Tento záber nie je dôkazom existencie života na Marse: Odkiaľ sa vzal zvláštny lesklý objekt?
Rover Perseverance prostredníctvom Twitteru ukazuje "smeti" ktorými zapľňame červenú planétu.
V pondelok 13. júna, rover Perseverance zachytil fotografiu zvláštneho strieborného objektu zaseknutého medzi dvoma skalami. Objekt našli v kráteri Jezero, ktorý rover preskúmaval od februára minulého roku, píše portál Space.
V tomto prípade ale nejde o dôkaz inteligentného života mimo Zeme, ale o odpad, ktorý si vedecká misia so sebou doniesla zo Zeme. Twitterový účet roveru Perseverance vysvetľuje, že ide o časť tepelnej deky, ktorá sa musela odtrhnúť počas pristávania roveru. Tepelná deka sa využíva pri regulovaní teploty.
My team has spotted something unexpected: It’s a piece of a thermal blanket that they think may have come from my descent stage, the rocket-powered jet pack that set me down on landing day back in 2021. pic.twitter.com/O4rIaEABLu
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) June 15, 2022
Časť striebornej fólie našli približne dva kilometre od miesta, kde dopadol pristávací modul, ktorého úlohou bolo bezpečne dopraviť rover na povrch Marsu. Vedci zatiaľ nevedia, ako sa materiál dostal až na miesto, kde bol roverom vyfotený. Jednou z možností je, že kus fólie odpadol počas pristávania alebo že ho sem odfúkol marťanský vietor. Zároveň to nie je prvýkrát, čo misie objavili na povrchu červenej planéty objekty použité počas pristávania.
V apríli helikoptéra Ingenuity objavila časť padáku počas jedného zo svojich letov. Malému dronu sa podarilo zachytiť padák z rôznych uhlov. Zábery zo vzdušnej perspektívy umožnili vedcom analyzovať stav padáku a ochranného krytu, čo pomôže pri plánovaní budúcich misií.
Neprehliadni
Misia Perseverance pátra po stopách života v kráteri Jezero, ktorý bol podľa vedcov pred miliardami rokov riečnou deltou a ak sa niekedy na povrchu Marsu nachádzal život, s najväčšou pravdepodobnosťou nájdu jeho stopy práve tam. Úlohou roveru je nájsť zaujímavé vzorky, ktoré následne odoberie a počká na ďalšiu misiu, ktorá ich dopraví na Zem. Popri tom ale rover fotí aj ďalšie pozoruhodné úkazy.
Planéta plná zaujímavostí
Jedným z týchto úkazov je zvláštna skala, ktorá vyzerá ako hadia hlava. Na zábere akoby vystrihnutom z filmu, sa nachádza nielen hlava, ale aj balvan balansujúci na kamennej formácii.
Okrem roveru Perseverance po povrchu Marsu jazdí aj Curiosity, ktorému sa podarilo zachytiť oveľa viac vesmírnych zaujímavostí. Medzi tie najväčšie a najkontroverznejšie bez pochýb patrí objavenie „dverí do mimozemského chrámu“. Táto štruktúra pripomína ručne vytesaný vchod a niektorí sa dokonca domnievajú, že vo vnútri možno zahliadnuť postavičku opatrne vykúkajúcu von.
Hoci táto štruktúra vyzerá pozoruhodne, pohľad z iného uhlu ukázal, že tento „vchod“ nie je väčší než niekoľko centimetrov.
Medzi zvláštne prírodné úkazy sa radí aj marťanský kvet, zvláštna kamenná štruktúra, ktorú vedci začali prezývať blueberries (pozn. redakcie: angl. čučoriedky). Na prvý pohľad sa môže zdať, že je táto pozoruhodná štruktúra odolná voči vplyvom marťanského počasia. Život roveru Curiosity sa však pomaly, ale isto blíži ku koncu. Spoliehame sa preto na to, že rover Perseverance dokáže prebrať úlohu „lovca kuriozít“ a prinesie nám ešte množstvo fascinujúcich úkazov.
Komentáre