Sú odpudivé a prenášajú choroby: V živici uväznený šváb však v sebe ukrýva niečo, čo nik nečakal

Štúda z Oregon State University objavila nový druh švába, ktorý autora upútal kvôli objavu, ktorý sa len tak nevidí.

V živici ostal uväznený neznámy druh švába, ktorý vyhynul pred 30-miliónmi rokov
Zdroj: Oregon State University (George Poinar Jr.) Úpava: Vosveteit.sk

Šváb je druh hmyzu, ktorý už na prvý pohľad vyzerá odpudivo, žije v špine a šíri množstvo vážnych chorôb. Väčšina ľudí sa od nich snaží držať čo najďalej, no vedec z Oregon State University sa na jedného z nich pozrel zblízka.

George Poinar Jr. v rámci svojej štúdie identifikoval nový druh švába, ktorého nazval Supella dominicana, podľa Dominikánskej republiky, v ktorej objavili živicu s mimoriadne významnou vzorkou. Ide totiž o prvého fosilizovaného švába, ktorého našli aj so spermiami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Šváb v jantári je starý približne 30-miliónov rokov, odhaduje Poinar, ktorý zároveň tvrdí, že je jediným svojho druhu a nemá ďalších potomkov. Je známe, že švábov sa len tak ľahko zbaviť nedá, preto sa Poinar čudoval, čo viedlo k jeho vyhynutiu.

„Na svete existuje 4-tisíc druhov švábov, no len 30 z nich žije tam, kde žijú ľudia. Z 30 druhov len niekoľko považujeme za škodcov,“ vysvetľuje Poinar.

Šváby sú relatívne primitívne živočíchy, no zato sú extrémne odolné. Dokážu prežiť extrémne nízke teploty a tlak, ktorý sa rovná 900-násobku ich telesnej váhy, preto sa častokrát stáva, že keď naňho stúpime, tak ho nezabijeme. Vo všeobecnosti platí, že ak chceme zabiť švába, musíme použiť silu, ktorá ho rozpučí.

To ale ani zďaleka nie je všetko. Šváby dokážu bežať obrovskou rýchlosťou. Ich rýchlosť v pomere s dĺžkou tela sa rovná človeku, ktorý by vedel utekať rýchlosťou 200 km/h. Zároveň vedia prežiť až týždeň bez hlavy.

Šváby sa považujú za špinavé stvorenia prenášajúce množstvo chorôb. Nerobí im problém preliezť cez odpad alebo rozkladajúcu sa hmotu. Preto na seba nabaľujú rôzne nebezpečné látky a kontaminujú všetko, s čím prídu do kontaktu.

„Z medicínskeho hľadiska sa považujú za dôležitý hmyz. Nesú si so sebou Ľudské patogény vrátane baktérií, ktoré spôsobujú salmonelu, stafylokoka a streptokoka. Zároveň môžu prenášať vírusy. Nepomáha im ani to, že vyzerajú odpudivo,“ hovorí Poinar.

Šváby sa rozmnožujú mimoriadne rýchlo a dokážu zaliezť aj do tých najmenších medzierok. Zbaviť sa ich nie je jednoduchá úloha a objavujú sa dôkazy o tom, že sa stávajú odolnými voči mnohým insekticídom.

V živici ostal uväznený neznámy druh švába, ktorý vyhynul pred 30-miliónmi rokov
Zdroj: Oregon State University (George Poinar Jr.)

„Viacerí ľudia sa zhodnú na tom, že najlepšie miesto pre švába je byť uväznený v živici,“ poznamenal Poinar.

Objav, ktorý sa len tak nevidí

Čo sa týka jeho nového objavu, šváb druhu S. dominicana sa vyznačuje zvláštnym žltým pruhom, ktorý rozdeľuje telo na dve časti. Na končatinách má dlhé chĺpky, ktoré pravdepodobne používal na obranu.

V živici ostal uväznený neznámy druh švába, ktorý vyhynul pred 30-miliónmi rokov
Zdroj: Oregon State University (George Poinar Jr.)

Poinara prekvapil hlavne objav spermii s tmavými akrozómami. Akrozóm je štruktúra, ktorá pokrýva hlavičku spermie. Objav je fascinujúci hlavne preto, lebo objaviť fosíliu spermií je mimoriadne vzácne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre