Škodí batérii notebooku, ak je neustále pripojená k nabíjačke?

Môže neustále pripojenie notebooku k elektrickej sieti poškodiť batériu? Pozrite sa, kedy batéria notebooku stráca kapacitu rýchlejšie.

nabijanie notebooku
Zdroj: Mihai Simonia / Shutterstock.com

Mnohí z nás siahnu pri výbere nového počítača skôr po notebooky ako po stolovom počítače. Hlavným dôvodom je, že laptopy sú natoľko výkonné, že postačujú na všetku bežnú prácu vrátane hrania stredne náročných hier a zároveň sú ľahko prenosné, čo nám ponúka akúsi flexibilitu.

Na druhej strane, vzhľadom na to, že mnoho používateľov používa notebook ako stolový počítač, ktorý z času na čas využije mimo kancelária či domácnosti, tak laptop je viac menej neustále pripojený k elektrickej sieti. Otázkou je, škodíme tak batérii notebooku? Poďme sa spolu pozrieť na túto otázku podrobnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako fungujú lítium-iónové batérie?

Väčšina moderných notebookov používa lítium-iónové batérie. Tento typ batérie fungujú na základe elektrochemických reakcií medzi lítiovými iónmi, ktoré sa pohybujú medzi dvoma elektrodami – anódou a katódou. Anóda lítium-iónovej batérie je zvyčajne vyrobená z grafitu alebo iných materiálov, ktoré umožňujú vstrebávanie lítiových iónov. Na druhej strane, katóda je zvyčajne vyrobená z kovových oxidov, ako je kobaltový oxid alebo mangánový oxid. Pri nabíjaní batérie sa lítiové ióny uvoľňujú z kovových oxidov a pohybujú sa k anóde, kde sa ukladajú. Pri vybíjaní batérie sa lítiové ióny pohybujú z anódy späť k katóde, pričom prechádzajú cez elektrolytický roztok a napájajú zariadenie, ktoré je pripojené k batérii.

Proces vyššie ale nemožno opakovať donekonečna. Inými slovami, dochádza k postupnej degradácii batérie. Úbytok na kapacite batérie je ale prirodzený. K rýchlejšiemu opotrebovaniu batérie môže dôjsť ale nesprávnym používaním zariadenia. Napríklad, keď ho vystavujeme vysokým teplotám.

Hlavným nepriateľom je vysoká teplota

Nepretržité nabíjanie notebooku môže mať negatívny vplyv na životnosť batérie tým, že vytvára teplo, ktoré ju môže poškodiť a znižovať jej kapacitu na nabitie. Navyše, môže dôjsť k prebíjaniu batérie, čo môže poškodiť jej vnútorné komponenty a spôsobiť prehriatie. Prebitie nastáva, keď je batéria úplne nabitá, ale proces nabíjania stále pokračuje. No treba povedať, že väčšina moderných notebookov má zabudované ochranné mechanizmy, ktoré sa snažia zabrániť prebíjaniu batérie. V prípade, že notebook nemá zabudované ochranné mechanizmy proti prebitiu, je dôležité batériu nabíjať opatrne a v súlade s pokynmi výrobcu.

Existujú však spôsoby, ako minimalizovať účinky nepretržitého nabíjania na batériu notebooku. Napríklad, používatelia môžu vybrať batériu z notebooku, keď je notebook pripojený do siete, ale to nie je praktické riešenie pre väčšinu používateľov. Namiesto toho, používatelia môžu využiť nastavenia správy napájania notebooku, ktoré umožňujú obmedziť maximálnu úroveň nabitia batérie a zabrániť prebíjaniu. Niektoré notebooky majú navyše funkciu automatického prepínača medzi napájaním z batérie a napájaním zo siete, ktorá umožňuje prirodzené vybitie a dobitie batérie.

Rovnako treba udržiavať aj ideálne napätie

Lítium-iónové batérie, ktoré sú bežne používané v notebookoch a iných mobilných zariadeniach, majú najlepšie výsledky, keď sú udržiavané na určitom napätí. Všeobecne platí, že lítium-iónové batérie by mali byť udržiavané pri napätí medzi 20% a 80% ich kapacity. Udržiavanie batérie v tomto rozmedzí môže pomôcť predĺžiť jej životnosť a zabrániť strate kapacity. Ak je batéria uložená či používaná príliš dlho pri plnom alebo úplne vybitom nabití, môže to spôsobiť stratu jej kapacity a dokonca aj poškodenie jej vnútorných súčastí.

Z tohto dôvodu je najlepším riešením softvérovo obmedziť nabíjanie notebooku, keď dosiahnete 80%. No rovnako by sme nemali zabúdať ani na to, že aj úplne vybitie batérie jej škodí. Štúdia batteryuniversity.com odhalila, že pri ponechaní batérie na 100%, batéria stráca na kapacite rýchlejšie, než by sme zariadenie používali pri úrovni nabitia 40%. Rovnako na rýchlosť degradácie batérie vplýva aj teplo.

klesanie kapacity batérie
Zdroj: Battery University

No záverom treba povedať, že viacero výrobcov sa na túto tému rozchádza. Niektorí nemajú žiadne pravidlá, či je lepšie alebo nie je lepšie nechať notebook pripojený k sieti, a ďalší zas hovoria, že by sme mali laptop aspoň niekoľkokrát do týždňa vybiť k 50% a následne nabiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre