Telá zaliate v sadrovci ukazujú zvláštnu pohrebnú praktiku Rimanov: Čo tým chceli dosiahnuť?

Autori novej štúdie zvolili jedinečnú metódu, ktorá im dovolia nazrieť pod sadrovec vo viac ako 2-tisíc rokov starých hroboch.

telá v sadrovci odhaľujú zvláštnu praktiku rimanov
Zdroj: York Museums Trust - CC BY-SA 4.0

Starovekí Rimania zvykli telá zosnulých v truhle poliať tekutým sadrovcom a archeológovia doteraz nemali jasnú predstavu, prečo to robili. V rámci novej štúdie vedci z University of York využili 3D skenovanie na to, aby nahliadli hlbšie do tejto zvláštnej praktiky.

Štúdia je prvou na svete, ktorá použila túto metódu na výskum rímskych hrobov. Autori štúdie získali jedinečné 3D snímky, ktoré im pomohli lepšie pochopiť, čo viedlo Rimanov k obaleniu niektorých tiel sadrou. Keď sadrovec stuhol, telo sa rozkladalo a vo vnútri zatvrdnutej štruktúry vznikol priestor, ktorý zachoval pôvodné kontúry tela vrátane odtlačkov oblečenia a topánok zosnulého.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ nie je úplne jasné kto si zaslúžil pochovanie v sadre, no archeológovia odhadujú, že tento rituál bol určený len pre vyššie postavených ľudí. Okrem samotnej sadry v hrobe objavili stopy po aromatických živiciach privezených častokrát až od Stredozemného mora alebo Arábie. V čase Rímskej ríše išlo o mimoriadne nákladné substancie, ktoré si mohli dovoliť len elity.

Odliatky sa zachovali do dnešného dňa

Rímske sadrové pohreby sa objavujú aj v iných kútoch sveta. Niekoľko podobných hrobov objavili po celej Európe, severnej Afrike, no najčastejšie sa vyskytujú v Británii. Len okolo Yorku vedci od 19. storočia objavili 45 takýchto pohrebov. 16 sadrových odliatkov prežilo v zbierke múzea. Typicky v sadre pochovali len jedného človeka, no archeológovia sa rozhodli preskúmať unikátny hrob, v ktorom sa nachádzala v sadre zaliata celá rodina, teda dvaja dospelý a batoľa, ktorí zomreli v rovnakom čase.

„Unikátne 3D snímky nám dovolili nahliadnuť do tragédie, ktorá sa odohrala pred 2-tisíc rokmi. Pripomíname si tak nielen krehkosť života, ale aj snahu, ktorú ľudia vynaložili na zachovanie tejto rodiny,“ tvrdí profesorka Maureen Carroll, ktorá sa podieľala na výskume sadrových hrobov.

3D skenovanie odhalilo že pred pohrebom a zaliatím tiel do sadry boli zosnulí obalení od hlavy po päty do látok rôznej kvality. V sadre jasne vidieť stopy po materiáli, ktorým látku zaviazali. V rámci tejto štúdie demonštrovali mimoriadne účinnú metódu výskumu. Archeológovia dúfajú, že sa im pomocou 3D skenovania podarí študovať všetky sadrové pohreby z okolia Yorku. Zároveň chcú študovať aj kostry a určiť vek, pohlavie, stravovanie a pôvod zosnulých.

Vo výskume pokračujú aj naďalej a v ďalších krokoch chcú zistiť sociálne postavenie ľudí pochovaných v sadre. To do akej vrstvy patrili sa pokúsia vyčítať z typu látky, v akej boli po smrti telá zabalené. Zároveň týmto zistia viac o tom, kto si v rímskej spoločnosti zaslúžil pohreb zaliatím do sadry. To vedcom pomôže lepšie pochopiť nielen pohrebné praktiky v okolí Yorku, ale aj v Európe a ďalších kútoch sveta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre