Starší dospelí sa chcú vyjadrovať pomocou emotikonov, len nevedia, ako na to

Emoji sú jazykom, ktorý častokrát robí problém aj nám. Seniori dokážu chápať význam emoji, no nemajú istotu v ich používaní.

Seniori chcú používať emoji rovnako ako mladí
Zdroj: Bing Image Creator, Úprava: Vosveteit.sk

Emoji sa za posledné roky stali svojim vlastným jazykom, ktorému každý rozumie o trochu inak. Ako dokázali výskumy, na to ako chápeme tento “hieroglyfický” jazyk vplýva nielen náš vek, ale aj kultúra a dokonca aj pohlavie. Spravidla to býva tak, že každá generácia má svoj vlastný dešifrovací kód. Starší ľudia nedokážu túto emotívnu konverzáciu chápať až tak ľahko.  

Podľa výskumníkov z University of Ottawa je práve toto veľkým problémom. Určite ste aj vy mali šancu zažiť, že ak ste komunikovali so starými rodičmi alebo rodičmi, tí častokrát použili emoji mimo kontextu, na ktorí sú naučené mladšie generácie. Práve to môže u starších ľudí vyvolávať pocity osamelosti alebo pocity “staroby”. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori v štúdii preukázali, že starší ľudia sú oveľa častejšie neistí tým, ako majú emoji použiť oproti mladým ľuďom, hoci môžu ich význam chápať. Autori tiež poznamenávajú, že stereotyp ohľadom toho, že starší ľudia odmietajú nové technológie a nechcú sa na ne adaptovať nemusí byť správny.  

“Zistili sme, že starší užívatelia používajú emoji menej často a v menšom množstve. Zároveň vyšlo najavo, že nie sú až takí sebavedomí ohľadom ich schopnosti interpretovať emoji,” tvrdí vedúca štúdie, Isabelle Boutet.  

Táto práca je prvým detailným vyšetrovaním fenoménu intergeneračného používania emoji. Do výskumu sa zapojilo niekoľko dobrovoľníkov nad 60 rokov popri výrazne mladších dobrovoľníkoch. To vedcom dovolilo lepšie skúmať, ako odlišné generácie používajú emoji. V rámci výskumu merali, ako často ľudia emoji používali, koľko emoji obrázkov používali, ako ľahko dokázali emoji interpretovať a aké správne boli ich interpretácie.  

Starší ľudia dokážu pochopiť emoji, no nie sú si istí ich používaním

Ukázalo sa, že emoji vyjadrujúce prekvapenie boli najťažšie na interpretáciu pre starších ľudí. Druhou najťažšou emóciou bolo šťastie. Výskumníci sledovali postupne, ako čoraz starší ľudia používajú emoji. Táto metóda ukázala, ako sa postupom veku pre nás emoji stávajú náročnejšie na používanie. Zároveň tu vyšlo najavo, že čím sme starší, tým máme menej istoty v našu schopnosť použiť emoji správne. To všetko vedie k tomu, že sa starší ľudia môžu vyhýbať technológiám, kde sú emoji výraznou časťou komunikácie.  

“Výsledky našej štúdie nám ukazujú, že starší ľudia majú motiváciu a schopnosť používať emoji, no chýba im sebavedomie a všeobecná technologická znalosť potrebná na prispôsobenie sa tejto forme komunikácie,” vysvetľuje Boutet.  

Autori štúdie veria, že by sme mali starším ľuďom pomôcť a podporiť ich v používaní emoji. Dneska ide o formu komunikácie, s ktorou sa stretávame úplne všade. Používanie emoji môže pomôcť podporiť komunikáciu medzi generáciami a tým napríklad znížiť pocit osamelosti. Starí rodičia môžu napríklad lepšie komunikovať s vnúčaťom, čím sa zlepší nielen kvalita samotnej konverzácie, no zároveň môžu byť starí rodičia v kontakte častejšie, než len pri bežných návštevách.  

Používanie emoji v konverzácii nie je nutnosťou, No mnohí si možno neuvedomia, ako zakomponovali tieto tváričky do konverzácií so svojimi kolegami, známymi a rodinou a akú úlohu tieto emoji môžu hrať pri vytváraní prirodzenejšej konverzácie. Smajlíkov dávame do správ automaticky a ak nám niekto posiela správu bez nich, môžeme mať z nej úplne iné pocity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre