Pomocou týchto základných nastavení si môžete chrániť súkromie v Androide o niečo viac

Pozrite sa, ako môžete vo vašom Androide zmeniť niekoľko nastavení a chrániť tak lepšie svoje súkromie a informácie v smartfóne.

Android nastavenia sukromia
Zdroj: Vosveteit.sk, flickr.com

V dnešnej digitálnej dobe je ochrana osobných údajov stále dôležitejšou témou. S mobilnými zariadeniami, najmä s Androidom, ktorý poháňa väčšinu smartfónov na svete, musíme byť opatrní a chrániť svoje súkromie pred neželaným zásahom. Našťastie, Android ponúka niekoľko užitočných funkcií, ktoré môžu pomôcť ochrániť vaše súkromie a zabezpečiť, že vaše osobné údaje zostanú v bezpečí. V tomto článku si preto predstavíme niekoľko tipov ako sa chrániť a vysvetlíme, ako vám môžu pomôcť s ochranou vášho digitálneho súkromia.

Odinštalujte aplikácie, ktoré nepoužívate

Odinštalovanie nepoužívaných aplikácií je jednoduchý spôsob, ako chrániť vaše súkromie na Android zariadeniach. Nepotrebné aplikácie môžu zdieľať vaše údaje a znižujú výkon a pamäť vo vašom zariadení. Rovnako sú potenciálnou bránou do vášho smartfónu pre hackerov. Týka sa to obzvlášť aplikácií, ktoré neboli dlhšie aktualizované.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako na to si ukážeme na fotkách nižšie. Treba ale podotknúť že na každom telefóne sa to môže líšiť ale postup je prevažne rovnaký.

Otvorte si nastavenia vášho telefónu a nájdite si možnosť „Aplikácie“. Ďalej otvorte možnosť „Spravovať aplikácie“ kde sa vám zobrazia všetky aplikácie vo vašom zariadení. Nakoniec si už len stačí vybrať možnosť „Odinštalovať“, vybrať aplikáciu ktorú chcete odinštalovať a potvrdiť.

Skontrolujte povolenia aplikácii vo vašom telefóne

Skontrolovať povolenia aplikácií vo vašom telefóne je dôležitý krok na ochranu súkromia. Inštalované aplikácie si môžu vyžiadať prístup k vašim osobným údajom, ale nie všetky aplikácie to potrebujú. Preto je potrebné pravidelne skontrolovať a obmedziť prístup pre aplikácie, ktoré ho nepotrebujú. To môžete skontrolovať poprípade ich zakázať nasledovne. No niektoré povolenia umožňujú aplikáciám inštalovať do smartfónu ďalší softvér, prípadne meniť systémové nastavenia. S týmito povoleniami pracujte veľmi opatrne.

Opäť si otvoríme nastavenia nášho telefónu a nájdeme si možnosť „Aplikácie“. Ďalej prejdeme na možnosť „Spravovať aplikácie“ kde sa vám zobrazia všetky aplikácie vo vašom zariadení. Vyberieme si zvolenú aplikáciu (v našom prípade WhatsApp) ktorú otvoríme. Následne prejdeme na možnosť „Povolenia aplikácie“ a aplikácii zakážeme určite povolenia podľa vášho rozhodnutia.

Prípadne môžete využiť vstaveného správcu povolení v smartfóne, kde sa môžete pozrieť na konkrétne povolenia a aplikácie, ktoré ich využívajú. K tomuto nástroju sa dostanete cez Nastavenia smartfónu, prípadne si túto funkciu vyhľadajte cez možnosť vyhľadania.

Android_spavca aplikacii
Zdroj: Vosveteit

Skryte si citlivé notifikácie

Android umožňuje skryť citlivé notifikácie na uzamknutej obrazovke.  Keď notifikácie skryjete, nebudú viditeľné na uzamknutej obrazovke a vaše informácie zostanú súkromné. Takto môžete chrániť citlivé informácie a udržať si súkromie. Túto funkciu môžete zapnúť alebo vypnúť pre jednotlivé aplikácie v Nastaveniach.

V Nastaveniach prejdite na „Súkromie a zabezpečenie“ a klepnite na „Upozornenia na uzamknutej obrazovke“. Zatiaľ čo v predvolenom nastavení bude nastavený na možnosť „Zobraziť všetok citlivý obsah“, existuje možnosť prepnúť túto možnosť na „Zobraziť citlivý obsah iba pri odomknutí“– čím sa filtrujú vaše upozornenia a na uzamknutej obrazovke sa zobrazia iba tie upozornenia, ktoré sa považujú za „necitlivé“ – alebo „Nezobrazovať upozornenia vôbec“.

skrytie citlivych upozorneni na obrazovke smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Prehliadajte web s väčšou ochranou

Google Chrome je predvolený prehliadač na Android zariadeniach a Google Safe Browsing je štandardne zapnutý na Štandardnej ochrane. Funkcia s názvom Rozšírená ochrana“ výrazne zvyšuje ochranu proti nebezpečným sťahovaniam a škodlivým webovým stránkam, ale na úkor zberu viac údajov o vašej vyhľadávacej aktivite. To sa niektorým používateľom môže zdať nepríjemné, najmä ak už Google má dostatok našich údajov. Postup je nasledovný

Otvoríme si prehliadač Chrome kde si v pravej hornej časti nájdeme označenie „3 bodky“ a vyberieme možnosť „Nastavenia“.

 

V nastaveniach klikneme na možnosť „Ochrana súkromia a zabezpečenie“ kde máme možnosť „Bezpečné prehliadanie“ v ktorom si zvolíme ochranu nášho prehliadania a to je„Rozšírená ochrana“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre