BezpečnosťSpravodajstvo

Vaše súkromné dáta kolujú internetom. Google vám ich pomôže odstrániť, prináša novú funkciu pre prvých používateľov

Spoločnosť Google chce novými nástrojmi pomôcť ochrániť súkromie užívateľov, ktorí počas vyhľadávania natrafia na svoje údaje.

Chrániť si súkromie na internete je dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, no môže sa to zdať ako desivo zložitá úloha, obzvlášť ak nie ste zbehnutí v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Sociálne siete, či rôzne aplikácie o nás zbierajú kopec dát a nastavenia na ochranu súkromia ukrývajú do podpriečinkov, kde nie sú užívateľovi na očiach. Zároveň však užívatelia sami častokrát pridávajú na internet citlivé informácie. Spoločnosť Google už roky pomáha s ochranou súkromia na internete a tentokrát ponúka nové nástroje, ktoré vám pomôžu lepšie kontrolovať aké informácie zdieľate na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ľahšie vyhľadávanie výsledkov o vás

Minulý rok spoločnosť Google implementovala funkciu Výsledky o vás. Tento nástroj vám pomohol zistiť, aké vaše osobné informácie kolujú po internete a ak ste natrafili napríklad na vaše telefónne číslo, adresu alebo e-mail, Google ste mohli požiadať o odstránenie týchto výsledkov. Táto funkcia dostáva vylepšenia, ktoré vám prinesú ešte presnejšie výsledky. Zároveň vám umožní sledovanie vašich kontaktných údajov, pričom vás upozorní ak sa takéto informácie niekde objavia.

V nasledujúcich dňoch Google implementuje aj okno, ktoré vás automaticky upozorní ak sa vo vyhľadávaniach objavujú vaše kontaktné informácie. Z tohto okna budete mať možnosť rýchlo informácie odstrániť. Funkcia výsledky o vás funguje zatiaľ len v USA, no postupne ju Google implementuje aj do ďalších krajín.

Ochráňte svoju rodinu

Google tento rok uplatnil systém, ktorý má pomôcť ochrániť vašu rodinu pred nevhodným obsahom vo vyhľadávaní. Obsah pre dospelých, či už ide o nahotu alebo násilie a drastické výjavy, bude cenzurovaný. Ak budete chcieť fotografiu vidieť, musíte kliknúť na tlačidlo zobraziť. Google zároveň poskytne jednoduchší prístup k nastaveniam rodičovskej kontroly. Stačí ak do vyhľadávania napíšete rodičovská kontrola a vyhľadávač vás ihneď navedie na potrebné nastavenia.

Google prináša nástroje na lepšiu ochranu súkromia
Zdroj: Google

Nové zásady pre explicitný obsah

Zásady odstraňovania explicitných obrazov má Googlu už nejakú dobu. V dohľadnej dobe však na týchto zásadách postavia systém, ktorý umožní ľuďom vymazať svoj explicitný obsah z vyhľadávania. Ak ste v minulosti takýto explicitný obsah vytvorili, nahrali na stránku a následne zmazali, Google vám pomôže zvyšky tohto obsahu stiahnuť z vyhľadávania. Toto sa však nevzťahuje na obsah, ktorý osoba momentálne propaguje.

Čo sa týka osobných informácií, explicitného obsahu či inej žiadosti o odstránenie niečoho z vyhľadávania, Google zjednodušuje formulár na podanie tejto žiadosti. Zároveň ale spoločnosť upozorňuje, že odstránením obsahu z vyhľadávača sa obsah neodstráni z internetu. Ľudia sa ku nemu budú môcť stále dostať, napríklad priamym navštívením stránky alebo použitím iného vyhľadávača.

Stále platí, že čo sa raz na internet dostane, to sa potom ťažko sťahuje späť. Ak by ste na internete našli osobný obsah ktorý si tam mať neželáte, tento problém je najlepšie riešiť nielen s Googlom, ale aj s konkrétnym webom, na ktorom ste obsah našli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close