Toto je 6 nedávnych kozmických objavov, ktoré šokovali nie len vedcov, ale aj verejnosť

Vesmír je plný fascinujúcich fenoménov, ktoré vyrážajú dych

Teória transcendencie
Zdroj: pixabay.com/Wikiimages

Vesmír je plný fascinujúcich fenoménov, ktoré dokážu šokovať astronómov po celom svete. Prečítajte si 6 najfascinujúcejších, nedávnych objavov z oblasti vesmíru. Téme sa venuje aj YouTube kanál Factnomenal.

Arrokoth

Arrokoth je najvzdialenejším vesmírnym objektom našej sústavy, ktorý mohli vedci preštudovať zblízka. Objavila ho sonda americkej NASA, New Horizons a išlo o signál, ktorý precestoval viac ako 6 miliárd km, kým sa dostal späť na Zem. New Horizons bola pôvodne navrhnutá tak, aby dokázala preskúmať trpasličiu planétu Pluto. Sonda sa však dostala oveľa ďalej a v roku 2019 preletela popri asteroide Arrokoth. Zaujímavý je najmä tvar asteroidu, ktorý pripomína snehuliaka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Arrokoth
Prvá farebná fotografia objektu. Zdroj: Wikipedia/NASA

Kozmická sieť

Každá galaxia, ktorá existuje v pozorovateľnom vesmíre je akousi bodkou na dlhej sieti vodíkového plynu, ktorý podľa vedcov pretrval z veľkého tresku. Táto sieť nie je viditeľná voľným okom, no po prvýkrát sa ju podarilo zachytiť v októbri 2019.

Teegardenova hviezda

V júni 2019 objavili astronómovia dôkazy o dvoch exoplanétach, ktoré sa nachádzajú v obývateľnej zóne hviezdy, čo znamená, že by sa na ich povrchu mohla objaviť voda. Zároveň sa ukázalo, že planéty by mohli mať podobnú hmotnosť, ako naša Zem. Planéta Teegarden b obieha v takzvanej optimistickej zóne, čo znamená, že jej obežná dráha by sa nachádzala niekde medzi Venušou a Zemou. Teegarden c by sa zas obežnou dráhou podobala na planétu Mars. Samotná hviezda je červeným trpaslíkom a nachádza sa od Zeme 12.5 svetelných rokov.

Pristátie Číny na odvrátenej strane Mesiaca

Ľudstvo už párkrát pristálo na našej prirodzenej družici, Mesiaci, no až 3. januára 2019 sa Číne podarilo to, čo ešte nikomu predtým. Ich sonda, Chang’e-3 pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Keďže má Mesiac viazanú rotáciu, zo Zeme môžeme pozorovať len jednu jeho stranu. Odvrátená strana Mesiaca je preto ukrytá a pristáť na nej sa ukázalo byť zložitou úlohou.

fotografie z odvratenej strany mesiaca
Odvrátená strana Mesiaca. Zdroj: CLEP

Heliopauza

Dvojica sond Voyager sú prvé sondy, ktorým sa podarilo dostať sa až na hranicu Slnečnej sústavy. Dáta, ktoré poslali späť na Zem odhalili, že aj Slnko má svoje magnetické pole, ktoré nás chráni pred nebezpečnými kozmickými lúčmi. Nezávislé štúdie naznačujú, že región kde sa končí vplyv magnetického poľa Slnka, inak známy aj ako heliopauza, tvorí stena plazmy, ktorá odrazí až 70% kozmických lúčov.

Osirelá planéta

Keď sa hviezda dostane ku koncu svojho životného cyklu, zrúti sa do seba a môže z nej vzniknúť biely trpaslík. Veľa planét, ktoré sa v danej sústave nachádzajú, túto premenu neprežije. Buď sú zničené narastajúcou hviezdou, alebo extrémnou gravitáciou bieleho trpaslíka. Vedcom sa však podarilo nájsť prvú planétu, ktorá sa nachádza na obežnej dráhe, okolo bieleho trpaslíka. Ide o planétu 2040 svetelných rokov od nás a jej zloženie prezrádza niečo zvláštne. Na planéte sa môžu nachádzať plyny, ktoré sa vyparujú do vesmíru počas toho, ako hviezda obieha okolo hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre