Ako môžete automaticky odstraňovať údaje, ktoré o vás Google zbiera a prečo by ste to mali robiť?

Spoločnosť Google o nás zbiera množstvo dát, no aspoň v niečom máte voľnejšiu ruku.

Ako si nastaviť pravidelné vymazávanie histórie?
Zdroj: Pixabay (Clovis_Cheminot, Tabble), Úprava: Vosveteit.sk

Ak máte založený Google účet, spoločnosť o vás zbiera pomerne veľké množstvo dát. Všetko čo na internete robíte následne Google využíva na to, aby vám odporúčala cielené reklamy, alebo odporúčania na obsah na svojich platformách Obchod Play alebo YouTube.

Hoci sa nejakému sledovaniu vyhnúť nedokážeme, spoločnosť nám dáva na výber aspoň nejaké možnosti, vďaka ktorým si môžeme prispôsobiť, čo budeme Googlu odosielať a čo naopak nie. Pre lepšiu predstavu o tom, čo o vás všetko Google vie, k sledovaným dátam patrí napríklad história prehliadania, aplikácií, história sledovaných a vyhľadávaných videí na YouTube alebo história vašej polohy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa prihlásite do vášho Google účtu a následne vstúpite do nastavení, v podkategórii údaje a ochrana súkromia, si môžete všimnúť nastavenia histórie. V tomto okne nájdete nastavenia histórie aktivity na internete a v aplikáciách, históriu polohy a históriu na YouTube. Zároveň si môžete vybrať či chcete mať zaznamenávanie histórie vypnuté alebo nie. Taktiež si však môžete nastaviť, aby sa vám história pravidelne mazala.

Ako pravidelne odstraňovať históriu Google?

Či už budeme hovoriť o histórii prehliadania, polohy alebo YouTube, postup je rovnaký. V nastaveniach údajov a ochrany súkromia nájdete možnosť nastavenia histórie a v nej tri ďalšie možnosti, ktoré zodpovedajú typu aktivity, ktorú Google sleduje. K nastaveniam nižšie sa dostanete pomocou tohto odkazu, no treba byť prihlásený k svojmu účtu Google.

Ako si nastaviť pravidelné vymazávanie histórie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Kliknutím na hocijakú možnosť sa vám otvorí nové okno, v ktorom máte na výber niekoľko možností. Môžete si sledovanie histórie vypnúť úplne, prispôsobiť čo môže Google sledovať a na spodku uvidíte možnosť pravidelného vymazávania histórie.

Ako si nastaviť pravidelné vymazávanie histórie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Kliknite na možnosť pravidelného vymazávania histórie a v novom okne si budete mať k dispozícii, za aké časové obdobie, sa bude vaša história pravidelne vymazávať.

Ako si nastaviť pravidelné vymazávanie histórie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Najmenší časový interval aký Google ponúka sú tri mesiace, teda vymažú sa všetky záznamy staršie ako táto doba. Môžete si tiež vybrať, aby sa aktivita odstraňovala raz za 18 mesiacov a potom raz za 36 mesiacov.

Nastavte si teda aký časový interval chcete a následne kliknite na možnosť ďalej. V novom okne sa vám zobrazí história, ktorá sa vymaže kliknutím na možnosť potvrdiť. Potvrďte ju a hotovo. Ak ste si nastavili mazanie histórie každé 3 mesiace, automaticky sa vám odstránia tie zápisy v histórii, ktoré sa stanú staršie ako 3 mesiace.

Postup je rovnaký aj pri zvyšných dvoch možnostiach. Opäť si teda nastavíte pravidelné vymazávanie histórie a svoju možnosť potvrdíte. Keď to tak spravíte pri všetkých troch možnostiach, Google už nebude zaznamenávať a ukladať, čo ste na internete robili pred časom, ktorý ste zvolili. Pre väčšie súkromie si môžete zaznamenávanie histórie vo všetkých prípadoch vypnúť. Vypnutím tejto možnosti vám však Google nebude dávať návrhy pri vyhľadávaní na internete a ani ďalšie odporúčania, ktoré sú založené na vašej aktivity. No ak si myslíte, že sa napríklad zbavíte otravných reklám, tak vás sklameme, nezbabíte sa ich. Nebudú len prispôsobené.

Prečo by ste mali tieto údaje pravidelne mazať?

Automatické pravidelné vymazávanie histórie je dobré z niekoľkých dôvodov. Dáta o polohe by ste mali vymazávať kvôli súkromiu, rovnako ako aj históriu. Vyhľadávanie na YouTube však nepatrí k práve najcitlivejším dátam, no aj tak by ste mali históriu pravidelne vymazávať. Ako sme spomenuli na začiatku, Google dáta využíva hlavne reklamné účely. Reklamám sa síce v dnešnej dobe nevyhneme, no pravidelné premazanie histórie zaručí, že sa vám budú ukazovať veci bližšie vášmu súčasnému vkusu. Vymazávaním starších údajov môžeme tiež získať presnejšie a aktuálnejšie personalizované výsledky pri používaní služieb Google. Môže ísť napríklad o odporúčania na obsah v aplikácii Správy a podobne. Keď sú údaje staré, môže to viesť k nepresným odporúčaniam alebo informáciám, ktoré nás už nemusia zaujímať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre