Tieto aplikácie si nesťahujte do smartfónu, už ich tam dávno máte! Zbytočne vám zaberajú miesto a predstavujú aj bezpečnostné riziko!

V Obchode Play môžeme nájsť množstvo aplikácií, ktorých funkcie váš smartfón už dávno obsahuje. Hoci nemusia byť ihneď škodlivé, pre toto by ste sa im mali vyhnúť.

Ako rozpoznať falošné aplikácie v Obchode Play?
Zdroj: Pixabay (Neo_Artemis, u_ihw9gfz0de, CristianoTavares, succo), Úprava: Vosveteit.sk

Jednou z prvých vecí, čo pri zapnutí nového smartfónu urobíme, je, že navštívenie Obchodu Play a stiahneme si všetky dôležité aplikácie.  

Bežný užívateľ má v smartfóne desiatky rôznych aplikácií, no drvivá väčšina len zbytočne zaberá miesto a môže predstavovať aj potenciálne bezpečnostné riziko. Mnohí užívatelia si totiž neuvedomujú, že veľa aplikácií v Obchode Play ponúka rovnaké funkcie ako aplikácie, ktoré majú v smartfóne predinštalované už od výroby. Nielenže takéto aplikácie nemajú praktické využitie, no ukrývajú sa za nimi často aj podvodníci.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomerne často na našom portáli informujeme o falošných aplikáciách, ktoré sa dostali cez bezpečnostné opatrenia Obchodu Play a do zariadení tisícov užívateľov stiahli malvér, alebo sa im nabúrali do bankových aplikácií a vybielili im účet. V týchto prípadoch varujeme aj pred zdanlivo neškodnými aplikáciami, ktoré v konečnom dôsledku nemuseli užívatelia vôbec sťahovať. Lenže aké aplikácie to sú?  

Tieto aplikácie si do smartfónu nesťahujte, už ich tam dávno máte!

Aplikácie baterky

Najtypickejším príkladom je aplikácie baterky. Dnes si svetlo viete zapnúť z hornej lišty drvivej väčšiny modelov telefónov. Nepotrebujete teda samostatnú aplikáciu na to, aby ste mali k tejto funkcii prístup. Preto si dávajte pozor, ak na takúto aplikáciu v Obchode Play natrafíte a budete zvažovať jej nainštalovanie do zariadenia.  

Skenery QR kódov

Ďalšou, dnes už nepotrebnou aplikáciou, sú skenery QR kódov. Opäť ide o funkciu, ktorú má v sebe zabudovaných 95% smartfónov a preto nie je potrebné, aby ste si dodatočnú aplikáciu sťahovali z obchodu s aplikáciami. Aj aplikácie na čítanie QR kódov sa objavujú často na zozname podvodných aplikácií, hoci to vôbec neznamená, že každá jedna v obchode v sebe ukrýva malvér. Za týmto účelom môžete využiť buď aplikáciu Kamery alebo aplikáciu Google, cez ktorú rovnako viete zosnímať QR kódy.

Podvodníci opäť začali využívať QR kódy na útoky.
Zdroj: Pixabay (markusspiske, TheDigitalArtist, OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Aplikácie nahrádzajúce fotoaparát

Je pravdou, že niektoré aplikácie na zachytenie fotografií sú lepšie ako iné, napríklad Google Kamera, no vo väčšine prípadov tomu tak nie je. Tieto aplikácie často pracujú s citlivými povoleniami v smartfóne, čo predstavuje riziko, že ak by ste si stiahli aplikáciu od podvodníka, tak by mohlo dôjsť ku kompromitácii dát z vášho zariadenia.

Prehrávače médií

Mnohí užívatelia si častokrát sťahujú aj aplikácie na prehrávanie hudby, videí či iných médií. V tomto prípade však úplne všetky smartfóny prichádzajú so svojim vlastným prehrávačom a táto funkcia je základom smartfónov už roky. Tu však treba spomenúť, že niektoré prehrávače médií nemusia byť tak dobré ako iné. Užívatelia môžu siahnuť po prehrávači, ktorý ponúka lepšie vyhľadávanie pesničiek, umožňuje vytváranie zoznamov alebo ponúka ďalšie funkcie, ktoré predvolený prehliadač nemá. Každopádne si pri sťahovaní aplikácií tohto druhu dávajte pozor na to, či ide o skutočne legitímnu aplikáciu. V ideálnom prípade, ak sa rozhodnete siahnuť po alternatívnej aplikácii, tak si vyberte nejakú od dobre etablovaného vývojára.  

Aplikácie sľubujúce vyšší výkon

Vyhnite sa aj aplikáciám, ktoré sľubujú vyšší výkon. Zväčša robia presný opak. Dnešné smartfóny vedie veľmi efektívne pracovať so zdrojmi zariadenia a ak vám ide smartfón pomaly alebo seká, tak problém bude pravdepodobne úplne niekde inde.

Aplikácie, ktoré ovládajú úroveň jasu

Poslednou aplikáciou sú takzvané “stmavovače obrazovky” a už z názvu týchto aplikácií môžete tušiť, že asi nepôjde o nič dobré. Všetky smartfóny majú možnosť nastavenia jasu vrátane automatického nastavenia podľa vonkajšej jasnosti. To vám dáva veľa možností, ako si intenzitu jasu obrazovky môžete prispôsobiť. Sťahovať si aplikáciu špecificky na kontrolu jasu preto nedáva žiaden zmysel.

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Prečo tieto aplikácie existujú?  

Dôvodov môže byť niekoľko a nie vždy je odpoveďou malvér. Niektoré aplikácie môžu byť staré, alebo určené pre malé množstvo smartfónov, ktoré by ponúkané funkcie predsa len nemali. Keď Android ešte len začínal, veľa funkcií skutočne nebolo dostupných a užívatelia to museli riešiť práve cez podobné aplikácie.  

Častejšie sa však stáva, že vývojári vytvoria takéto “zbytočné” aplikácie len preto, aby do nich mohli dať reklamy a zarábať na užívateľoch.  

Aplikácie podobného druhu s najväčšou pravdepodobnosťou nedostávajú bezpečnostné aktualizácie, čo samo o sebe predstavuje pre vaše zariadenie bezpečnostné riziko. Niektoré však v sebe ukrývajú malvér a čakajú, kým si ich nič netušiaca obeť stiahne. Následne vedia do vášho zariadenia dostať rôzne druhy škodlivého softvéru, napríklad spyware, bankového trójskeho koňa alebo iné.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre