Štúdia odhaľuje, že bojovník pochovaný pred 900 rokmi bol nebinárny. Nielenže sa zaradil do spoločnosti, ale ho aj rešpektovali

Osoba pochovaná v hrobe trpela vzácnym syndrómom a pri sebe mala meč, ktorý bol na tú dobu umeleckým dielom.

Nebinárna osoba v stredovekom fínsku?
Zdroj: Wikimedia, University of Turku, Úprava: Vosveteit.sk

V roku 1968 našli archeológovia vo Fínsku meč s bronzovou rukoväťou. Významný nález viedol k ešte významnejšiemu objavu – hrobu s mimoriadnými historickými artefaktmi, vysvetľuje portál University of Turku.

Vo vnútri hrobu objavili šperky, ktoré naznačujú, že osoba bola oblečená v typicky ženskom oblečení počas jej pohrebu. Na druhú stranu archeológovia objavili v hrobe meč, ktorý v danej dobe nosili hlavne muži. Tento nález si desiatky rokov nevedeli antropológovia vysvetliť. Jedna teória tvrdila, že v hrobe bol pochovaný ako muž, tak aj žena. Iná teória hovorila, že vo fínsku počas doby železnej žili aj odvážne bojovníčky. Nová štúdia však napáda obe teórie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jej autori potvrdili, že v hrobe ležala len jedna osoba. Potvrdili aj to, že bola odetá v typicky ženskom oblečení a na boku mala meč bez pošvy.

„Pochovaná osoba musela byť mimoriadne rešpektovaným členom spoločnosti. Pochovali ju na mäkkú páperovú prikrývku a do hrobu umiestnili množstvo cenných objektov,“ vysvetľuje Ulla Moilanen z University of Turku.

Nebinárna osoba?

DNA analýza ostatkov naznačila, že osoba trpela Klinefelterovým syndromom. To znamená, že mala chromozómy XXY. Príznaky syndrómu sa líšia od prípadu k prípadu, niekedy si ich pacient nemusí všimnúť. Anatomicky je osoba s týmto syndrómom muž, no môže nastať rast pŕs, úbytok svalovej hmoty, či neplodnosť.

Častokrát sa stáva, že si ľudia všimnú príznaky syndrómu okolo puberty. Inteligencia je vo väčšine prípadov normálna, no niekedy sa môžu objaviť problémy s čítaním alebo rečou. Klinefelterov syndróm sa objavuje náhodne a chromozóm X, ktorý je navyše, pochádza od otca alebo matky takmer v rovnakom pomere. Staršia matka má vyššie riziko na splodenie dieťaťa s týmto syndrómom. Zatiaľ neexistuje liek, no pomôcť môžu viaceré druhy terapií.

Ak sa u pochovanej osoby prejavil Klinefelterov syndróm výraznejšie, nemuseli ju Fíni v rannom stredoveku brať ani ako muža, ani ako ženu. Ako dokazujú objekty v hrobe, osobu nielen prijali do spoločnosti, no zároveň ju aj rešpektovali.

V hrobe sa pôvodne nachádzal len jeden meč, vysvetľujú autori štúdie. Ten druhý so zdobenou bronzovou rukoväťou do hrobu pravdepodobne niekto schoval o niečo neskôr. Mnohí experti považujú meč za umelecké dielo vzhľadom na dobu, v ktorej vznikol. Na čepeli sa nachádzajú nápisy NMIN a NIOIN. Môže to znamenať skratku pre latinské In nomine Domini, čo v preklade znamená v mene Pána. Zároveň ale môže ísť o variácie vety „v mene Božom“. Doba železná na území Škandinávie trvala približne od roku 1040 až do roku 1174 nášho letopočtu. Meč sa momentálne nachádza v Národnom múzeu vo Fínsku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre