Tesla Bot zohrá úlohu v AGI, hovorí Elon Musk. Máme sa báť nadchádzajúcej generácie robotov, či nie?

Elon Musk hovorí, že Tesla Bot zohrá úlohu vo vývoji AGI. Ide o AI so schopnosťou samostatne sa učiť novým veciam a činnostiam ako ľudia.

Elon Musk Tesla Bot
Zdroj: YouTube (Lex Fridman), Tesla

Ešte v auguste minulého roka ukázal Elon Musk svetu koncept robota Tesla Bot. Ide o robota, ktorý by mal nahradiť ľudskú silu na pracovných miestach, ktoré ľudia nechcú vykonávať, prezradil Musk začiatkom tohto roka. Ďalej uviedol, že môže ísť o typ manuálnej a opakujúcej sa činnosti ako je napríklad umývanie riadu, ale i nebezpečné práce, kde hrozí riziko zranenia. Musk ďalej povedal, že si myslí, že v budúcnosti bude existovať niečo ako univerzálny príjem, kedy ľudia budú dostávať minimálnu mzdu bez toho, či budú alebo nebudú pracovať.

Elon Musk sa vo všeobecnosti pokladá za človeka, ktorý nie je v tak veľkej miere zástancom samostatnej AI technológie, ako niektorí odborníci pracujúci v tejto oblasti. Minimálne to naznačovali jeho vyjadrenia z minulosti. Hovorí, že to môže byť pre ľudstvo potenciálna hrozba. O to viac sú prekvapivé jeho posledné slová súvisiace s Tesla Botom, upozorňuje portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tesla Bot bude hrať úlohu v AGI, hovorí Musk

AGI je skratkou od slovného spojenia Artificial general intelligence, ktorou sa v robotike označuje schopnosť pochopiť alebo naučiť sa akúkoľvek intelektuálnu úlohu, ktorú sa môže naučiť a vykonávať človek.

„Tesla AI môže hrať úlohu v AGI,“ napísal Musk na Twitteri, „vzhľadom na to, že trénuje proti vonkajšiemu svetu, najmä s príchodom Optimusa (pozn. redakcie: Optimus je meno Tesla Bota).“

Pre tých, ktorí nevedia, tak Tesla vyvíja okrem iného i autonómne automobily, ktoré spracovávajú dáta v reálnom čase a na základe toho reagujú na svoje okolie – šoférujú ulicami miest bez toho, aby do toho zasahoval človek. Iným slovami, Tesla vyvíja technológiu, ktorá sa je schopná učiť novým veciam bez toho, aby do nej niekto vložil nové informácie, či poznatky.

Čo spravíme, ak sa Tesla Bot pokazí?

Na sociálnej sieti Twitter samozrejme padla i otázka, čo sa ak sa Tesla Bot pokazí? Nuž, odpoveď Elona Muska vyvolávala ako strach, tak i rozčarovanie vzhľadom na to, že Musk sa vo všeobecnosti nepokladá za zástancu nekontrolovateľnej AI, ale skôr za odporcu. Uviedol, že spravia „to najlepšie čo je v ich silách“, aby ho udržali pod kontrolou. Ďalej dodal, že „decentralizované riadenie robotov bude rozhodujúce“.

Čo si myslíte vy, kde by mali začínať schopnosti umelej inteligencie a kde by mali končiť? Dajte nám vedieť váš názor nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre