Webbov teleskop vyvracia 30 rokov akceptovanú teóriu o vzniku galaxií ako je Mliečna dráha v rannom vesmíre

Výskumníci už tri dekády predpokladali, že galaxie ako Mliečna dráha nemohli v počiatkoch vesmíru vznikať. Opak je pravdou.

galaxia titulka
Zdroj: Alex Mit / Shutterstock.com

Ak hovoríme o evolúcii vesmíru, všetko sa to začalo Veľkým treskom. Neskôr vznikli prvé hviezdy, planéty a tie sa začali formovať do prvých galaxií. Až donedávna sa však predpokladalo, že prvé galaxie boli pomerne primitívne štruktúry.  

Výskumníci z Manchester University však v rámci svojej štúdie zistili, že veľké množstvo galaxií z prvých evolučných epóch vesmíru sa podobá na našu Mliečnu dráhu. To by mohlo zmeniť spôsob, akým uvažujeme o formácií veľkých kozmických štruktúr. Vedci v rámci svojej novej práce využili zatiaľ najvýkonnejšie vesmírne observatórium, Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Veľa z objavených, nám podobných, galaxií vzniklo pred 10-miliardami rokov, teda približne 3-miliardy rokov po veľkom tresku.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci zistiť presný tvar Mliečnej dráhy nie je ani zďaleka tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať, astronómovia vedia, že sa radí medzi typické diskové galaxie, ktoré majú bežne aj špirálovité ramená. Podobné typy galaxií sú mimoriadne bežné v takzvanom lokálnom vesmíre, teda obrovskom kuse kozmu, v ktorom sa okrem tej naše nachádzajú desiatky ďalších galaxií.  

Všetko čo o typických diskových galaxiách vieme, nasvedčuje tomu, že práve v týchto galaxiách by sa mohol život s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinúť. Astronómovia až donedávna predpokladali, že tento typ galaxií je príliš krehký na to, aby existoval v rannom vesmíre. V tomto období boli totiž zrážky galaxií oveľa častejšie ako je tomu dnes.  

Opak je však pravdou, ako dokázal nový výskum. Autorom štúdie sa podarilo zistiť, že diskových galaxií je v rannom vesmíre desaťkrát viac, než sa doteraz predpokladalo.  

“Na základe pozorovaní Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu sme predpokladali, že diskové galaxie neexistovali, až dokým nemal vesmír zhruba 6-miliárd rokov. Nové výsledky z Webbovho vesmírneho teleskopu nás však presviedčajú o opaku. Dáta nám ukazujú, že bežné diskové galaxie vznikali prakticky od počiatku vesmíru,” tvrdí Christopher Conselice, jeden z autorov štúdie.  

Mliečne dráhy vznikajú prakticky od začiatku vesmíru

Už 30 rokov astronómovia predpokladali, že galaxie ako tá naša boli v počiatkoch vesmíru vzácnosťou. To, že sa ich podarilo teleskopu Jamesa Webba nájsť je dôkazom o mimoriadnej sile tohto vesmírneho observatória. Zároveň vedci zistili, že štruktúry galaxií mohli vznikať oveľa skôr, než sa doteraz predpokladalo.  

Hubblov vesmírny ďalekohľad videl v počiatkoch vesmíru len nepravidelné galaxie a galaxie zvláštnych tvarov. To astronómom naznačovalo, že v ranných fázach vesmíru sa galaxie zrážali oveľa častejšie. Vesmírny teleskop Jamesa Webba je však oveľa výkonnejší. Vďaka nemu vedci odhalili oveľa väčší počet galaxií, ktoré sú podobné tej našej. Z nových výsledkov usudzujú, že “Mliečne dráhy” môžu byť najrozšírenejším typom galaxie vo vesmíre.  

Nové zistenia vedcom pomáhajú pochopiť evolúciu kozmických štruktúr, no zároveň by nám mohli pomôcť nájsť cestu k najväčšej záhade vesmíru, tajomnej temnej hmote. Dnes vieme, že temná hmota obklopuje drvivú väčšinu galaxií a za určitých podmienok ich môže aj deformovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre