Toto sú najhoršie miesta, kde môžete umiestniť Wi-Fi rooter, ukazuje operátor. Ak tak spravíte, zabudnite na dobrý signál

Veľký operátor ukázal tie najhoršie možné miesta, kde ľudia umiestňujú Wi-Fi router. Ak ho umiestnite na tieto miesta, zabudnite na kvalitný Wi-Fi signál, nebudete ho mať.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Kvalita internetu vie niekedy haprovať a najčastejšie sa to deje v situácii, keď ho najviac potrebujeme. Napríklad počas pracovného hovoru, alebo keď sledujeme film. Existuje viacero dôvodov, ktoré môžu zapríčiniť zhoršenie kvality signálu. V minulosti sme sa pozreli na rôzne materiály, ktoré blokujú signál. Napríklad kov patrí k materiálom, cez ktoré signál z Wi-Fi vysielača prechádza najťažšie. Ide totiž o skvelý odrážač elektromagnetických vĺn vrátane rádiových. Podobne je aj so stenami, oknami či zrkadlami.

Nie je žiadnym tajomstvom, že správne umiestnenie Wi-Fi routera hrá kľúčovú úlohu v tom, ako kvalitný máte signál vo zvyšku domácnosti. Dnes sa pozrieme na tie najhoršie miesta, kde ho môžete umiestniť. Upozornil na ne zahraničný operátor Sky na sociálnej sieti X.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na tieto miesta váš Wi-Fi router neumiestňujte

Komora, kde máte bojler

Na samotnom vrchu, kde by ste nemali umiestňovať router, je v miestnosti s bojlerom. Ten väčšina z nás má pravdepodobne v komore, v tej „najzašitejšej“ miestnosti v domácnosti. Okrem toho, že táto izba nie je centrálnou, tak samotný bojler je z veľkej časti kovový, čo môže blokovať signál. Zároveň obsahuje vodu, ktorá môže absorbovať Wi-Fi signál, najmä ak ide o 2,4 GHz frekvenciu. Tam to ale nekončí, tieto zariadenia obsahujú aj elektrické komponenty, ktoré majú rovnako potenciál narušiť kvalitu signálu, ktorý sa šíri.

Router a mikrovlnka

Druhým najhorším miestom, kde môžete umiestniť váš router, je v blízkosti mikrovlnky. Ak tak spravíte, na kvalitný signál zabudnite. Nejde teraz ani tak o to, že mikrovlnky sú zväčša z kovu, ale o to, že pracujú na podobných frekvenciách ako aj Wi-Fi router. Znamená to, že signály sa budú vzájomne rušiť.

Wi-Fi signal a mikrovlnka
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Škatuľa s ďalšími zariadeniami

Pravdepodobne nie je jednej domácnosti, ktorá by nemala škatuľu, v ktorej je „všetko“. Väčšina domácnosti má kôš, ktorý síce býva umiestnený v centrálnej časti domu, no sú v ňom nahádzané desiatky obdobných zariadení. Môže ísť napríklad o kôš s elektronikou, káblami, starými nabíjačkami, kde máte TV box a podobne. Ak v ňom máte Wi-Fi router, nerobte to.

Router máte zastrčený niekde v skrini

Ďalším častým neduhom mnohých z nás je, že router strčíme do skrine či do inej „skrýše“, aby nám nezoškareďoval obývačku či predsieň. Nuž, ak tak robíte, vedzte, že môžete mať oveľa kvalitnejší internet, než v skutočnosti máte.

Wi-Fi router umiestnime v blízkosti inej elektroniky

Mnoho domácnosti sústreďuje elektronické zariadenia na jedno miesto. Tá najhoršia situácia, čo sa týka kvality šírenia signálu je, keď router umiestnime v blízkosti iného bezdrôtového zariadenia. Napríklad hneď vedľa telefónu alebo Bluetooth reproduktoru a podobne. Tieto zariadenia pracujú na podobných frekvenciách, a preto si môžu vzájomne rušiť signál.

Pomalá Wi-Fi sieť? Takto to môžete vyriešiť
Zdroj: Unsplash (Misha Feshchak)

Kde teda umiestniť router, aby to neovplyvnilo kvalitu signálu?

Vo všeobecnosti platí, že ak chcete mať kvalitný Wi-Fi signál, tak router by ste mali umiestniť na centrálne miesto. V jeho okolo by ste mali minimalizovať množstvo prekážok, aby mal router „výhľad“ na každé zariadenie v okolí, ktoré je k nemu pripojené. Naokolo vysielača by ste nemali mať reflexné prvky, ako je napríklad kov či zrkadlá. Router by mal byť zároveň na vyvýšenom mieste.

Ak ale stále pociťujete, že internet vám nejde ako po masle, tak do úvahy prichádza, že máte k nemu pripojených veľa zariadení. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby k nemu nebolo pripojených viac ako 4-6 zariadení. Ak máte viac, tak rozdeľte ich na 2,4 GHz a 5 GHz frekvenciu. Mimochodom, vedeli ste, že kvalitu Wi-Fi signálu vám môže rušiť dokonca aj sused? V tomto prípade väčšinou stačí prepnúť frekvenciu routera na inú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre