Život na ISS bude opäť o čosi rušnejší. Astronautom už čoskoro začnú pomáhať malé robotické včely

astrobee nasa iss_opt
Zdroj: NASA

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu už onedlho priletí ďalšia posádka. Tentokrát však ale nepôjde o astronautov, ale o robotickú návštevu. Na ISS sa totižto už čoskoro dostanú malé robotické včely, ktoré vyvinula americká NASA. Ich poslaním má byť pomáhanie astronautom pri ich každodenných úlohách na ISS. Informoval o tom zahraničný technologický portál Digital Trends.

Najpokrokovejšia spolupráca medzi robotmi a ľuďmi v rámci vesmíru

Robotické včely „Astrobee“ sú kompaktných rozmerov a na prvý pohľad vlastne včely nijako nepripomínajú. Svoj názov ale obdržali vďaka ich bezproblémovému pohybu v rámci priestoru, ako aj vďaka svojej pracovitosti. Robovčely majú astronautom pomáhať nie len pri ich každodenných činnostiach, ale pomôcť majú aj v rámci ďalšieho vesmírneho výskumu. NASA tvrdí, že práve robovčely a ich využitie bude v budúcich misiách na Mesiac a ďalej kľúčové.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Všestranný pomocník

Malí vesmírni pomocníci pritom ponúkajú množstvo zaujímavých funkcií, ktoré by ste na prvý pohľad určite neočakávali. Vo výbave má hneď niekoľko senzorov a kamier, ktoré slúžia nie len na navigáciu v rámci priestoru, ale aj na monitorovanie jeho činností a ľudskej posádky. Pomáhať bude ale aj v rámci výskumu, keďže dokáže odoberať vzorky, riadiť logistiku, či riešiť ďalšie rutinné úlohy. Vo svojom vienku má totižto aj malú robotickú ruku, ktorej využitie je naozaj obrovské. Súčasťou robovčiel je aj malý dotykový monitor, reproduktor, či mikrofón. 

O bezpečnosť je postarané

Samozrejme, v NASA mysleli aj na bezpečnosť posádky pri tesnom lietaní robovčiel. Bezpečný pohyb v rámci stanice zabezpečuje malý ventilátor, ktorý je umiestnený vnútri malinkého robota, čím nemôže dôjsť ku nechcenému styku ventilátora s predmetmi, či priamo s osobami. Postarané je aj o automatické nabíjanie robovčiel, vďaka čomu sa nemôže stať, že robotickí pomocníci by sa voľne nekontrolovane pohybovali v rámci vesmírnej stanice. Robotické včely sú nastavené tak, že pri nízkom stave batérie sa automaticky presunú ku najbližšej nabíjacej stanici.

Nová robotická posádka by sa mala na ISS ocitnúť už tento mesiac. Podľa informácií z NASA by mali byť robovčely na palube rakety, ktorá ešte počas tohto mesiaca odletí z miestneho vesmírneho strediska v americkej Virginii.

Zdroj: Digital Trends, úvodný obrázok (NASA)

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre