Umelá inteligencia už dokáže odhadnúť vek z rádiografických snímkov hrude: Ak sa pomýli, zle je!

Výskumníci z Osaka University vytvorili AI model, ktorý je schopný spoľahlivo určiť vek pacienta z hrudného snímku. Ak sa pomýlili, tak to značí zdravotné problémy.

Umelá inteligencia dokáže odhadnúť vek na základe snímkov hrude
Zdroj: The Lancet (Mitsuyama et. al.)

Odhadnúť niekoho vek nie je zložité, ak sa pozrieme človeku do tváre. No pravdou je, že každý starne mierne odlišne a aj mlado vyzerajúci človek, môže byť starším alebo opačne. Výskumníci z Osaka Metropolitan University však v novej práci vytvorili pokročilú umelú inteligenciu, ktorá vám povie vek pohľadom na hruď.

Pomocou rádiografov hrudnej oblasti dokáže umelá inteligencia odhadnúť chronologický vek pacienta, vysvetľujú vedci. Zaujímavé je, že ak AI vek odhadne zle, potom to môže byť známkou chronického ochorenia. Mohlo by teda ísť o nový spôsob predčasnej detekcie potenciálne vážnych ochorení a ich predčasnej liečbe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spočiatku vedci umelú inteligenciu trénovali na rádiografických snímkoch zdravých osôb. Keď dosiahli uspokojivé výsledky, umelou inteligenciou začali skúmať pacientov so známymi chorobami. Týmto chceli zistiť, či sa rádiografické snímky chorých pacientov nejak líšia od snímok hrude zdravých pacientov. Zároveň zisťovali, či sa snímky chorých pacientov líšili od choroby k chorobe.

Dokopy umelej inteligencii dali na trénovanie 67 099 rádiografických snímkov získaných medzi rokmi 2008 a 2021. Snímky zachytávali 36 051 jedincov, ktorí sa nechali pre kontrolu zosnímať niekoľkokrát. Korelačný koeficient medzi odhadovaným a chronologickým vekom pacienta bol 0,95, pričom korelačný koeficient 0,9 a viac sa už vo vedeckých kruhoch považuje za mimoriadne silný.

Výskumníci sa však chceli presvedčiť, že sú schopnosti umelej inteligencie odhadnúť vek prostredníctvom rádiografu hrude naozaj presné. Preto získali ešte 37 197 rádiografov, ktoré tentokrát pochádzali od chorých ľudí. Tu zistili, že rozdiel medzi odhadovaným vekom a skutočným vekom pacienta sa naozaj spája s celou radou rozličných chronických ochorení. Medzi ne radíme napríklad vysoký krvný tlak, hyperuricémiu či chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. V praxi to znamená, že čím je odhad umelej inteligencie nepresnejší, tým je pravdepodobnejšie, že osoba trpí chronickou chorobou.

„Chronologický vek je v lekárstve jeden z najdôležitejších faktorov. Naša práca poukazuje na to, že rádiografia hrude a na jej základe odhadovaný vek pacienta môže byť spôsob ako spozorovať zhoršený zdravotný stav,“ tvrdí Yasuhito Mitsuyana, vedúci štúdie.

Pomôcka v odhaľovaní chronických chorôb

Chronologický vek, inak označovaný aj ako kalendárny vek, je kvantitatívne vyjadrenie veku v jednotkách času od narodenia až po smrť človeka. Hoci táto poučka znie komplikovane, jednoducho povedané ide o to, koľko máme rokov. Chronologický vek je teda hlavný spôsob, akým ľudia definujú svoj vek. V lekárstve predstavuje chronologický vek primárny rizikový faktor pre chronické choroby, alebo akékoľvek poškodenie telesných funkcií.

Na druhej strane máme biologický vek človeka, ktorý sa definuje trošku špecifickejšie. Hlavnou myšlienkou biologického starnutia je to, že nastáva, keď postupne hromadíme poškodenie rôznych buniek a tkanív v tele. Podľa súčasných teórií sa obdobie dokonalého obnovovania väčšiny buniek v ľudskom tele končí okolo 35. roku života a začína sa biologické starnutie.

Autori štúdie budú vo svojom výskume pokračovať aj naďalej. V ďalších krokoch by chceli skúsiť predpovedať závažnosť chronických chorôb, predpovedať dĺžku života alebo rôzne chirurgické komplikácie.

„Naše výsledky naznačujú, že zdanlivý vek založený na rádiografii hrudníka môže presne odrážať zdravotné stavy mimo chronologického veku. Naším cieľom je ďalej rozvíjať tento výskum a aplikovať ho na odhad závažnosti chronických ochorení, predpovedanie očakávanej dĺžky života a predpovedanie možných chirurgických komplikácií.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre