Takto znie vesmír! NASA vydáva tri nové sonifikačné projekty a dokument. Kde si ho môžete pozrieť?

Americká NASA sa venuje sonifikácii už od roku 2020 a teraz prináša dokument, ktorý celú cestu projektu vysvetľuje.

Ako znejú nové kozmické melódie?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Americká vesmírna agentúra NASA sa už v minulosti zaoberala sonifikačnými projektmi. Ide o spôsob, ako lepšie priblížiť aj obyčajným ľuďom čaro vesmírneho objavovania. Teraz vydáva tri nové nahrávky, spolu s dokumentom na streamovacej platforme NASA+. 

Sonifikácia je vo svojej podstate prevedenie nejakých dát na zvuk. Výskumníci napríklad pridelia určitej vlnovej dĺžke elektromagnetického žiarenia notu a následne zmeny vo frekvenciách korešpondujú so zmenou frekvencie noty. Ako základ pre sonifikáciu môžu výskumníci zobrať čokoľvek, napríklad jas hviezdy alebo chemickú kompozíciu hmloviny.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tentokrát výskumníci zobrali dáta z röntgenového observatória Chandra. Výskumníci získavajú z tohto observatória informácie v podobe digitálnych signálov, ktoré väčšinou pretvárajú na obraz. Teraz ale spravili krok navyše a k obrazu pridali aj hudbu. 

Ako prvú priniesla NASA sonifikáciu pozostatku supernovy MSH 11-52. Táto supernova je výnimočná tým, že na oblohe vytvorila oblak pripomínajúci ľudský ruku. Obraz, ktorý môžete vidieť na videu nižšie vznikol kombináciou observatórií na Zemi a observatóriami Chandra a IXPE.  

Nasleduje sonifikácia špirálovitej galaxie, ktorá sa v mnohých smeroch podobá na našu Mliečnu dráhu. Ide o objekt M74 a vedci z NASA pretvorili na hudbu dáta z Hubblovho ďalekohľadu, Webbovho vesmírneho teleskopu a observatória Chandra.  

Posledným z nových sonifikačných projektov je takzvaná medúzová hmlovina, inak známa aj ako IC 443. Opäť vedci kombinovali dáta z observatória Chandra a v tomto prípade aj z už nefunkčnej nemeckej misie ROSAT. Pripojili sa k tomu dáta z observatória Very Large Array a optické dáta z Digitized Sky Survey.  

NASA vydáva aj nový dokument 

Ako sme už spomenuli na začiatku, popri nových sonifikáciách NASA vydala aj dokument, ktorý vám o tomto fascinujúcom procese povie viac. Vzhliadnuť ho môžete na streamovacej platforme NASA+. Sonifikačný projekt začal ešte v roku 2020 a pôvodne bolo jeho cieľom priniesť krásy vesmírneho objavovania aj ľuďom so zrakovým postihnutím. Výskumníci však rýchlo zistili, že ich netradičné rekreácie vesmíru zachytili záujem aj bežnej verejnosti.  

“Sme naozaj nadšení spoluprácou s NASA+ a partnermi so SYSTEMS Sound, v rámci ktorej rozprávame príbeh sonifikačného projektu. Je naozaj nádherné sledovať ako projekt rástol a ako dokázal osloviť také veľké množstvo ľudí,” vyjadrila sa Kimberly Arclant z tímu Chandra.  

NASA+ je streamovacia platforma vesmírnej agentúry, ktorá je úplne zdarma a neobsahuje ani žiadne reklamy. Ponúka rôzne videá a ďalší obsah, ktorého cieľom je vzdelávať verejnosť o vesmíre a vesmírnom prieskume. Dostupná je cez aplikáciu NASA, ktorú si taktiež bezplatne môžete stiahnuť z Obchodu Play alebo Appstore. Dostupná je aj na niektorých smart televíziách, no NASA+ nájdete aj na tomto odkaze.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre