UFO alebo niečo úplne iné? Vedci vyriešili viac ako 50-ročnú záhadu jazera Bajkal

Už od konca 60. rokov si ľudia všímali zvláštne ľadové kruhy, ktoré sa robili na jednom z najstarších jazier planéty.

Vedci vyriešili záhadu jazera Bajkal
Zdroj: Wikimedia

Už od roku 1969 si ľudia všímali v jazere Bajkal bizarné ľadové kruhy, no išlo o záhadu, ktorá nemala uspokojivé vysvetlenie až do tohto roka. Vo februári vyšla štúdia, ktorej sa podarilo odhaliť mechanizmus za týmito prapodivnými kruhmi, informuje portál IFL Science.

Jazero Bajkal sa nachádza na Sibíri a považuje sa za jedno z najstarších jazier na Zemi.  Vzniklo pred približne 25 až 30-miliónmi rokov a zároveň si získalo titul najväčšieho a najhlbšieho sladkovodného jazera na Zemi s hĺbkou 1,6-km. Teplota vody v jazere počas roka výrazne kolíše. Počas leta dosiahne v niektorých oblastiach až 16 °C. Povrch zamŕza od januára do mája.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priemerná hrúbka ľadu dosahuje približne pol metra až 1,4-metra, zároveň ale existujú regióny, kde je ľad hrubý dva metre. Ako už bolo spomenuté, jazero Bajkal je známe tým, že sa na ňom počas zimných mesiacov tvoria zvláštne ľadové kruhy, ktoré možno pozorovať až z vesmíru. Vedci v rámci novej štúdie zistili ako vznikajú, vďaka dátam zo satelitov a senzorov v jazere.

Vedci objavili prítomnosť teplého prúdu vody, ktorá sa krúti po smere hodinových ručičiek. Teplota vody je dostatočne vysoká na to, aby aj v zimných mesiacoch ľad rozpustila, no prúd je najslabší v strede, preto táto oblasť ostáva zamrznutá.

Pôsobivé štruktúry sú však nebezpečné pre každého, kto sa pokúsi jazero prejsť krížom. Hoci ich vidno z vesmíru, z povrchu planéty sa hľadajú oveľa ťažšie. Vedci preto pravidelne aktualizujú stránku, ktorá informuje verejnosť o polohe vytvorených prstencov.

Vznik teplých prúdov

Prečo v jazere Bajkal vznikajú teplé prúdy ostáva záhadou. Vedci sa však nevzdávajú a aj naďalej pokračujú v študovaní tejto vodnej plochy. Podľa teórie by za vznik prúdov mohla voda z iných riek v spojení s prúdením vetra.  Pre tých, ktorí nevedia, tak do jazera Bajkal vteká viac ako 300 riek! Zároveň sa vedci domnievajú, že kruhy vznikajú hlavne v jesenných mesiacoch tesne pred tým, ako jazero zamrzne.

Záhada ľadových kruhov na jazere Bajkal si pritiahla aj pozornosť rôznych konšpirátorov. V roku 2009 si astronauti všimli na jazere prstenec, ktorý okamžite odfotili. Fotografia viedla ku vzniku mnohých teórií, čomu nepomohlo ani množstvo hlásení o pozorovaniach UFO v danej oblasti. Spravodajské portály zároveň písali o tom, že potápači videli v jazere mimozemské vesmírne lode a ľudia si niekoľkokrát všimli lietajúce taniere nad jazerom. Podľa niektorých svedectiev ľudí žijúcich v blízkosti jazera, z lietajúcich tanierov vystupovali aj mimozemské bytosti.

Hoci vedci stále nevedia povedať prečo teplé prúdy v jazere existujú, dnes už vieme že kruhy jazera Bajkal nevytvárajú mimozemšťania, ale prirodzená aktivita. Od objavenia týchto zvláštnych štruktúr vedci našli dokopy až 57 ľadových prstencov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre