Toto nie je hviezdna hmlovina, ale dym z rakiet spoločnosti SpaceX. Pozrite si tieto unikátne fotografie
Záber sa podarilo zhotoviť počas štartu rakety Falcon 9
Fotografovi sa podarilo zachytiť dychberúci záber, počas 20. zásobovacej misie spoločnosti SpaceX. 6. marca sa raketa Falcon 9 vzniesla a namierila si to k medzinárodnej vesmírnej stanici. Tesne predtým, ako sa prvá raketa oddelila a dopadla na pristávaciu zónu spoločnosti, vytvorila pohľad, ktorý pripomína vesmírnu hmlovinu, či pozostatok supernovy.
„Je fascinujúce vidieť tento fenomén na vlastné oči, no nič sa nevyrovná tomu, prezrieť si fotky, ktoré zachytil váš fotoaparát. Vždy ma nadchne tá kvalita a jasnosť,“ vyjadril sa fotograf Erik Kuna.
V osudnú noc stál na trávnatom poli Kennedyho vesmírneho centra a spolu s ostatnými sledoval let rakety Falcon. Ako raketa prebiehala jednotlivými štádiami, na oblohe sa vytvoril žiarivý oblak, ktorý pripomínal planetárnu hmlovinu. Oblak pulzoval a vlnil sa, zatiaľ čo motory bežali na plný výkon. V strede oblaku bolo možné pozorovať dve jasné bodky, ktoré značili rozdelenie dvoch štádií rakety.
Tento fenomén je zachytený aj v krátkom videu, ktoré SpaceX uverejnili na svojom Twittri. Spoločnosť vysvetlila, že tento efekt vzniká, keď druhé štádium rakety spustí motory, ktoré ho poháňajú k vesmírnej stanici, zatiaľ čo prvé štádium spustilo motory, aby sa dostalo späť na Zem.
Tracking footage from last week’s launch — Falcon 9’s two stages separate; second stage propels Dragon to the @space_station as the first stage reorients and performs a boostback burn before landing back on Earth pic.twitter.com/0llGpN9CqL
— SpaceX (@SpaceX) March 13, 2020
Podľa fotografa Kunu je každý štart rakety jedinečným svetelným divadlom. Najlepšie sú štarty rakiet SpaceX, pri ktorých sa nosná raketa vracia späť na zem, no každý jeden odpal rakety má svoj vlastný fenomén.
Neprehliadni
It took me a while to finish this page, but you can finally view images from every launch I’ve photographed over the past five years — 95 and counting!
🚀: https://t.co/rg7rManhCY pic.twitter.com/cmA4iwEe3x
— John Kraus (@johnkrausphotos) March 21, 2020
Napríklad tesne pred východom, alebo západom slnka, dokáže naša hviezda osvetliť plyny z rakety, ktoré potom vyzerajú ako obria medúza na oblohe. Tieto lety sú často považované za UFO, najmä kvôli krútiacim sa oblakom, ktoré počas štartu vzniknú.
Komentáre