SpravodajstvoVeda a výskum

Syntetický benzín by mohol do roku 2022 konkurovať tradičným fosílnym palivám

Základom je však lacný, spoľahlivý zdroj elektriny, ktorý by dokázal znížiť náklady na jeho výrobu

Kedykoľvek si natankujeme, alebo sa vezieme lietadlom, prispievame k uhlíkovým emisiám, ktoré vytvára cestovný priemysel. Hoci sme si vedomý následkov, alternatívy sú dosť obmedzujúce (pozn. redakcie: ceny elektromobilov). Vďaka moderným inováciám v oblasti obnoviteľných zdrojov je možné, že syntetický benzín bude do roku 2022 lacný ako iné fosílne palivá.

Publikoval to portál Report, minulý týždeň. Hoci bol syntetický benzín v minulosti odmietnutý, hlavne kvôli iným prístupom k obnoviteľným zdrojom, ako napríklad slnečná energia, v posledných rokoch zaznamenal viacero inovácií, čo ho robí prístupnejšou možnosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prelomové objavy v oblasti oddeľovania a katalýzy, spolu so znížením nákladov na produkovanie solárnej a veternej energie prispeli k zníženiu ceny pre obnoviteľné zdroje paliva. Ide o métodu priameho odchytenia oxidu uhličitého,“ vyjadril sa Rob McGinnis, majiteľ firmy Prometheus, ktorá sa špecializuje na výrobu syntetického paliva.

Syntetické palivá

Priame odchytenie vzduchu (pozn. redakcie: metóda výroby syntetického paliva) prichádza hneď s niekoľkými možnosťami. McGinnis preferuje druh, ktorý sa nazýva elektrolýza oxidu uhličitého. Využíva pri tom elektrinu a vodu, aby rozložil molekuly CO2 a premenil ich v obnoviteľný zdroj paliva s názvom SYNGAS.

Pokroky v oblasti vedy umožnili aby sa tento proces dal vykonať pri izbovej teplote a normálnom tlaku, čo výrazne znížilo náklady na výroby syntetického benzínu.

„Tento proces umožní vytvoriť pravý benzín, diesel, či lietadlové palivo z atmosférického oxidu uhličitého,“ vysvetľuje McGinnis.

Zároveň tvrdí, že vďaka inováciám v oblasti solárnej energie, dokáže znížiť náklady na výrobu a do roku 2022 urobiť zo svojho syntetického paliva súpera, ktorý by konkuroval tradičným palivám. Otázka znie, aký dopad to bude mať na životné prostredie.

Podľa výsledkov spoločnosti by, v prípade prechodu na syntetické palivá, mohli byť zmeny výrazné. Zatiaľ sa tým ale nezaoberajú, no vyzdvihujú podporu fariem na zber slnečnej energie. Podľa nich bez spoľahlivého a lacného zdroja elektriny, nebude progres v oblasti syntetických palív vôbec výrazný. Nízka cena zabezpečí, že budú svojim novým druhom paliva schopní konkurovať fosílnym zdrojom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close