Včela, ktorá má ňufák ako pes: Výskum identifikoval vzácny, no doteraz neznámy druh

Vedkyňa z Curtin University popisuje vzácny objav druhu, ktorý pomenovala po svojom domácom miláčikovi.

Zdroj: Curtin University

Výskum vedený vedcami z Curtin University objavil nový druh včely, ktorá má „psí ňufák“. Nový druh sa nazýva Leioproctus zephyr a autorka štúdie, Kit Prendergast ho pomenovala podľa svojho psa Zephyra, keď si všimla, že časť tváre tejto včely pripomína ňufák jej domáceho miláčika.

Ako autorka štúdie uvádza, ide o mimoriadne výnimočný objav, ktorý pomáha lepšie pochopiť vyvíjajúcu sa biodiverzitu našej planéty. Zároveň sa usiluje o to, aby bol tento nový druh chráneným. Objavila ho neďaleko mesta Perth v Západnej Austrálii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď som po prvýkrát skúmala nový druh včely, okamžite ma zaujala jej mimoriadne nezvyčajná tvár,“ vysvetľuje Prendergast.

Potvrdenie nového živočíšneho druhu si vyžaduje štúdiu tvora pod mikroskopom a identifikovanie jeho charakteristík s charakteristikami vedecky popísaných druhov. Po prvýkrát sa tieto včely našli v roku 1979, no neboli vedecky opísané. Autorka uvádza, že bola nadšená keď dostala možnosť včelu popísať.

Nový druh včely má ňufák ako pes
Zdroj: Curtin University

Vzácny objav

Leioproctus zephyr sa nachádza len v siedmych oblastiach juhozápadnej časti Západnej Austrálie. Prendergast ich však neobjavila v ich pôvodnom domove, ale našla ich v krovinatých porastoch opeľujúc rastliny druhu Jacksonia. Pomocou DNA analýzy autorka štúdie dokázala potvrdiť, že zephyr je najbližším príbuzným iných neidentifikovaných druhov Leioproctus.

Hmyz je pomerne rozšírenou skupinou živočíchov a pre fungovanie našej planéty je mimoriadne dôležitý. Napriek tomu vedci nemajú popísaných množstvo žijúcich druhov. V skupine Leioproctus sa dnes nachádza približne 200 druhov včiel. Spravidla sú tmavé a chlpaté, niektoré majú oranžovočervený, modrý, zelený, alebo zlatý trup. Ich veľkosť sa môže líšiť od štyroch do šestnástich milimetrov. Nájsť ich môžeme v Austrálii, Ázii, alebo južnej Amerike.

Radia sa do čeľade Colletidae, do ktorej spadá viac ako 2-tisíc druhov včiel, ktoré možno nájsť po celom svete. Kedysi sa považovala za najprimitívnejšiu čeľaď včiel, no dnes je toto zaradenie silno spochybňované. Colletidae je pomerne rozmanitou skupinou včiel. Tie môžu byť malého až stredného vzrastu. Charakteristickým je pre túto čeľaď krátky, ale zato široký jazyk. Niekedy môže byť rozšírený do dvoch špičiek. Kvôli tvaru jazyku sa včely z čeľade Colletidae špecializujú na rastliny s krátkym a plytkým kalichom.

Nový druh včely má ňufák ako pes
Zdroj: Curtin University

Včely z čeľade Colletidae sa väčšinou považujú za samotárky. Buď si vyhĺbia hniezdo v zemi alebo sa nasťahujú do už vytvorených dutín nad zemou. Vajíčka potierajú jemným ochranným povlakom, ktorý sa skladá buď z polyesteru alebo z bielkovín. Tento povlak je vodeodolný a zabraňuje vysušeniu zmesi peľu a nektáru, ktorým včely živia svoje larvy. Ako už bolo spomenuté, tieto včely sa vyskytujú po celom svete, no najrozšírenejšie sú v južnej Amerike a Austrálii. V Austrálii sa k tejto čeľadi radí viac ako 50% živočíšnych druhov včiel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre