V čom sa odlišuje Xiaomi HyperOS od bežného Androidu?

HyperOS pomaly, ale isto nahradí MIUI v telefónoch Xiaomi. V čom je tento nový operačný systém, resp. nadstavba, odlišná od bežného Androidu?

Xiaomi HyperOS_title photo_titulka
Zdroj: valiantsin suprunovich / Shutterstock.com, Vosveteit.sk (úprava)

HyperOS, nová nadstavba operačného systému Android, ktorá po 13 rokoch nahrádza nadstavbu MIUI, je čoraz bližšie ku masovému uvoľneniu na globálnom trhu. Xiaomi nedávno zverejnilo na svojom webe zásadné podrobnosti o HyperOS. Podľa slov Xiaomi má byť rýchlejší, krajší, aj bezpečnejší. Poďme sa nižšie ale pozrieť na hlavné rozdiely medzi HyperOS a Androidom.

Operačný systém navrhnutý pre ekosystém „Človek x auto x domov“ zameraný na človeka

Týmito slovami opisuje Xiaomi operačný systém HyperOS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O koľko bude HyperOS rýchlejší?

Xiaomi hovorí, že HyperOS je oproti základnému Androidu o poznanie rýchlejší.

Oneskorenie (latencia) vykonania kritických úloh sa v priemere podľa Xiaomi znížilo o 14%, no môže dosahovať až 72%. Znamená to, že animácie sú nielen hladšie, ale aj celá odozva reakcií systému je rýchlejšia.

Na smart hodinkách Xiaomi namerali 14% zníženie odozvy takzvaného Interrupt response delay, čo je okamih, kedy zariadenie zaznamená externý podnet, a momentom, keď naň skutočne reaguje. Ďalej namerali o 17% zníženie odozvy pri prijímaní správ a 16% zníženie odozvy pri prepínaní úloh.

V ľahkých zariadeniach, ako smart hodinky, využíva spoluprácu viacerých komponentov k spoločným výpočtom, čo zvyšuje výkon zariadenia. Analyzuje vzťahy medzi vláknami jednotlivých úloh pre presnejšie využitie síl procesora.

HyperOS multitasking
HyperOS multitasking. Zdroj: Xiaomi

HyperOS je ľahší o viac ako 3 GB oproti MIUI

Xiaomi sa chváli aj ľahkým systémom ukladania dát. HyperOS rekonfiguruje ukladacie dáta, čo pomáha k plynulejšiemu chodu zariadenia.

Všetka táto optimalizácia sa udiala napriek výraznému zníženiu úložného priestoru, ktorý systém vo všeobecnosti zaberá. Zatiaľ, čo MIUI 14 zaberá 12,53 GB priestoru, HyperOS si postačí len s 9,14 GB. Ide tak mimochodom o jeden z „najľahších“ systémov na trhu.

Nová grafická identita

HyperOS používa novú grafickú identitu, ktorá zahŕňa nové užívateľské rozhranie, animácie prispôsobené multitaskingu a responzívnemu dizajnu či nové grafické prvky.

Zariadenia s touto nadstavbou Androidu budú používať nový font MiSans Global. Zmenou si príde aj obrazovka uzamknutia, ktorý ponúkne širokú škálu umeleckých spracovaní fotografií na pozadí.

HyperOS tapety
HyperOS tapety. Zdroj: Xiaomi

Zabezpečenie a aktualizácie

Xiaomi na webe potvrdzuje aj end-to-end zabezpečenie a bezpečnostný TEE systém z vlastnej dielne. HyperOS má nezávislý microkernel, čo je typ jadra operačného systému, ktorý má na starosti základné funkcie mimo užívateľského rozhrania, ako správu pamäte alebo plánovanie procesov. Bezpečnosti majú napomáhať aj formálne metódy pre overovanie procesov.

Ďalšou výhodou systému je spôsob aktualizácie. V prípade MIUI, sa Xiaomi muselo prispôsobovať Androidu pri každej väčšej aktualizácií systému. HyperOS ponúkne absolútnu kontrolu nad tým, čo sa v ekosystéme zmení a čo nie. V praxi to znamená, že Xiaomi musí aktualizovať iba časť systému Android. Zvyšok HyperOS vrátane subsystému Vela, závisí výlučne od spoločnosti.

Xiaomi HyperOS_titulka
Zdroj: Poetra.RH / shutterstock.com

Kto a kedy dostane HyperOS?

Prvé zariadenia, ktoré dostanú globálnu verziu HyperOS, budú všetky smartfóny zo sady Xiaomi 13, tablet Xiaomi Pad 6, Redmi Note 12 a 12S  a ostatné, ktoré Xiaomi ešte len oznámi. Tešiť sa z neho budú môcť taktiež majitelia POCO F5. Prvá vlna aktualizácií na túto Androidovú nadstavbu sa globálne udeje oficiálne v prvom štvrťroku 2024. Postupom času má naň prejsť celý Xiaomi ekosystém s kompatibilným hardvérom. Ak vás zaujíma kompletný zoznam smartfónov, ktoré budú neskôr aktualizované, tak tejto téme sme sa podrobne venovali v tomto článku.

Treba ale podotknúť, že skúsenosť z HyperOS sa môže od zariadenia k zariadeniu mierne líšiť. Hlavne v prípade lacnejších zariadení. Tie nebudú kompatibilné napríklad s niektorými animáciami či inými grafickými prvkami. Dôvod, prečo sa tak Xiaomi rozhodlo je, že by to dostupnejšie telefóny jednoducho nezvládli tak dobre ako tie výkonnejšie.

Záver

Vývojári si očividne dali záležať na tom, aby svoj softvér optimalizovali na maximum. Na tomto základe budú môcť budúce roky stavať operačný systém, ktorý bude mať stále kompatibilitu Androidu, no vďaka veľkej samostatnosti od Googlu bude môcť pridávať funkcie, na ktorých bude lákať zákazníkov.

S vývojom prichádzajú i pochybnosti, napríklad, či dokáže čínske Xiaomi udržať dáta svojich užívateľov v bezpečí, či dokáže svoje funkcie aplikovať aj na lacných a malých zariadeniach, ako to prezentuje, či to, ako sa podarí Xiaomi naplniť svoju víziu o implementovaní svojho nového softvéru do smart home zariadení.

Každopádne, HyperOS je ďalším hráčom na poli Android systémov, ktorý má potenciál zahýbať s trhom. Je to o možnosť na výber navyše pre zákazníkov a nová konkurencia, z ktorej sa môžu inšpirovať ostatní hráči, ako Google so svojim základným Androidom. Odpovede na všetky otázky prinesie až čas, Xiaomi má zatiaľ svoju budúcnosť vo vlastných rukách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre