V novom telefonickom podvode „vymáhač dlhov“ podvodník vybielil žene bankový účet

Ak vám bude volať vymáhač dlhov bez toho, aby ste vedeli o tom, že ste si požičali peniaze a nesplácate ich, vedzte, že možno ste narazili na nový telefonický podvod.

neznamy volajuci hovor podvodny telefonat
Zdroj: r.classen / Shutterstock.com

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. V priebehu včerajšieho dňa sme upozorňovali na podvod, v ktorom „vdovec z Bratislavy“ obral v priebehu niekoľkých rokov ženu v najlepších rokoch o 60-tisíc €. Neubehol riadne ani jeden deň a dnes tu máme nový podvod, na ktorý upozorňujú muži zákona prostredníctvom sociálnej siete. Tentokrát útočníci ale zvolili iný modus operandi a my si nižšie ukážeme, čo nového vymysleli.

Podvodník sa predstavil ako vymáhač dlhov

Najnovšie telefonický podvodník oslovil ženu, ktorej sa predstavil ako zamestnanec firmy, ktorá vymáha pohľadávky. Žene nahovoril, že na jej meno evidujú pôžičku. Dôverčivá žena s ním ďalej komunikovala a nakoniec uverila, že ide o regulárneho zamestnanca je právnika. Páchateľ túto situáciu zneužil a získal následne prístup do jej internet bankingu, čo sa stalo žene osudným. Na účet ženy vložil peniaze, z ktorých časť previedol na Bitcoiny, ktoré odcudzil. Neskôr od ženy, na ktorej účet previedol ďalšie finančné prostriedky, tak žiadal, aby peniaze vložila do Bitcoinmatu. Pri návšteve banky ale zistila, že má zablokovaný účet z dôvodu, že má na ňom pôžičku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Polícia tento prípad ďalej nespresňuje, čo sa presne odohralo, ale z popisu vyplýva, že muž, ako sa mu podarilo získať prístup k jej internet bankingu, tak využil príležitosť a na jej meno si zobral buď predschválenú pôžičku alebo ju využil, aby cez ňu prepral peniaze z inej trestnej činnosti, a aby zamaskoval svoju identitu a aktivitu, tak tieto peniaze previedol na Bitcoiny, ktoré následne odcudzil.

Rovnako nie je ani jasné, či mu žena zdieľala prihlasovacie údaje do internet bankingu sama alebo nie. No útočník na to, aby získal prístup do jej online bankovníctva, mohol zneužiť jej dôverčivosť a prinútiť ju, aby si stiahla do svojho zariadenia aplikáciu, cez ktorú ovládol jej smartfón či počítač. Väčšinou podvodníci operujúci v kybernetickom priestore za týmto účelom zneužívajú aplikáciu AnyDesk, prípadne nejakú jej alternatívu. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o aplikáciu, ktorej pôvodný účel je na to, aby technicky zdatnejší používateľ mohol pomôcť menej zdatnejšiemu používateľovi na diaľku.

Nejde ale o jediný prípad, ktorý sa odohral v týchto dňoch. Muži zákona upozorňujú aj na ďalší podvod s investovaním. Telefonický podvodník v tomto prípade oslovil obeť s príbehom s lákavou investíciu. Malo stačiť kúpiť si len kryptomeny a následne pri výhodnom kurze ich premeniť späť a vybrať si peniaze spolu s profitom. Samozrejme, keď sa obeť rozhodla, že si ich vyberie, tak sa to už nedalo.

V závere správy preto vyzývajú, aby sme vždy dobre zvážili, komu zveríme peniaze a aby sme boli hlavne podozrievaví a opatrní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre