TikTok vás môže sledovať aj v prípade, ak jeho aplikáciu nepoužívate

Spoločnosti Google či Meta sú známe zbieraním dát. Málokto si ale uvedomí, že TikTok sa rýchlo dostáva na rovnakú úroveň.

Tiktok sleduje aj užívateľov, ktorí nepoužívajú aplikáciu
Zdroj: Pixabay (Vintagelee), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Takmer každá stránka či aplikácia od nás zbiera informácie. Hoci sa tomu dnes nevyhneme, hlavnou bezpečnostnou otázkou ostáva, do akej miery spoločnosti zasahujú do nášho súkromia, čo všetko o nás sledujú a do akej miery toto „špehovanie“ prebieha.

Vieme, že technologickí giganti ako napríklad Google alebo Meta, si od nás berú pomerne dosť a získané dáta nakoniec využívajú na reklamné účely. Pred pár rokmi sa však objavila platforma TikTok a dnes stojí bok po boku s najväčšími hráčmi. Ako uvádza portál Consumer Reports, viaceré dôkazy naznačujú, že sa jedna z najpopulárnejších aplikácií spája s inými spoločnosťami, aby získala prístup k obrovskému množstvu dát. Sledovať má údajne aj ľudí, ktorí vôbec nemajú TikTok účet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stránky spolupracujúce s TikTokom implementujú do infrašturktúry takzvané „pixely“, čo sú v podstate sledovacie softvéry. Pixely následne monitorujú aktivitu a posúvajú spoločnosť gigantické množstvo informácií. Tie spoločnosť využíva na reklamné účely. V rámci obšírneho vyšetrovania bezpečnostná spoločnosť Disconnect analyzovala približne 20-tisíc najpopulárnejších portálov a hľadala pixely spoločnosti TikTok.

„Ak spoločnosť TikTok dostane údaje o niekom, kto nemá účet TikTok, spoločnosť tieto údaje použije na súhrnné prehľady, ktoré posielajú inzerentom,..“, hovoria bezpečnostní experti.

Stovky rôznych portálov odosiela TikToku informácie a medzi nimi sa nájdu aj také, o ktorých by ste to vôbec nepovedali. Sledovací softvér sa našiel aj na stránkach plánovaného rodičovstva, alebo čo je možno prekvapujúcejšie, na portáli zaoberajúcom sa domácim násilím. Tento sledovací softvér informuje TikTok o každom užívateľovi, ktorý na sledovaný portál zavíta. Stránky, kde sa môžete objednať k odborníkovi ale informácie s TikTokom nezdieľajú.

„Šokovalo ma, že tieto sledovače sú tak rozšírené. Mnoho ľudí si spája spoločnosť Facebook s narúšaním súkromia, pritom si ešte nestihli uvedomiť, že aj TikTok je na rovnakej úrovni,“ vyjadril sa bezpečnostný expert spoločnosti Disconnect, Patrick Jackson.

Pravdou je, že TikTok sa zatiaľ nechytá na gigantov ako Google alebo Meta. V tomto prípade však musíme podotknúť, že je táto spoločnosť na vzostupe, aspoň čo sa reklamného biznisu týka. Zber dát pravdepodobne v budúcnosti ešte porastie.

K akým dátam má TikTok prístup?

Z tisícov skúmaných portálov sa bezpečnostná spoločnosť hlbšie zamerala na 15 z nich. Zistili, že stránka môže TikToku posielať vašu adresu, spolu s tým na čo klikáte, čo píšete alebo vyhľadávate.

„Rovnako ako iné platformy, aj my používame dáta od inzerentov na zlepšenie našich reklamných služieb,“ tvrdí hovorkyňa spoločnosti TikTok, Melanie Bosselait.

Dodáva, že informácie nepoužívajú na triedene jedincov do skupín na základe ich záujmov. Experti si všimli že TikTok, rovnako ako Google či Meta, má v zmluvných podmienkach uvedené, že nemôžu prijímať citlivé dáta. Viacero expertov sa však zhoduje na tom, že všetky spomínané spoločnosti často tieto citlivé dáta získavajú.

Nemôžte úplne zabrániť tomu, aby portály zbierali o vás citlivé dáta, no správne zvoleným prehliadačom a nastaveniami súkromia viete minimalizovať množstvo dát, ktoré o vás sledovače môžu zistiť. Mnohí web developeri sa však rozhodujú používať sledovače od Googlu, Mety či TikToku, aby analyzovali premávku na svojej stránke, alebo zabezpečili reklamu.

No znepokojivé na sociálnej sieti TikTok je, že z časti vlastní aj podnik, ktorý je vlastnený čínskym štátom, čo vyvoláva podozrenie, že dáta by používateľ by mohli byť potenciálne zneužité aj štátnym inštitúciami. No objektívne treba povedať, že takéto správanie sa doposiaľ nepotvrdilo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre