Veľký objav na Marse. Astronómovia našli životodarnú tekutinu! Schováva sa na vrcholoch najvyšších marťanských sopiek

Na vrchole najvyšších sopiek Marsu výskumníci objavili vodnú námrazu. Predpokladajú, že ide o pozostatok dávneho klimatického cyklu.

mars lad voda
Zdroj: Limbitech / shutterstock.com

Výskumníci z Brown University v rámci novej štúdie zistili, že najvyššie sopky Marsu majú striedavú pokrývku vodnej námrazy. Zistenia menia predstavy o podnebí planéty a ukazujú nám, ako sa môže voda na červenej planéte správať.  

Vodnú námrazu našli vedci na vrchu sopiek Tharsis. Ide o najväčšie sopečné pohorie v celej Slnečnej sústave. Pohorie sa nachádza blízko rovníka planéty a objav vody na tomto mieste mení zaužívané predstavy o podnebí Marsu. Vedci existenciu vody pri rovníku úplne nevylučovali, no predpokladali, že ide o veľmi nepravdepodobný úkaz. 

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Kombinácia slnečného svetla a tenkej atmosféry drží teploty počas dňa relatívne vysoké nielen na povrchu, ale aj na vrchole hory. Táto situácia sa líši od Zeme, kde môžeme vidieť sneh na vrchole vysokých hôr,” vysvetľuje Adomas Valentinas, jeden z autorov štúdie.  

Výskumníci predpokladajú, že formovanie námrazy na najvyšších vrcholoch Marsu môže predstavovať pozostatok prastarého klimatického cyklu Marsu. Tento cyklus sa mohol v minulosti vyznačovať zrážkami a možno aj snehom. Podľa štúdie sa námraza objavuje skoro ráno, len počas niekoľkých hodín po východe Slnka. Následne sa vyparí v svetle. Autori zároveň vysvetľujú, že táto námraza je mimoriadne tenká, môže mať hrúbku len stotinu milimetra.  

Podarilo sa im ale zistiť, že námraza predstavuje najmenej 150-tisíc ton vody, ktorá sa presúva medzi povrchom planéty a atmosférou počas chladnejších období. Námrazu našli v oblasti Tharsis, v ktorej nájdeme viacero sopiek. Tieto sopky majú na výšku dvojnásobok Mount Everestu, najvyššej hory sveta. Olympus Mons má šírku Francúzska.  

Čo umožnilo vznik námrazy?

Námraza sa ukrýva v kaldere sopiek, čo je dutina na ich vrchu. Námraza podľa názoru vedcov vzniká vďaka jedinečnému spôsobu cirkulácie vzduchu okolo týchto sopiek. Vzniká mikropodnebie, ktoré dovoľuje vznik tenkej námrazy. Autori štúdie chcú vytvoriť modely, ktoré by im ukázali, ako presne námraza na Marse vzniká. Veria, že by im to mohlo pomôcť odhaliť tajomstvá podnebia červenej planéty.  

Simulácie by mohli vedcom povedať aj to, kde sa voda ukrýva a ako sa presúva naprieč planétou. Tieto informácie môžu pomôcť pri eventuálnej ceste astronautov na červenú planétu. Námrazu vedci pozorovali vďaka prístroju CaSSIS, ktorý sa nachádza na palube sondy Trace Gas Orbiter. Následne objav potvrdila aj sonda Mars Express.  

Dokopy vedci analyzovali viac ako 30-tisíc fotografií, než objavili a následne potvrdili existenciu námrazy. Analýzu fotografií začal Valentinas ešte v roku 2018. Autori štúdie vo svojej práci pokračujú a v budúcnosti chcú odhaliť aj ďalšie záhady Marsu. Jednou z najväčších otázok okolo červenej planéty je, či sa na nej mohol v dávnej minulosti nachádzať život.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre