BezpečnosťSpravodajstvo

Uniknutý dokument z Facebooku naznačuje, že ani sociálna sieť nevie, ako riadne manažovať dáta používateľov

Uniknutý dokument z Facebooku naznačuje, že manažovanie dát používateľov, aby bolo všetko v súlade so zákonom, je problematické aj pre sociálnu sieť.

Sociálna sieť Facebook je, ak nie najväčší, tak minimálne jeden z najväčších žrútov dát na svete. V dôsledku toho je spoločnosť dlhodobo pod určitou kontroverziou, ku ktorej prispievajú aj relatívne časté úniky dát o používateľoch. Rovnako treba uviesť, že biznis model spoločnosti je založený na tom, že sociálna sieť predáva dáta používateľov za účelom, aby inzerenti mohli efektívne cieliť reklamu.

Zdá sa však, že kontrolu nad dátami, ktoré odovzdávame Facebooku, nemá riadne v rukách ani samotná sociálna sieť, naznačuje to uniknutý dokument (via 9to5mac.com).

Nie je žiadnym tajomstvom, že Európska únia, ale aj miestne regulačné úrady, tlačia na sociálnu sieť, aby transparente preukazovala, aké informácie o používateľoch zbiera a ako ich používa. Úrady rovnako zasahujú aj do toho, ktoré dáta môže sociálna sieť používať. Pre ľudí z vonkajšieho prostredia ide o samozrejmosť a povinnosť, ktorú by Facebook mal dodržiavať. Uniknutý dokument ale naznačuje, že to, čo by malo byť samozrejmosťou, nie je v skutočnosti také jednoduché. Dôvodom je, že ani inžinieri na Facebooku nemajú plnú kontrolu nad tým, ako sa spravujú používateľské dáta.

Manažovanie dát používateľov sa komplikuje

Reklamný tím na Facebooku varoval vedúcich pracovníkov sociálnej siete, že spoločnosť bude mať problémy, ak sľúbi vládam akékoľvek zmeny dotýkajúce sa správy osobných údajov. Dôvodom je, že Facebook údajne nie je schopný zodpovedať za veľkú časť osobných údajov používateľov, ktoré vlastní vrátane toho, na čo sa používajú a kde sa nachádzajú.

„Nemáme primeranú úroveň kontroly a vysvetliteľnosti toho, ako naše systémy používajú údaje, a preto nemôžeme s istotou vykonávať kontrolované zmeny v politike alebo externé záväzky, ako napríklad ‚nebudeme používať údaje X na účely Y‘,“ píše sa v internom dokumente spoločnosti. „A predsa to je presne to, čo od nás regulačné orgány očakávajú, čím sa zvyšuje naše riziko chýb a zavádzania.“

Dokument, ktorý vyplával na povrch ďalej odhaľuje, že databázy sociálnej siete sú „otvorené“. Čo to znamená? Ide o súbor dát, ktoré nemajú hranice. Znamená to, že dochádza k premiešavaniu dát z rôznych zdrojov. K nepohodliu sociálnej siete rovnako prispieva aj rôznorodá legislatíva naprieč svetom, ktorá vyžaduje inú úroveň ochrany dát v rôznych častiach Zeme.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close