Spravodajstvo

Uzatvorená ruská internetová sieť sa stane čoskoro realitou. Návrh zákona podpísal už aj Vladimir Putin

Definitívne odseknutie Ruskej federácie od zahraničného internetu bude už čoskoro realitou. Ruský prezident Vladimir Putin totižto nedávno podpísal sporný návrh zákona, ktorý posunie krajinu smerom k vytvoreniu „trvalo udržateľného, bezpečného a plne funkčného miestneho internetu“, teda aspoň to tvrdia ruskí predstavitelia. O podpísaní dokumentu informovalo CNN.

Všetko bude pod dohľadom Kremľa

Nová koncepcia ruského internetu nie je na prvý pohľad tak jasná, ako je tomu v prípade Číny. Pod pojmom „trvalo udržateľný, bezpečný a plne funkčný lokálny internet“, si nemusíme predstaviť samé negatíva. Ako sa ale dalo očakávať, plány Ruska sa uberajú trošku iným smerom. Nový zákon totižto požaduje vytvorenie monitorovacieho a riadiaceho centra, ktoré bude pod dohľadom ruskej telekomunikačnej agentúry Roskomnadzor. Štátna agentúra bude poverená zabezpečovaním telekomunikačných služieb v Rusku počas mimoriadneho stavu, kedy môže zakročiť až takým spôsobom, že preruší všetky prenosy informácií so zahraničím, vďaka čomu môže vytvoriť čisto ruskú sieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plány Ruska sú ambiciózne

Ruské ministerstvo komunikácií ešte v roku 2017 prišlo s plánom, že chce do roku 2020 obmedziť údaje smerované cez zahraničné servery iba na 5 percent. Treba ale spomenúť, že sa jedná o naozaj ambiciózny plán, keďže v tej dobe šlo až 60 percent informácií mimo ruské servery.

Moc nad internetom

Podpísanie sporného zákona Vladimirom Putinom nadväzuje na podpísaný zákon z minulého mesiaca, ktorý je zrejme ešte o čosi kontroverznejší. Ruský parlament totižto schválil zákon, ktorý orgánom umožňuje uväzniť tých, ktorí v online svete nadávajú, poprípade ináč urážajú vládnych úradníkov. Možnosť väznenia platí aj na ľudí, ktorí v online svete šíria fake news.

Vládna kontrola nad internetom v Rusku sa bude podľa všetkého stále stupňovať. Niektoré opatrenia sú pochopiteľné, či už ide o kybernetickú bezpečnosť krajiny, či šírenie hoaxov a falošných správ. Či je ale úplné odseknutie Ruska od internetu dobrým rozhodnutím, necháme len na vás.

Zdroj: CNN, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close