V našej galaxii astronómovia objavili novú najťažšiu čiernu dieru. Volá sa Gaia BH3 a nachádza sa len kúsok od nás!

Po supermasívnej čiernej diere v jadre galaxie je toto momentálne najväčšia čierna diera, akú sme objavili v Mliečnej dráhe.

cierna diera
Zdroj: Afuza / shutterstock.com

Čierne diery hviezdnej hmotnosti vznikajú kolapsom masívnej hviezdy a aj v Mliečnej dráhe sa ich nachádza hneď niekoľko. Typicky sa hmotnosťou pohybujú okolo desaťnásobku hmotnosti Slnka, no astronómom z Európskeho južného observatória sa podarilo objaviť najťažšiu čiernu dieru v našej galaxii.  

Astronómovia vysvetľujú, že ide o naozaj kozmické monštrum. Len pre porovnanie, doteraz najťažšia čierna diera hviezdnej hmotnosti, Cygnus X-1, má hmotnosť 21 Sĺnk. Táto nová váži 33 Sĺnk. Pre lepšiu ilustráciu, Slnko je asi 333,000-krát viac ťažšie ako Zem. Táto obrovská hmotnosť sa prejavuje vo veľmi silnom gravitačnom poli, ktoré udržiava naše slnečnú sústavu pohromade. Zaujímavosťou je, že táto obrovská čierna diera sa od nás nenachádza až tak ďaleko, “len” 2-tisíc svetelných rokov. Vedci ju označili ako Gaia BH3 a radí sa ako druhá najbližšia čierna diera k Zemi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Nikto neočakával, že nájdeme čiernu dieru s tak obrovskou hmotnosťou tak blízko pri nás. Ide o objav, ktorý sa objaví len raz za život,” vysvetľuje Pasquale Panuzzo, podieľajúci sa na objave.  

Výskumníci potvrdili existenciu čiernej diery dodatočnými pozorovaniami cez pozemné teleskopy. Na potvrdení čiernej diery sa podieľal aj teleskop Very Large Telescope a spolu s čiernou dierou vedci zistili aj viac informácií o hviezde, ktorá okolo čiernej diery obieha. To im dovolilo presne odmerať hmotnosť čiernej diery.  

Rekordman Mliečnej dráhy

Astronómovia už v minulosti objavili čierne diery s podobnou hmotnosťou, no za hranicami našej galaxie. Predpokladá sa, že vznikajú kolapsom hviezd, ktoré obsahujú len veľmi málo prvkov ťažších ako vodík a hélium. Ide o takzvané hviezdy chudobné na kovy a astronómovia predpokladajú, že hviezdy tohto typu strácajú počas svojho života menej hmoty. Vďaka tomu dokážu vytvoriť väčšiu čiernu dieru po smrti. Doteraz však vedci nemali v rukách dôkazy, ktoré by túto hypotézu potvrdili.  

Hviezdy existujúce v páre však mávajú podobné kompozície. To znamená, že hviezda v sústave s čiernou dierou ukrýva dôležité stopy k tomu, akou hviezdou BH3 dakedy bola. Hviezda v sústave s čiernou dierou je extrémne chudobná na kovy, čo znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou taká bola aj hviezda, z ktorej čierna diera vznikla.  

“V rámci našej štúdie publikujeme výsledky založené na predbežných dátach. Zároveň našu prácu uvoľňujeme skôr ako dáta z prieskumu Gaia, pretože ide o jedinečný objav,” tvrdí spoluautorka štúdie, Elisabetta Caffau. 

Vedci vysvetľujú, že dát ohľadom tohto objektu umožní ďalším astronómom študovať čiernu dieru práve teraz a nemusia čakať na oficiálne uvoľnenie dát z prieskumu Gaia, čo je naplánované až na budúci rok. Autori štúdie zároveň upresňujú, že BH3 nie je najťažšou čiernou dierou v Mliečnej dráhe. Úplné prvenstvo si drží Sagittarius A*, supermasívna čierna diera v jadre našej galaxie. Tá má hmotnosť približne 4-miliónov Sĺnk. BH3 je však najťažšou čiernou dierou, ktorá vznikla kolapsom masívnej hviezdy. Vedci zatiaľ nemajú jasnú predstavu, ako presne vznikajú supermasívne čierne diery.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre