BezpečnosťSpravodajstvo

TikTok je hrozba, varujú Česi. Odporúčajú aplikáciu nepoužívať. Tu je dôvod prečo!

Česi varujú pred TikTokom. Ide o bezpečnostnú hrozbu. Nikto nevie, kto pristupuje k dátam, ktoré aplikácia zbiera.

Sociálna sieť Tiktok je medzi používateľmi čoraz populárnejšie. Obľúbená je hlavne medzi mladšími ročníkmi, no čoraz bežnejšie je, že ju používajú aj starší ľudia. No zdá sa, že aplikácia nie je tak bezpečnou, ako sa na prvý pohľad zdá, píše český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).

Úrad uviedol, že aplikácií by sa mali vyhýbať hlavne používatelia, ktorí pomocou svojich zariadení pristupujú k informačným a komunikačným systémom kritickej infraštruktúry, informačným systémom a do ďalšej kritickej infraštruktúry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

TikTok pristupuje k citlivým informáciám

NÚKIB hovorí, že aplikácia zbiera kvantum citlivých informácií o užívateľoch, ktoré končia na serveroch tretích strán, no nikto riadne nevie, kto k ním má prístup.

„NÚKIB odporúča zakázať inštaláciu a používanie aplikácie TikTok na zariadeniach, ktoré majú prístup do regulovaného systému (pracovné aj súkromné zariadenia využívané na pracovné účely) ako najjednoduchší spôsob, ako čo najviac eliminovať uvedenú hrozbu. Súčasne tiež odporúčame širokej verejnosti zvážiť použitie tejto aplikácie a najmä to, čo prostredníctvom nej zdieľa.“, vysvetľujte úrad.

Úrad zdôrazňuje, že výzvu by mali uposlúchnuť najmä osoby, ktoré pracujú napríklad vo vysokých politických, verejných či rozhodovacích funkciách. No zvážiť používanie by mal každý, komu záleží na súkromí.

„K vydaniu varovania sme pristúpili na základe komplexnej analýzy informácií o aplikácii TikTok, ktoré sme získali tak z verejných zdrojov, ako aj od našich spojencov. Množstvo zbieraných dát a nakladanie s nimi, v kombinácii s právnym prostredím v Číne a rastúcim počtom užívateľov v Českej republike, nám nedáva inú možnosť, než označiť TikTok za bezpečnostnú hrozbu,“ hovorí k vydanému varovaniu riaditeľ NÚKIB Lukáš Kintr a dodáva: „Varovanie nerozlišuje medzi užívateľmi zo štátneho a súkromného sektora. Hlavné je pre nás to, či by ohrozenie konkrétneho systému mohlo mať negatívny dopad na fungovanie Českej republiky a bezpečie každého z nás.“

Úrad na svojich stránkach píše, že v priebehu minulého roka bola aplikácia podrobná viacerým analýzam, ktoré ich utvrdili v tom, že hrozby plynúce z používania aplikácie sú reálne.

„Technológia zbiera množstvo informácií o užívateľovi a jeho správaní aj o zariadení, na ktorom beží. Tieto dáta a informácie ukladá na rôznych lokáciách a nie je úplne jasné, kto k nim má prístup. Prevádzkovateľ aplikácie, spoločnosť ByteDance, zároveň funguje v čínskom právnom prostredí, ktoré samo o sebe prináša riziká.“

Pre tých, ktorí nevedia, tak v Číne platí zákon, že ak miestne úrady požiadajú firmu o prístup k dátam, tak tie sú povinné s orgánmi spolupracovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close