Umelá inteligencia je všade okolo nás: Vedci ale ukrývajú znepokojivé tajomstvo

Umelá inteligencia je dnes všade okolo, no výskumníci ohľadom nej ukrývajú naozaj znepokojivé tajomstvo. Mali by sme sa mať na pozore?

umela inteligencia_titulka
Zdroj: Ole.CNX / Shutterstock.com

Umelá inteligencia doslova explodovala pred necelými dvoma rokmi. Dnes máme na výber z množstva rôznych modelov, pričom najnovší AI model Sora od OpenAI dokázal, že umelá inteligencia dokáže generovať mimoriadne realistické videá.  

Okrem toho sa viete s umelou inteligenciou porozprávať, nechať si poradiť, vygenerovať si prakticky akýkoľvek obrázok alebo vytvoriť presvedčivú hlasovú nahrávku, no nielen to. Stačí si otvoriť YouTube a nájdete množstvo pesničiek vygenerovaných AI modelom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako informuje portál Futurism, popri tom umelá inteligencia neuľahčuje život len nám, no vedcom pomáha dospieť k novým a prelomovým objavom. Je tu však jeden problém, nikto nechápe, ako umelá inteligencia vlastne funguje.  

“Nie je to tak, že by sme nemali ani len šajnu, no naše teoretické modely sú na míle vzdialené od toho, čo umelá inteligencia skutočne dokáže,” vysvetľuje počítačový vedec, Mikhail Belkin.  

Viacerí experti sa zhodujú na tom, že umelé inteligencie sú akousi čiernou skrinkou. Vedcom poskytnú užitočné výsledky, no ako sa k odpovedi dostali ostáva nejasné. Zároveň si už roky vedci všímajú, že AI modely častokrát kráčajú proti štatisticky založeným teoretickým modelom. Aj napriek tomu AI priemysel napreduje míľovým tempom, aj vďaka miliardovým investíciám putujúcim týmto smerom.  

V tomto smere môžeme povedať, že umelá inteligencia sa rýchlo integruje do rôznych sfér nášho života ešte skôr, než majú experti šancu pochopiť, ako pracuje a ako sa učí novým veciam. V tomto smere sa objavujú aj názory, že takýto smer udalostí je nutný. Niekedy musia vedci vidieť výsledky a z nich sa spätne dopracovať k tomu, ako na to umelá inteligencia mohla prísť.  

“Žijeme vo fascinujúcej dobe. Mnohí ju prirovnávajú k fyzike na začiatku 20. storočia,” vysvetľuje Boaz Barak, výskumník z Harvardskej univerzity. 

Výskumníci by radi pochopili umelú inteligenciu

Experimentovanie a neistota sú podľa odborníkov základy vedeckého objavovania. Problém však vidia v tom, že umelá inteligencia nie je len testovacím nástrojom. Implementuje sa do mnohých odvetví a ide o mimoriadne lukratívny biznis. Ak budeme postupovať štýlom zisťovania vecí za pochodu, môže to pre nás predstavovať problémy do budúcna.  

Vedci vysvetľujú, že určité garancie sú nielen v tomto odbore na mieste. Ak vytvoríme nástroj schopný úžasných vecí, no nevieme ho kontrolovať, potom nie je až taký úžasný, ako by sa mohlo zdať, tvrdia vedci. 

“Na čo je vám auto, ktoré dokáže letieť rýchlosťou 400 km/h, ak má roztrasený volant?” pýta sa Barak.  

Problémy umelej inteligencie sú nepochybne fascinujúcou oblasťou výskumu. Ak sa chcete dozvedieť viac, odporúčame tento článok. V ňom približujeme výskum, ktorého zameraním bolo zistiť, ako si umelá inteligencia dokáže poradiť so svetovou diplomaciou. Výsledky boli naozaj zaujímavé, až mrazivé. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre