Kanadskí vedci prišli na spôsob ako liečiť popáleniny. Prístroj vytlačí novú kožu priamo na postihnuté miesto

Testy dopadli viac než pozitívne a tím dúfa, že čoskoro sa ich vynález uvedie do praxe

koze
Zdroj: flickr.com (Quinn Dombrowski)

Ešte v roku 2018 Kanadskí vedci odhalili ručné zariadenie, ktoré „vytlačí“ kúsky umelej kože priamo na rany pacientov s popáleninami.

„Ide o niečo ako dávkovač lepiacej pásky. Namiesto pásky však máte zariadenie, ktoré tlačí kúsky tkaniva,“ povedal výskumník Axel Gunther.

V utorok publikovali výsledky svojho najnovšieho pokusu, ktorý ich posunie o krok bližšie k reálnemu využitiu na klinikách. Doktori majú v súčasnosti niekoľko možností, ako liečiť ťažké popáleniny. Najbežnejšou metódou sú kožné štepy, pri ktorých sa odstráni poškodená koža a nahradí sa zdravým tkanivom z inej časti tela. V niektorých prípadoch však nie je Kožný štep možný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V prípadoch, kedy má pacient rozsiahle popáleniny, ktoré zničia aj vonkajšie aj vnútorné vrstvy kože, nie je dostatok zdravého tkaniva, ktoré by sme mohli použiť,“ vysvetľuje Gunther v tlačovej správe.

Alternatívne liečby majú tiež svoje nedostatky a práve tam prichádza zariadenie, ktoré by dokázalo vytlačiť novú kožu priamo na miesto popáleniny. Tím vedcov sa snaží eliminovať potrebu štepov tým, že poskytne pásiky špeciálneho materiálu priamo na ranu. Obsahuje liečiace proteíny, ktoré pomôžu imunitnému systému a podporia rast buniek.

ilustracia tlacie koze (1)
Zdroj: ioppublishing.org

Pri pokusoch použili zariadenie na závažné popáleniny na prasatách a s výsledkom boli spokojní. Nástroj aplikoval látku spoľahlivo, bezpečne a jednotne. Prúžky umelej kože ostali na mieste s minimálnym pohybom. Podľa výsledkov sa rany zahojili viac než uspokojivo. Znížilo sa riziko zápalu a zjazvenia, ktoré  nastáva pri iných metódach liečby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre