35-miliónov starý jantár schovával doposiaľ neznámy hmyz

Spoluprácou až piatich odborníkov sa podarilo popísať nový druh hmyzu.

hmyz Calliarcys
Zdroj: R Godunko et al, 2022. Scientific Reports

Vďaka procesu počítačovej tomografie sa vedcom podarilo vedecky popísať niekoľko druhov hmyzu, uväzneného v stuhnutej živici. Medzi nimi sa nachádzala aj mimoriadne zaujímavá vzorka, ktorej vek sa odhaduje na 47-miliónov rokov, vysvetľuje portál univerzity v Granade. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom magazíne Scientific Reports.

Vo vzorke sa nachádza druh Calliarcys antiquus, ktorý vďaka práci expertov získal pomocou počítačovej tomografie svoj prvý 3D model. Ten vedcom umožnil detailne popísať charakteristiky druhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľujú autori novej štúdie, niektoré rastliny vylučujú hustú lepkavú látku – živicu, ako reakciu na poškodenie. Hmyz v živici ostáva častokrát uväznený, pričom ak je v živici obalený celý, dokáže sa zachovať aj milióny rokov. Na svete sa nachádza niekoľko depozitov stuhnutej živice – jantáru, najbohatším sú depozity z baltického regiónu.

„Hmyz ostáva v jantári dokonale zachovaný a vďaka priehľadnosti materiálu ho môžeme študovať pod mikroskopom. Niekedy to ale nie je tak jednoduché, pretože jantár zakrýva určité dôležité detaily,“ vysvetľuje Javier Alba-Tercedor, profesor oddelenia zoológie na univerzite v Granade.

Alba-Tercedor s použitím mikrotomografie dokázal odhaliť aj detaily, ktoré v prípade vzorky C. antiquus nebolo dobre vidieť. Využil metódu podobnú tej, ktorú využívajú nemocnice na zachytenie orgánov pacientov. Táto metóda sa ukázala byť pri popise desiatky miliónov rokov starého druhu neoceniteľnou.

Rekonštrukcia prastarého hmyzu

Podarilo sa mu rekonštruovať celé telo hmyzu vrátane oblastí, ktoré sú kvôli nedostatočnej priehľadnosti jantáru neviditeľné. 47-miliónov rokov starý živočích sa podľa charakteristík pripája len k hŕstke prastarých podeniek známych z fosílneho jantáru. Tento rad sa vyznačuje zakrpateným ústnym ústrojenstvom, krátkymi tykadlami a veľkými zloženými očami. Končatiny majú tenké, pričom predné sú zvyčajne najdlhšie. Vedci tento tento hmyz zároveň zaradili do nového rodu Calliarcys.

„Výskum začal objavením nádherného hmyzu uväzneného v jantári. Ten si dokázal okamžite získať pozornosť expertov, no vďaka spolupráci až piatich vedcov sa podarilo rozlúštiť jeho záhadu. Až s použitím najmodernejších technológií sa podarilo vedecky popísať živočícha, ktorý ležal desiatky miliónov rokov v kvapke živice,“ hovorí Alba-Tercedor.

Hmyz, uväznený v živici, dostáva svoj prvý model
Zdroj: University of Granada, Samec Calliarcys antiquus zachovaný v jantáre

Organizmy uväznené v živici vedcom ukazujú, ako mohol vyzerať život pred miliónmi rokov. Doteraz sa vedcom podarilo objaviť rôzne druhy živočíchov vrátane prehistorických múch, ktoré sa práve nachádzali „v tom najlepšom“. V inkriminujúcej polohe ležali približne 41-miliónov rokov. Našli však aj hŕstku malých pavúkov, ktoré sa práve vyliahli. Týmto oslnivým fosíliám vďačíme za mnohé z našich vedomostí o evolúcii určitých skupín hmyzu.

Niekedy však nájdu aj niečo, čo si nedokážu vysvetliť. Štúdia z roku 2017 skúmala živočícha, ktorý si vyslúžil svoje vlastné zaradenie, pretože sa nepodobal na žiadny existujúci rad hmyzu. Vzorka, v ktorej hmyz našli môže byť stará až 100-miliónov rokov. Za objavom stáli vedci z Oregon State University, ktorí tohto živočícha prirovnali k E.T. mimozemšťanovi. Viac svetla do záhady priniesla štúdia z roku 2018. Podľa nej išlo o nymfu druhu Alienopterus brachyelytrus.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre