Vedci našli spojitosť medzi častým telefonovaním a zvýšeným rizikom vysokého krvného tlaku. Toto je zlomová hranica!

Časté telefonovanie môže prispieť k vyššiemu riziku vysokého krvného tlaku, hlásia vedci. Rovnako ale nabádajú, že potrebujeme realizovať aj ďalšie výskumy, aby sme zistenia potvrdili.

Telefonovanie a hipertenzia_titulka
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com a jeffy11390 / Shutterstock.com

Spôsobuje používanie mobilných telefónov zdravotné problémy? To je otázka, ktorou sa zaoberali výskumníci z European Society of Cardiology. Zistili, že telefonovanie po dobu 30 a viac minút týždenne je spojené so zvýšením rizika vysokého krvného tlaku o 12% v porovnaní s telefonovaním kratším ako 30 minút.

Štúdia (via eurekalert.org) poukazuje na to, že počet minút strávených hovorením na mobile má vplyv na srdcové zdravie, pričom viac minút znamená väčšie riziko. Čínski vedci z juhovýchodnej lekárskej univerzity v Kuang-čou, ktorí sa na štúdii podieľali, však dopĺňajú, že potrebujú ďalšie výskumy na overenie výsledkov a potvrdenie spojenia medzi telefonovaním a krvným tlakom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vinníkom je rádiofrekvenčná energia, hovoria vedci

Takmer tri štvrtiny svetovej populácie vo veku 10 a viac rokov vlastnia mobilný telefón. Hypertenzia (vysoký krvný tlak) je jedným z hlavných rizikových faktorov pre srdcové infarkty a mŕtvicu a vedie k predčasnému úmrtiu na celom svete. Mobilné telefóny vydávajú nízke úrovne rádiofrekvenčnej energie, ktorá sa po krátkodobom vystavení ukázala ako spojená so zvýšením krvného tlaku. Výsledky predchádzajúcich štúdií o používaní mobilného telefónu a krvnom tlaku boli však nekonzistentné, pretože zahŕňali hovory, textové správy, hranie sa s mobilom a ďalšie aktivity.

Štúdia vedcov zahrňovala dáta z UK Biobank a skúmala vzťah medzi vytváraním a prijímaním telefónnych hovorov a novonastávajúcou hypertenziou. Do štúdie bolo zahrnutých 212 046 dospelých vo veku 37 až 73 rokov bez hypertenzie. Priemerný vek účastníkov bol 54 rokov, 62% boli ženy. Informácie o používaní mobilného telefónu na hovory boli získané pomocou dotazníka, ktorý obsahoval viacero otázok súvisiacich s používaním telefónu. Účastníci, ktorí používali mobilný telefón aspoň raz týždenne na hovory (88%), boli definovaní ako používatelia mobilného telefónu.

Počas mediánu sledovania 12 rokov výskumu sa hypertenzia vyvinula u 13 984 (7%) účastníkov. Používatelia mobilných telefónov mali o 7% vyššie riziko hypertenzie v porovnaní s ne-používateľmi.

Tí, ktorí hovorili na svojom mobile 30 minút alebo viac týždenne, mali o 12% väčšiu pravdepodobnosť novonastávajúceho vysokého krvného tlaku ako účastníci, ktorí trávili aktívnym volaním menej ako 30 minút. Riziko zvýšenej hypertenzie sa ale stupňovalo v závislosti od toho, koľko človek telefonoval. Ak napríklad aktívne volal 4-6 hodín týždenne, tak riziko vzrástlo na 16%. Ak respondent volal 6 a viac hodín, tak riziko vzniku hypertenzie bolo až 25%, hovoria výskumníci. Výsledky boli podobné bez ohľadu na to, či išlo u mužov alebo ženy. Znamená to, že zvýšené riziko postihuje každého bez ohľadu na pohlavie.

Profesor Qin uviedol: „Naše zistenia naznačujú, že telefonovanie cez mobil nemusí ovplyvniť riziko vzniku hypertenzie, pokiaľ je čas hovoru udržaný pod pol hodinou týždenne. Je však potrebné vykonať viac výskumov na overenie výsledkov, ale do tej doby sa zdá byť rozumné minimalizovať používanie mobilného telefónu a obmedziť dĺžku hovoru na minimum, aby sa zachovalo srdcové zdravie.“

Rovnako ale treba povedať, že riziko sa automaticky nerovná, že prepukne hypertenzia. Je ta len pravdepodobnosť. No zaujímavým zistením bolo, že u používateľov mobilných telefónov, ktorí na telefonovanie využívali hlavne hands-free (prípadne reproduktor či iné externé zariadenia), nebolo zistené významne spojené s rozvojom hypertenzie.

Hypertenzia je častým zdravotným problémom, ktorý sa prejavuje zvýšeným krvným tlakom, čo môže mať vážne zdravotné dôsledky. Vo svete trpí hypertenziou takmer 1,3 miliardy dospelých vo veku od 30 do 79 rokov. Napriek tomu, že výskumy ukázali spojenie medzi vystavením sa rádiofrekvenčnej energii a zvýšením krvného tlaku, dosť výskumov má nekonzistentné výsledky, čo znamená, že existujú ešte nevyriešené otázky a potrebujú sa vykonať ďalšie štúdie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre