Toto je 5 vecí, ktoré je potrebné bezodkladne urobiť, ak bol váš Facebook účet hacknutý!

Ako môžete zistiť, že sa niekto hackol do vášho Facebook účtu? Pozrite sa na prvé kroky, ktoré by ste mali spraviť, ak niekto cudzí pristupuje k vášmu Facebook účtu. Situáciu nepodceňujte!

Facebook cudzie prihlasenie kradez uctu hacker sukromie
Zdroj: fongbeerredhot / Shutterstock.com

Facebook je platforma ktorú používa veľké množstvo ľudí, ako však na každej platforme, ani na Facebooku sa nevyhnete hackerom a podvodníkom. To je aj dôvod, prečo by sme nemali podceňovať rôzne bezpečnostné odporúčania, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam. Napríklad tomu, že sa nám niekto nabúral do účtu. Ten môže útočník potom zneužiť, napríklad aby šíril spam či ďalšie podvody vo vašom mene.

Ak máte pocit, že váš Facebook účet je hacknutý, tak vám teraz spolu s expertmi z portálu malwarefox.com povieme, nielen ako zistiť, či bol naozaj hacknutý, ale aj to, čo by ste mali robiť, ak sa niekto cudzí dostal do vášho účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť, či váš Facebook účet bol hacknutý?

Existuje viacero spôsobov, ako môžete odhaliť, že niečo nie je v poriadku. Prihláste sa do vášho Facebook účtu, cez Ponuku (tri zvislé čiary na vašom profilovom obrázku) prejdite do „Nastavenia a súkromie“ a zvoľte Nastavenia a potom v sekcii Vaša aktivita kliknite na možnosť „Záznam o činnosti“. Následne nájdite a kliknite na „Informácie o zabezpečení a prihlasovaní“ a potom na „Kde ste sa prihlásili„. Naozaj to nie je najľahšie nájsť, ale stojí to za to. Následne tu nájdete všetky dátumy, kedy ste sa prihlásili do vášho účtu, ak bol však hacknutý uvidíte, že IP adresa je iná ako u vás doma, v práci alebo keď ste boli na dovolenke.

Facebook kde ste sa prihlasili IP adresa
Zdroj: Vosveteit.sk

Treba byť naozaj opatrný, naozaj nechcete, aby sa hacker dozvedel, že ešte stále máte prístup k vášmu účtu a viete, že sa k nemu pripája aj útočník. Ak nájdete prihlásenie, ktoré viete, že ste vy neurobili, potrebujete kliknúť na 3 vodorovné bodky ktoré sa tam nachádzajú a „Odhlásiť sa„.

Taktiež pozrite či hacker nepridal niekoho nového za vášho kamaráta, alebo či nezmenil údaje ako váš dátum narodenia, emailovú adresu a podobne.

Pozrite sa na vašu aktivitu

Rovnako sa môžete pozrieť aj na vašu aktivitu. Urobiť tak môžete cez kartu Záznam o činnosti, kde kliknite na možnosť História aktivity. Ak tam spozorujete aktivitu, ktorú ste neurobili, tak to môže znamenať, že niekto cudzí pristupuje k vášmu účtu.

V prípade, ak by ste sa chceli pozrieť, aké zariadenia sú prihlásené k vášmu účtu, tak vám dávame do pozornosti tento článok, kde sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Čo urobiť ak je váš Facebook účet hacknutý

Určite je potrebné, aby ste si zmenili heslo. Prejdite do „Nastavenia a súkromie“ následne „Nastavenia„. Teraz sa vám zobrazilo na obrazovke centrum účtov Meta. Kliknite na to a prejdite na „Heslo a zabezpečenie„. Tam si zvolením „Zmena hesla“ bez problémov viete zmeniť to vaše. Je však potrebné vedieť vaše staré heslo.

zmena hesla facebook
Zdroj: Vosveteit.sk

Resetujte vaše heslo

Ak už však hacker stihol zmeniť vaše heslo, hlavne zostaňte pokojný. Skúste sa prihlásiť na Facebook, no kliknite „Zabudli ste údaje na prístup k účtu?“ Následne budete postupovať podľa pokynov Facebooku, zadáte váš email alebo telefónne číslo ktoré je spojené s vaším Facebook účtom a dáte „hľadať„.

Nahláste, že je váš účet napadnutý

Napadnutý účet treba nahlásiť. Facebook urobí čo bude v jeho silách, aby vám pomohol.

nahlasenie uctu ze bol hacknuty facebook
Zdroj: vosveteit.sk, printscreen

Odstráňte podozrivé aplikácie

Akonáhle máte prístup k svojmu účtu, prejdite do Nastavení, kliknite na „Aplikácie a weby„. Ak sa tu nachádza nejaká dosť podozrivá aplikácia, stačí na ňu kliknúť a stlačiť „Odstrániť„. Taktiež tu však viete upraviť aké povolenia aplikácie majú.

Zdroj: vosveteit.sk

Ak potrebujete podrobný návod, ako sa môžete pozrieť, ktoré aplikácie pristupujú k vášmu účtu, tak tejto téme sme sa podrobne venovali v tomto článku.

Ako si zabezpečiť Facebook účet

Znovu potrebujete prejsť do Nastavení, zvoľte si centrum účtov Meta a následne „Heslo a zabezpečenie„. Teraz potrebujete stlačiť „Dvojstupňové overenie„. Po zapnutí vám bude Facebook posielať SMS správu alebo email s kódom, pri každom novom prihlásení, daný kód pri prihlásení musíte vedieť, inak vás to do vášho Facebook účtu nepustí.

facebook dvojfázové overenie
Zdroj: vosveteit.sk

Ak ste sa stali obeťou útoku, pri ktorom sa niekto cudzí nabúral do vášho Facebook účtu, tak túto situáciu nepodceňujte a konajte hneď, ako sa to dozviete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre