Tieto objekty existovali doteraz len na papieri: Objavili astronómovia prvú trójsku planétu?

Môžu dve planéty zdieľať identickú obežnú dráhu? Teória hovorila áno, no chýbali dôkazy.

Objavili astronómovia prvú trójsku planétu?
Zdroj:ALMA (ESO/NAOJ/NRAO) /Balsalobre-Ruza et al., ESO

Trójske telesá sú kozmické objekty, ktoré obiehajú na rovnakej obežnej dráhe ako planéta. V Slnečnej sústave nachádzame veľa podobných prípadov, no najznámejšie sú trójske objekty planéty Jupiter, najväčšej planéty v sústave. Tento plynný obor má okolo seba približne 12-tisíc trójskych objektov.

Môžu však na rovnakej obežnej dráhe obiehať aj planéty? Astronómovia dlhú dobu predpokladali, že áno, no doteraz sa nikomu nepodarilo podobnú sústavu zachytiť. Medzinárodný tím výskumníkov pomocou teleskopu ALMA objavil doteraz najlepší dôkaz o existencii dvoch planét obiehajúcich po rovnakej obežnej dráhe. Tieto vzácne planéty sa nachádzajú v sústave PDS 70, informuje Európske južné observatórium. Vedci svoj objav približujú v novej štúdii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Exoplanetárne trójske objekty sú svojim spôsobom ako jednorožce. Vieme ako vyzerajú, no doteraz ich nikto reálne nevidel,“ tvrdí Jorge Lillo-Box, jeden z autorov výskumu.

Trójske objekty sa spravidla nachádzajú v libračných bodoch planéty. Ide o miesto, kde sa gravitačné sily hviezdy a planéty vyrovnávajú a ak sa v tomto bode nachádza nejaké teleso, to ostáva „uväznené“ na rovnakom mieste. Príkladom môže byť Webbov vesmírny teleskop, ktorý v jednom z libračných bodov Zeme obieha okolo prázdneho priestoru.

Prvá trójska planéta?

Keď sa astronómovia pozreli na sústavu PDS 70, všimli si jemný signál, ktorý vychádzal z jedného z libračných bodov planéty PDS 70b. Bližšie pozorovania odhalili zhluk materiálu s hmotnosťou približne dvojnásobku Mesiaca. Vedci veria, že tento zhluk materiálu môže odhaliť trójsky objekt vo vnútri, alebo že ide o protoplanétu, ktorá je momentálne v štádiu formácie.

„Kto by si mohol predstaviť dva svety, ktoré zdieľajú dĺžku roka a obývateľné podmienky? Naša práca je prvou ktorá dokazuje, že takéto typy svetov skutočne môžu existovať. Dnes vieme, že planéta môže zdieľať orbitu s tisíckami asteroidov, no je zarážajúce, že dve planéty môžu zdieľať jednu obežnú dráhu,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie, Olga Balsalobre-Ruza.

Autori štúdie ďalej vysvetľujú, že táto štúdia je len začiatkom. V ďalších krokoch sa pokúsia nájsť viac svetov, ktoré zdieľajú rovnakú obežnú dráhu. Výskum takéhoto druhu prináša viac otázok o tom, ako trójske objekty vznikali a ako sa postupom času vyvíjali. V ďalších výskumoch zistia aj to, ako často sa môžu podobné objekty vo vesmíre vyskytovať. To že sme trójske planéty objavili až teraz nasvedčuje, že budú pomerne vzácne, no môžeme ich objaviť viac, keď už astronómovia vedia čo majú hľadať.

Zároveň treba spomenúť, že hoci ide o jeden z najlepších dôkazov existencia trójskej planéty v sústave PDS 70, tak ešte nie je úplne potvrdená. Definitívne existenciu trójskych planét potvrdia až v roku 2026. V tomto roku sa na sústavu pozrú opäť a zistia, či sa dva objekty výrazne pohli na svojej obežnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre