To, ako vnímate bolesť, ovplyvňujú aj vaše neandertálske gény. Ak ju vnímate takto, tak máte v sebe viac neandertálskej DNA

Výskumníci v rámci novej štúdie odhalili, že neandertálske varianty konkrétneho génu vedú k odlišnému vnímaniu bolesti.

bolest a geny neadertalcov
Zdroj: Chepko Danil Vitalevich / Shutterstock.com a lorenza62 / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Kedysi dávno žili na rovnakom území v Európe moderní ľudia a Neandertálci. Viacero súčasných výskumov naznačuje, že sa tieto dva druhy mohli medzi sebou v minulosti krížiť a toto kríženie po sebe zanechalo stopy aj v našich génoch.  

Výskumníci z University College London vo svojej práci ukazujú, ako mohlo vzájomné kríženie sa našich predkov ovplyvniť našu genetiku. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí majú “neandertálske” varianty génu SCN9A, sú citlivejší na bolesť. Predchádzajúce výskumy odhalili v neandertálskom genóme tri varianty génu SCN9A, a to M932L, V991L a D1908G. Ľudia nesúci tieto varianty sú podľa výskumu citlivejší na bolesť ako iní.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie v novom výskume túto vyššiu citlivosť otestovali v rámci experimentu, ktorý zahŕňal takmer 2-tisíc ľudí. Gén SCN9A kóduje sodíkový kanál, ktorý sa aktivuje, ak neuróny dostávajú signál z poškodeného tkaniva. V rámci výskumu vedci zistili, že variant D1908G sa objavuje v približne 20% skúmanej vzorky a približne 30% chromozómov obsahovali tento variant spolu s ďalšími dvoma variantmi.  

Tieto tri varianty sa spájajú s nižšou citlivosťou na bolesť pri štípaní pokožky, ktorá bola vystavená horčičnému oleju. Citlivosť na tlak alebo teplo však ostala nezmenená. Ak však človek v sebe nesie všetky tri varianty génu, celkovo je na bolesť citlivejší. Výskumníci v rámci štúdie analyzovali ľudí z Brazílie, Čile, Kolumbie, Mexika a Peru. Všimli si, že ľudia s domorodými koreňmi mali väčšiu pravdepodobnosť niesť všetky tri neandertálske varianty.  

Ako nás ovplyvňujú neandertálske gény

Autori štúdie naznačujú, že neandertálske varianty môžu zmeniť hranicu generujúcu nervový impulz. Zároveň vysvetľujú, že vyššia citlivosť na bolesť môže pomôcť predísť zraneniu. V tomto smere však treba ďalšie výskumy, ktoré by odhalili, či takáto vlastnosť bola prospešná počas evolúcie človeka.  

“Sekvencia neandertálskeho genómu bola prvýkrát vytvorená pred 15 rokmi. Odvtedy sme sa dozvedeli viac a viac o tom, čo sme od našich najbližších evolučných predkov zdedili dôsledkom kríženia, ku ktorému došlo pred desiatkami tisícmi rokov,” tvrdí doktor Kaustubh Adhikari, jeden z autorov štúdie.  

Aj Adhikari potvrdzuje, že citlivosť na bolesť je mimoriadne dôležitá vlastnosť. Našim predkom pomáhala vyhnúť sa prirodzenou cestou veciam, ktoré im mohli nejakým spôsobom ublížiť. Zdá sa však, že Neandertálci boli citlivejší len na určitý typ bolesti. Zatiaľ vedci nedokážu povedať prečo to tak je, no ďalší výskum môže priniesť odpovede. Autori štúdie zároveň dokázali aj to, že variácia v našom genetickom kóde môže zmeniť spôsob, akým vnímame bolesť. Gény sú ale v tomto smere len časť skladačky. To, ako vnímame bolesť, môže ovplyvniť aj prostredie, skúsenosti a psychologické faktory.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre