Týchto 10 bežných vecí v domácnosti, ktoré by vás ani nenapadli, vám zhoršuje kvalitu Wi-Fi signálu

Wi-Fi je bežnou súčasťou väčšiny domácností, preto je veľmi nepríjemné, ak je kvalita signálu slabá. Pozrite sa na 10 bežných vecí, ktoré máte doma, a ktoré blokujú alebo rušia signál.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Pred nedávnom sme vám priniesli článok, v ktorom sme vám povedali o 9 bežných signálov, ktoré máte v domácnosti, no blokujú Wi-Fi signál. Dnes sa pozrieme na bežných 10 predmetov a ďalších materiálov, ktoré majú potenciál oslabiť kvalitu Wi-Fi signálu.

Tieto materiály a predmety majú tendenciu blokovať Wi-Fi signál

Wi-Fi sieť vášho suseda

Pravdepodobne by vás to nenapadlo, ale viacero Wi-Fi sietí, ktoré operujú vo vašom okolí na rovnakej frekvencií, môžu ovplyvniť kvalitu vášho internetu. Ak je veľa sietí na jednom mieste, môžu mať na seba negatívny dopad. Toto sa môže diať hlavne v panelákoch. Pre tých, ktorí nevedia, tak Wi-Fi siete operujú v určitých frekvenčných pásmach. V rámci týchto pásiem existuje obmedzený počet kanálov, ktoré môžu byť využívané. Ak viacero sietí používa ten istý alebo prekrývajúce sa kanály, dochádza k rušeniu, keďže si navzájom prekážajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viacero bezdrôtových sietí doma

V prípade, že máte doma viacero bezdrôtových sietí, môže to znamenať poriadny problém. Vie to byť naozaj rušivé a dokonca horšie, než sieť vášho suseda aj ak sa nachádza blízko tej vašej. Ak však potrebujete toľko veľa sietí, vytvorte si hosťovskú sieť. Ak potrebujete mať ale fyzicky dve siete, tak minimálne nech každá z nich funguje na inej frekvencii.

Wi-Fi signaly v okoli
Zdroj: Vosvetiet.sk

Bluetooth a bezdrôtové zariadenia

Bezdrôtové zariadenia ako sú napríklad bezdrôtové reproduktory, vedia rušiť Wi-Fi signál. Je tomu tak preto, lebo Bluetooth využíva frekvenčné pásmo blízke k 2,4 GHz a to je zdieľané s inými bezdrôtovými technológiami. Keď nejaké zariadenie využíva Bluetooth, a skočí do frekvenčného rozsahu iného zariadenia, ktoré rovnako využíva Wi-Fi, vie ho spomaliť Wi-Fi. Ak sa ale pohráte s umiestnením týchto zariadení, aby si „nekrížili cestu“, tak viete minimalizovať rušenie signálu.

Vysielačky či detské vysielačky

Ak používate vysielačky či detské monitory, aby ste sledovali vaše deti, tak sa teraz možno prekvapíte. Tieto prístroje, zvyknú používať rovnakú frekvenciu ako váš Wi-Fi router. Výsledkom je, že dochádza k narúšaniu signálu.

Zariadenia, ktoré fungujú na 2.4 GHz frekvencii

Rádiové vlny fungujú na určitých zariadeniach vo frekvenčných pásmach 2.4 GHz, 5 GHz a prípadne aj 6 GHz. Práve frekvenčné pásmo 2.4 GHz nie je úplne bezproblémové. Vytvárajú až príliš veľa „hluku“. Medzi takéto zariadenia vieme zaradiť napríklad mikrovlnné rúry, robotické vysávače, rôzne antény a iné.

Betónové a murované steny

Betón je jeden z najhrubších a najpevnejších stavebných materiálov a hoci Wi-Fi signál dokáže v určite miere cez stenu prejsť, tak každý, kto má doma router za stenou vie, že to nie je to pravé orechové. Router by ste teda nemali preto nikdy umiestňovať pri tých najhrubších stenách a niekde v rohu izby. Ak tak spravíte, tak si oslabíte kvalitu signálu.

nekvalitny WiFi signal
Zdroj: Rachata Teyparsit / Shutterstock.com a Kamil Urban / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Spotrebiče

Rovnako aj spotrebiče vedia byť problémové, ide hlavne o televízor, umývačku riadu či chladničku. V žiadnom prípade nedávajte router za váš televízor, ak ho tam náhodou máte, určite to teraz poďte zmeniť. Vo všeobecnosti všetky zariadenia, ktoré obsahujú kov ale majú reflexné prvky (napr. obrazovka,..) môžu ovplyvniť kvalitu šírenia signálu. Okrem iného televízory a ďalšie elektronické zariadenia môžu generovať elektromagnetické pole, ktoré môže interferovať s Wi-Fi signálom.

Zrkadlo

Aj také zrkadlo, ktoré máte doma, má potenciál ovplyvniť Wi-Fi signál a to preto, že je vyrobené z materiálov, ktoré sú schopné odrážať alebo blokovať elektromagnetické vlny. Najmä moderné zrkadlá sú často potiahnuté kovovou vrstvou, ktorá im dodáva reflexnú vlastnosť.

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie môže byť pre Wi-Fi signál poriadny problém, hlavne ak sa signál potrebuje dostať na vyššie poschodia, resp. nižšie. Nejde tu ani tak o priamy mechanizmus, ktorým by výrazne zhoršoval kvalitu Wi-Fi signálu, keďže Wi-Fi funguje na rádiových vlnách, ale skôr o to, že niektoré systémy podlahového kúrenia môžu obsahovať kovové trubky alebo mriežky na rozvod tepla. Kov je výborný odrazač rádiových vĺn, a preto ak sú tieto kovové časti umiestnené medzi Wi-Fi routerom a prijímacími zariadeniami, môžu interferovať s prenosom signálu tým, že signál odrazia alebo zablokujú.

Akvárium s vodou

Napríklad aj také akvária vedia mať negatívny vplyv na Wi-Fi signál. Dokonca aj samotné ľudské telo, keďže práve aj v našich telách sa nachádza veľa vody. Deje sa to preto, lebo voda dokáže absorbovať rádiové vlny. Zaujímavosťou je, že voda má tendenciu absorbovať rádiové vlny efektívnejšie na vyšších frekvenciách, čo znamená, že signály na frekvencii 5 GHz môžu byť viac ovplyvnené vodným prostredím než tie na frekvencii 2.4 GHz.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, kde by ste nemali umiestňovať v domácnosti router.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre