Tibetský ľadovec odkrýva neznáme vírusy, ktoré dokázali prežiť 15-tisíc rokov v ľade

Minuloročná štúdia objavila v tibetskom ľadovci niekoľko nových vírusov.

Neznáme vírusy dokázali prežiť v tibetskom ľade
Zdroj: Unsplash (CDC, Nathan Anderson), Úprava: Vosveteit.sk

Na svete existuje ešte množstvo vírusov, ktoré nepoznáme, príkladom môžu byť takmer 15-tisíc rokov staré vzorky, ktoré vedci objavili zamrznuté v tibetskom ľadovci.

Portál univerzity Ohio State informoval ešte v júli 2021 o objave niekoľkých nových vírusov, ktoré sa nepodobajú na žiadne vírusy, ktoré žijú dnes. Vedcom umožnia nahliadnuť na ich evolúciu. V rámci svojej práce zároveň vytvorili novú metódu pozorovania, ktorá nekontaminuje ľad, v ktorom sa vírusy nachádzali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ľadovce v Tibete vznikali postupne a počas toho nabaľovali plyny, prach a aj množstvo vírusov,“ vysvetľuje Zhi-Ping Zhong, vedúci štúdie.

Ľadovce nachádzajúce sa v Číne zatiaľ nie sú dobre preskúmané, ich štúdiou teda výskumníci získavajú o niečo lepší pohľad na to, ako vyzeralo prostredie Zeme v minulosti. Autori štúdie dodávajú, že vírusy sú neoddeliteľnou súčasťou prostredí. Vzorky ľadu pochádzajú z nadmorskej výšky takmer 7 km. Autori štúdie vysvetľujú, že ľadovec postupne zamŕzal a popri tom v sebe uväznil čokoľvek, čo sa nachádzalo v atmosfére okolo neho. Zároveň sa vytvorili vrstvy vysvetľujúce, ako sa menilo prostredie a aj samotné mikróby alebo vírusy.

Neznáme vírusy

Počas práce objavili 33 vírusov, pričom len štyri z nich už vedecká komunita poznala. Najmenej 28 vírusov bolo úplne nových a čo je zaujímavé, približne polovica z nich dokázala prežiť kvôli pobytu v ľade. Spoluautor štúdie, Matthew Sullivan tvrdí, že ide o extrémofilné vírusy, teda nerobí im problém prežiť ani v nehostinných podmienkach. Medzi ich charakteristiky patrí schopnosť infikovať bunky v chladnom podnebí.

Študovanie vírusov uväznených v ľadovcoch nie je rozšírený spôsob štúdie nových druhov vírusov. Zatiaľ existuje len pár štúdií, ktoré sa tejto problematike venujú. Autori výskumu avšak poukazujú na to, že s prichádzajúcimi klimatickými zmenami, sa treba tejto sfére venovať viac. Dôvodom je, že nevieme, ako môžu reagovať s prostredím. Potenciálne môžu byť pre nás i nebezpečné.

„V extrémnych prostrediach našej planéty sa nachádzajú vírusy, o ktorých vieme veľmi málo. Zároveň nemáme ani dobrú predstavu o tom, čo všetko sa môže v ľadovcoch ukrývať. Je preto dôležité pochopiť ako baktérie a vírusy reagujú na klimatické zmeny,“ vysvetľuje Lonnie Thompson, spoluautor štúdie. „Ako reagujú baktérie a vírusy na zmenu klímy? Čo sa stane, keď prejdeme z doby ľadovej do teplého obdobia, ako je to teraz?“, dopĺňa.

Vírusy nezdieľajú univerzálny gén, preto si charakteristika a zaradenie nového vírusu vyžaduje niekoľko krokov. Neidentifikované vírusy vedci skúmajú prirovnávaním génov k známym vírusom, ktoré sú popísané v rôznych databázach. Toto porovnávanie vedcom ukázalo, že štyri z 33 objavených vírusov už predtým boli popísané a sú to vírusy, ktoré infikujú baktérie. Výskum ďalej odhalil, že všetky nové vírusy pravdepodobne vznikli v pôde a rastlinách, nie vo zvieracej ríši. Tvrdia to autori na základe porovnávania s databázou známych vírusov.

Metóda, ktorú vedci použili v rámci minuloročnej štúdie, by umožnila vedcom skúmať mikróby aj v ďalších extrémnych prostrediach, napríklad na Marse alebo Mesiaci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre