Toto je 10 podceňovaných rád a tipov, ako udržať batériu notebooku čo najdlhšie zdravou

Rovnako ako o batériu smartfónu, tak aj o batériu v notebooku sa je potrebné starať, aby vydržala pracovať čo najdlhšie a nestrácala tak rýchlo na kapacite.

nabijanie notebooku
Zdroj: Mihai Simonia / Shutterstock.com

Pravdepodobne ste už počuli o nejakých tipoch a radách ako chrániť batériu na mobile, avšak čo tak batériu na notebooku? To už pravdepodobne nie, o tomto sa nejak extra nehovorí, no je to tiež naozaj podstatné, veď predsa o notebook sa treba tiež starať a to presne tak isto ako aj o mobil. V tomto článku sme si pre vás spolu s portálom makeuseof.com pripravili 8 tipov a rád, ako si uchovať čo najlepšie zdravie batérie na notebooku. 

Ako sa starať o batériu v notebooku?

Nenabíjajte svoj notebook cez noc

Toto je vec, ktorú veľa ľudí robí a vôbec nie je pre zariadenie prospešná, toto isté platí aj s inými zariadeniami, ako napríklad mobil. Pre ľudí vie byť takéto nabíjanie pohodlnejšie, no treba brať ohľad aj na samotné zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak tento spôsob nabíjania tak veľmi k životu potrebujete, tak aspoň požívajte nabíjačku s funkciou automatického vypnutia, ktorá zastaví nabíjanie, keď batéria dosiahne svoju plnú kapacitu. 

Treba ale prízvukovať, že dlhodobé udržiavanie batérie na 100% môže urýchliť chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri, výsledkom čoho je rýchlejšia degradácie batérie. Batérie sú citlivé na teplotu, a keď je notebook neustále pripojený k sieti, môže to viesť k jeho vyššiemu zahrievaniu. Teplo je jedným z hlavných faktorov urýchľujúcich degradáciu batérie.

Používajte batériu pravidelne

Notebook je zariadenie, ktoré slúži na to, aby sme boli mobilní a mohli napríklad pracovať na cestách. Paradoxne, väčšina z nás ho má neustále zapojený do siete a batériu „nepoužíva“. Majte na pamäti, že aby ste udržali batériu zdravou, tak ju treba aj používať. To znamená, že neudržujte batériu neustále nabitú a odpájajte ju zo siete a používajte notebook aj len na batérii.

Nabíjajte váš notebook v dobre vetranej miestnosti

To je jeden z tých tipov, ktorý pozná len málokto a je tak dôležitý. Nabíjanie batérie notebooku generuje teplo, to si myslím, že vie každý. Ak sa však notebook nabíja v zle vetranej miestnosti či v horúcej oblasti, vie dôjsť k prehrievaniu a to vie naozaj negatívne ovplyvniť batériu vášho notebooku. Ideálna teplota v miestnosti by mala byť okolo 10 °C až 30 °C. Rovnako udržujte aj priestory okolo ventilátora uvoľnené, aby mohol k ním pristupovať čerstvý vzduch a notebook mohol odvádzať teplý vzduch. Pamätajte, teplo je nepriateľ batérie.

Udržujte váš notebook nabitý na 20-80%

Naše zariadenia často zvykneme využívať až kým sa úplne nevybijú alebo ich necháme nabiť až na 100%. To je však chyba, ktorej sa dopúšťa veľké množstvo z nás. Najlepšie je ich udržiavať nabité na 20-80%. Dôvodom je napätie vo vnútri batérie, ktoré je ideálne práve v tomto rozpätí. Vysoká úroveň nabitia, resp. príliš nízka, spôsobuje batériám väčší stres. Tieto extrémne stavy akcelerujú chemické reakcie vo vnútri batérie, ktoré môžu skrátiť jej životnosť.

Zapnite si maximálnu úroveň nabitia na 80 percent

Veľa novších notebookov má aj túto funkciu. Funkcia sa môže volať „optimalizované nabíjanie“ alebo napríklad „inteligentné nabíjanie„, toto však závisí čisto od výrobcu, určite to však stojí aspoň za dobré zváženie.

Používajte len kompatibilné nabíjačky

Používať by ste mali len nabíjačku, ktorá je najlepšia pre váš notebook. Uvediem príklad, povedzme, že si zvolíte nabíjačku s nesprávnym napätím a prúdom. Nekompatibilná nabíjačka môže dodávať príliš vysoké alebo príliš nízke napätie a prúd, čo môže spôsobiť nadmerné teplo, poškodenie vnútorných obvodov alebo dokonca chemické zlyhanie batérie.

Vždy používajte len originálnu nabíjačku, žiadnu neoficiálnu a neoriginálnu, môžu byť síce lacnejšie, no radšej zvoliť o niečo drahšie, ale kvalitné. Okrem problémom s energiou, ktorú dodáva do vášho zariadenia, môže nabíjačka mať aj nekvalitný hardvér, čo môže viesť k poškodeniu výstupov.

Taktiež sa uistite, že kontakty batérie a notebooku sú čisté. Nečistoty môžu spôsobiť zlý kontakt a znížiť efektivitu nabíjania či iné problémy.

Vyhnite sa zbytočnému používaniu notebooku pri nabíjaní

Určite, ak to nie je potrebné, nepoužívajte notebook na extrémne ťažké úlohy, napríklad hranie hier, ak sa práve nabíja. Používanie pri nabíjaní môže totiž viesť k jeho prehriatiu. Vedeli ste, že viacero notebookov dokáže obchádzať dodávanie energie na jeho chod, ak je pripojený k sieti? Túto funkciu si treba ale často zapnúť. Treba ale uviesť, že nie každý notebook týmto nástrojom disponuje. V každom prípade nič nedáte za to, ak sa pozriete, či funkciu máte k dispozícii.

Znížte spotrebu batérie

Optimalizujte si nastavenia notebooku tak, aby spotreboval čo najmenej energii. Ak chcete optimalizovať výdrž batérie batérie, určite sa vyhnite zbytočnému spúšťaniu náročných programov či si udržujte povedzme nízku úroveň jasu. Taktiež sa odporúča, aby ste udržiavali notebook na chladiacich podložkách, ktoré pomáhajú odvetrávať teplo, ktoré vzniká pri ich používaní. V nastaveniach optimalizácie batérie taktiež môžete obmedziť výkon zariadenia, aby nešlo neustále na plné obrátky, ale len tak, ako práve potrebujete.

Nenechávajte notebook vždy zapojený v elektrickej sieti

Toto je naozaj jedna z najhorších vecí, ktoré viete svojmu notebooku urobiť. Aj tu sa riaďte radou nechávať zariadenie vždy na 20-80%. Využívajte inteligentné funkcie vášho notebooku a operačného systému. Používajte inteligentné nabíjanie. Neustále pripojenie k elektrickej sieti môže spôsobovať stres batérii z malých cyklov nabíjania/dobíjania, keď zostane pripojená k sieti po dosiahnutí 100 % nabitia.

Kalibrujte svoju batériu

Rovnako dobré je aj z času na čas batériu nechať úplne vybiť a potom ju znova nabiť, aby ste ju kalibrovali. Tento proces môže pomôcť presnejšie meraniu zostávajúcej kapacity batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre