Umelá inteligencia vyvracia tvrdenie, že každý ľudský odtlačok prsta je jedinečný. „tento objav je až príliš dôležitý na to, aby sme ho ignorovali“, hovorí vedec

Forenzní výskumníci dekády predpokladali, že každý odtlačok prsta je unikát. Umelá inteligencia tento predpoklad vyvracia.

odtlacok prsta
Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Umelá inteligencia v posledných rokoch výrazne pokročila. Vedcom už pomáha v rôznych odboroch, od zdravotníctva, cez chémiu, až po materiálové vedy. Výskumníci z Columbia Engineering sa v najnovšej štúdii pozreli lepšie na odtlačky prstov. Ich zistenia idú proti všeobecne známemu poznatku, s ktorým sme sa stretávali nielen v televízii, ale aj v skutočnom živote.  

Ak vás bavia kriminálky, určite ste už stokrát videli, ako skúsení vyšetrovatelia pomocou odtlačkov prstov nájdu páchateľa zločinu. Dlho sa predpokladalo, že odtlačky prstov sú jedinečné pre každého človeka a tento fakt slúžil aj pri vyšetrovaní skutočných zločinov. Vyšetrovatelia však zároveň vedeli aj to, že ak sériový zločinec nechá na dvoch miestach činu odtlačky dvoch odlišných prstov, spojiť tieto odtlačky s jedným páchateľom môže byť mimoriadne náročné. Nie vždy to vedie k relevantným výsledkom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie autori chceli zistiť, či je to naozaj tak. Z verejnej databázy americkej vlády vytiahli približne 60-tisíc odtlačkov prstov, tie spárovali a následne ich dali na analýzu umelej inteligencii. V niektorých prípadoch odtlačky patrili jednej osobe, no pochádzali z odlišných prstov, inokedy išlo o pár, ktorý patril dvom odlišným ľuďom.  

Umelá inteligencia bola založená na najmodernejších základoch a hoci jej spočiatku robilo problém rozlíšiť kedy išlo o jedného a kedy o dvoch ľudí, postupne sa naučila čoraz presnejšie rozoznávať, kedy dvoje otlačky patrili jednému človeku. Keď umelá inteligencia pracovala len s jedným párom odtlačkov, jej presnosť dosiahla slušných 77%. Presnosť však rapídne vystrelila nahor, ak mohla umelá inteligencia pracovať s niekoľkými pármi. Autori štúdie vysvetľujú, že umelá inteligencia by mohla zvýšiť presnosť forenzných metód až o viac ako desaťnásobok.

Príliš dôležitý výskum na to, aby sme ho ignorovali 

Zaujímavosťou je, že aj po overení výsledkov bola štúdia vedcov odmietnutá. Anonymný expert, ktorý štúdiu recenzoval, ju zamietol s tým, že je už dlho známe, že každý jeden odtlačok prsta je jedinečný, preto neexistuje možnosť, ako odhaliť medzi nimi podobnosti, aj keď odtlačky pochádzajú od jedného človeka.

Aj po vytvorení robustnejšej štúdiu druhýkrát odmietli, no zastal sa za ňu profesor menom Hod Lipson.  

“Normálne nemám vo zvyku hádať sa s editormi, no tento objav je až príliš dôležitý na to, aby sme ho ignorovali. Ak sa táto štúdia naozaj preukáže a ustojí kritiku, vďaka umelej inteligencii by sme mohli oživiť odložené prípady, alebo dokonca preukázať nevinu nespravodlivo odsúdených ľudí,” tvrdí Lipson.  

Autori výskumu upozorňujú na to, že ich systém nie je momentálne dostatočne presný na to, aby oficiálne rozhodol vo veci viny. Napriek tomu by však vyšetrovateľom mohol pomôcť určiť hlavných podozrivých v nerozhodnom prípade.  

Jednou z najväčších otázok okolo novej umelej inteligencie je, čo si AI všimla, čo unikalo pozornosti vedcov pri dekádach forenzných výskumov? Po hlbšej analýze autori štúdie zistili, že AI používala nový druh forenzného markera.  

“Umelá inteligencia používala niečo iné, čo sa viaže na uhly a zaoblenia špirálok, ktoré sa nachádzajú v centre odtlačku prsta,” vysvetľujú autori.  

Uvedomujú si aj, že AI môže zakladať svoje výsledky aj na predsudkoch. Analýza potvrdila správnosť výsledkov pri rôznych pohlaviach a rasách, no aj na tomto výskumníci ešte pracujú.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre