V našom susedstve leží vesmírny poklad! V sústave Kepler-138 sú dve planéty, ktoré sú vodnými svetmi!

Dve planéty sú zatiaľ najlepšie dôkazy o vodných svetoch, aké máme v rukách, tvrdia autori štúdie.

titulka exoplanéty
Zdroj YouTube (NASA Goddard)

15. decembra portál Spitzerovho vesmírneho teleskopu publikoval správu o dvoch fascinujúcich objavoch. Približne 218 svetelných rokov od nás leží červený trpaslík, ktorý má okolo seba dve špeciálne planéty. Podľa pozorovaní by mohlo ísť o takzvané vodné svety, teda planéty, na ktorých tvorí voda výraznú časť jej povrchu.

Planéty, ktoré možno nájsť v sústave Kepler-138 sa nepodobajú na nič, čo môžeme nájsť v našej Slnečnej sústave. Dnes už nefunkčný Spitzerov vesmírny teleskop v spolupráci s Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom, objavil planéty Kepler-138 b, c, d, už dávnejšie, no nová štúdia identifikovala stopy ďalšej štvrtej planéty a dokázala charakterizovať kompozíciu dvoch planét sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vodné svety sú v tomto prípade planéty c a d. Astronómovia nepozorovali vodu priamo, no porovnávali veľkosti a hmotnosti planét s modelmi. Na základe toho usudzujú, že až do 50% by ich mali tvoriť materiály, ktoré sú ľahšie ako kameň, no zároveň ťažšie ako vodík a hélium. Najbežnejšou látkou, ktorá tieto kritéria spĺňa, je voda.

„V minulosti sme predpokladali, že planéty väčšie ako Zem sú zložené prevažne z kovov a kameňa, prakticky podobne ako naša Zem. Planéty Kepler-138 c a d, sú však úplne odlišné a s pravdepodobnosťou tvorí väčšinu ich povrchu voda, vysvetľuje spoluautor štúdie, Bjorn Benneke.

Objav dvoch planét považujú za zatiaľ najlepší dôkaz o existencii vodných svetov, aký sme zatiaľ objavili. Dlhú dobu sa totiž považovali za typ planét, ktorý existoval len na papieri. Objavené planéty sú trikrát väčšie ako Zem a majú dvojnásobnú hmotnosť. Vedcov tento objav prekvapil, pretože planéty o trošku väčšie ako Zem bývajú spravidla pevné.

Planéty Kepler-138 c a d sa podobajú na väčšiu verziu mesiacov Europa alebo Enceladus, ktoré môžeme nájsť okolo plynných planét našej Slnečnej sústavy. Predpokladá sa, že pod týmito mesiacmi sa nachádza oceán vody. Exoplanéty majú podobnú kompozíciu, no namiesto ľadovej škrupiny majú hustý obal z vodnej pary.

Dve planéty v sústave Kepler-138 môžu byť tvorené celé z vody

Zdroj Spitzer space telescopeHoci to znie sľubne, oceány nemusia vyzerať na týchto planétach tak, ako sme zvyknutí na Zemi. Astronómovia predpokladajú, že atmosféra planéty Kepler-138 d má teploty nad bodom varu. To znamená, že atmosféra sa s najväčšou pravdepodobnosťou skladá z hustej a vriacej pary. Pod vrstvou, kde je dostatočne veľký tlak, by voda mohla teoreticky existovať v kvapalnom skupenstve. Môže však existovať aj ako superkritická tekutina, čo je skupenstvo, ktoré vzniká pri vysokých tlakoch.

Ďalšia planéta v sústave

Autori novej štúdie objavili aj náznaky ďalšej planéty, Kepler-138 e. Tá by sa ako jediná mohla nachádzať v obývateľnej zóne. Od ostatných sa nachádza o niečo ďalej a hviezdu obehne raz za 38 dní. Nateraz táto planéta ostáva záhadou, pretože sa zdá, že neprechádza popred svoju hviezdu. Keď tak planéta urobí, vedci môžu na základe stlmeného svetla určiť jej veľkosť a ďalšie vlastnosti. Predpokladá sa však, že je to pevná planéta o veľkosti Marsu.

Viac informácií by sa astronómovia mohli dozvedieť keď sa objavia nové pozorovacie techniky alebo vedecké prístroje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre