Utešovali sme sa, že v tejto oblasti prekonávame umelú inteligenciu. Už tomu tak nie je, AI nás schovala do vrecka

Výskumníci sledovali, ako si oproti človeku poradí AI model GPT-4 v štandardizovaných testoch kreatívneho potenciálu.

titulka-zla-ai
Bing Image Creator, Vedavovrecku.sk

Za posledné roky sme videli, ako schopnosti umelej inteligencie rastú naozaj raketovým tempom. Táto technológia fascinuje nielen verejnosť, ale aj vedcov. Tí ju neustále testujú a zisťujú, ako sa AI modelom darí v porovnaní s ľuďmi.  

V niektorých aspektoch nás umelá inteligencia prekonáva už dnes, v iných zas aspoň nateraz zaostáva. Výskumníci z University of Arkansas však v rámci novej štúdie dokázali, že v štandardizovaných testoch kreatívneho potenciálu je umelá inteligencia lepšia ako človek. Do práce vstúpilo 151 dobrovoľníkov, ktorí proti umelej inteligencii vykonali tri testy zamerané na kreatívne myslenie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Testy skúmali takzvané divergentné myslenie, čo je schopnosť vytvoriť jedinečné riešenie na problém, ktorý nemá jedno správne a očakávané riešenie. Ide napríklad o otázku: “Aký je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť rozprávaniu sa o politike s rodičmi?” AI model GPT-4 ponúkol na všetky testy oveľa originálnejšie a prepracovanejšie odpovede ako ľudia. 

V rámci testov mali dobrovoľníci a umelá inteligencia ešte niekoľko rôznych zadaní. Jednou z úlohou bolo napríklad nájsť alternatívne využitie bežných predmetov, ďalší test pozostával z vymyslenia možných dôsledkov hypotetickej situácie a posledným bolo napísať desať podstatných mien, ktoré sú významovo najodlišnejšie, ako to len ide.  

“V troch testoch bol model GPT-4 originálnejší a priniesol rozvinutejšie odpovede ako ľudia. Znamená to, že GPT-4 vykázal vyšší kreatívny potenciál v celom rade odlišných úloh,” píšu vedci.  

Umelá inteligencia nás prekonáva v nových spôsoboch

Autori štúdie naznačujú, že tieto testy zisťovali len kreatívny potenciál. Za niečo úplne iné môžeme považovať skutočnú kreativitu modelu. Výskumníci zároveň hovoria, že umelá inteligencia, na rozdiel od ľudí, nemá svoju vlastnú agendu a je závislá na asistencii užívateľa. To znamená, že kreatívny potenciál umelej inteligencie neustále stagnuje, pokiaľ nedáme AI modelu špecifický príkaz.  

Štúdia nehodnotila vhodnosť odpovedí. Znamená to, že umelá inteligencia mohla poskytnúť viac kreatívnejších odpovedí, no ľudia mohli mať pocit, že ich odpovede musia byť zakotvené v reálnom svete, čo viac obmedzovalo ich kreativitu.  

Vedci zároveň priznávajú, že ľudia nemuseli mať motiváciu písať dlhé a rozvinuté odpovede. V ďalších krokoch by sa chceli pozrieť na to, ako by sme mohli operacionalizovať kreativitu alebo či možno naozaj tvrdiť, že tieto testy zhodnocujú široké spektrum kreatívneho myslenia.  

Ako tieto testy vplývajú na ľudí ale nebolo hlavnou náplňou štúdie. Vedci poukazujú na to, že umelá inteligencia sa rapídne stáva vyspelejšia v oboroch, v ktorých doteraz nebola. Či však dokáže plne nahradiť ľudskú kreativitu ešte nie je úplne jasné. Nateraz autori štúdie veria, že umelú inteligenciu môžeme používať ako inšpiračný nástroj. V budúcich rokoch by nám mohla pomôcť pri kreatívnom myslení, napríklad ako nástroj, pomocou ktorého by sme vyriešili problém, okolo ktorého sa v procese kreatívneho myslenia nevieme dostať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre