Starovekí Gréci tiež prežili mor: Zdá sa, že ľudia na priebeh pandémie reagovali podobne, ako sme reagovali aj my

Pozrite sa, ako to kedysi vyzeralo v Starovekom Grécku počas pandémie moru. Zdá sa, že pandémie prežívame aj dnes veľmi podobne.

mor v starovekom grecku
Zdroj: Public domain, Mor v stredovekom meste, Michiel Sweerts

Thukydides, grécky historik a bývalý generál, opisuje vo svojom diele „Dejiny Peloponézskej vojny“ morovú nákazu, ktorá sa vyskytla počas vojny medzi Aténami a Spartou. Táto udalosť poskytuje pozadie pre tragédiu a konflikt, ktoré Thukydides opisuje a zameriava sa na emocionálny dopad prežívania moru. Aj v súčasnosti, počas pandémie COVID-19, sa mnohí vracajú k Thukydidovmu dielu, aby pochopili historické paralely s reakciou na zdravotnú krízu, píše theconversation.com

Paralely s morom

Na začiatku konfliktu so Spartou, sa Atény uzavreli do múrov, ktoré chránili prístup k centrálnemu mestu cez more. No zároveň došlo k odrezaniu ľudí od zvyšku sveta. Ich vodca Perikles veril, že táto stratégia bude úspešná vďaka ich námorníckej a ekonomickej prevahe, a že týmto spôsobom sa im nepodarí dobyť ich mestský štát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Periklesova stratégia uzavretia sa do múrov viedla k preplneniu mesta, čo urobilo z Atén úrodnú pôdu pre šírenie nového patogénu. Mor zasiahnutý Aténami aj napriek počtu obetí na životoch nezmenil ich politiku ani stratégiu vojny.

Thukydides opisuje v svojom diele začiatok a postup choroby, ktorá postihla Atény. Jeho opis zahŕňa symptómy, ktoré sú veľmi podobné tým, ktorým sme čelili i my, ako napríklad bolesť na hrudníku, kašeľ, horúčku a hnačku.  A ak choroba neskončila smrťou, často po nej zostali jazvy na tele a strata pamäti.

Namiesto toho ale, aby ľudia hľadali spôsob, ako sa zbaviť choroby, tak sa sa skôr sústreďovali na pôvod ochorenia. Thukydides sledoval, ako sa mor údajne presunul z Egypta cez Perzskú ríšu až do Grécka.

Thukydides vykresľuje, že počas pandémie sa objavilo aj zúfalstvo, ktoré opisuje ako „najstrašnejšiu črtu choroby“. Zaznamenal, že depresia a strach boli bežné. Došlo aj k dočasnému zastaveniu bežného života, a ľudia sa rovnako báli o život, ako sme sa báli i my počas pandémie COVID-19.

Zúfalstvo choroby

Príbehy, ktoré rozprávame o COVID-19, sa často odvíjajú od vzorov opísaných v starovekých dielach literatúry ako napríklad príbehy o gréckom mori. Tie sa nezameriavajú tak často na bezmenné trpiace masy, ale skôr na vodcov, ktorí sú zodpovední za ich utrpenie.

V Homérovom diele „Iliada“ Gréci trpia morom kvôli odmietnutiu ich vodcu Agamemna, chcú prijať výkupné výmenou za väzňa, a ako trest sa na nich posiela mor. Sofoklova tragédia „Oidipus Rex“ tiež opisuje vodcu, ktorý sa snaží zachrániť svoj ľud, ale nevie, že je hlavnou príčinou šírenia choroby.

Morové príbehy ukazujú, ako osud tlačí na ľudskú organizáciu, ktorá sa ocitá na hranici svojich možností. Vodcovia v týchto príbehoch často hrajú kľúčovú úlohu, a ako to poznamenal Zeus v Homérovom diele „Odysea“, ľudia vždy obviňujú bohov za svoje utrpenie, ale kvôli svojej vlastnej nerozvážnosti trpia bolesťou, ktoré presahujú ich osud.

Mor a vedenie štátu

Atény prehrali vojnu so Spartou, no nie kvôli moru. Pandémia, ktorej čelili, odhalila skryté slabosti v ich kultúre. Mor bol pre Aténčanov nielen fyzickou, ale aj morálnou skúškou pre ich politické a sociálne štruktúry, ako to poznamenala Katherine Kelaidis, odborníčka na starovekú históriu z Národného Helénskeho múzea.

A hoci Atény utrpeli obrovské straty počas morovej pandémie vrátane desaťtisícov ľudí a vojakov, no napriek tomu pokračovali v boji ďalších 20 rokov. Nakoniec sa ale ich snaha brániť svoj štát zrútila pod tlakom politických frakcií a občianskych sporov.

COVID-19 ukázal hlboké rozdiely medzi ľuďmi, nedostatok záujmu, ktorý mnohí naši susedia alebo rodinní príslušníci prejavujú jeden o druhého, krehkosť systému verejného zdravotníctva a limity vedenia pri riešení kolektívnych výziev. Treba ale povedať, že pandémia ukázala aj pozoruhodnú rýchlosť a kreativitu vedcov a výhody spolupráce naprieč medzinárodnými hranicami, vďaka čomu sme získali naše životy späť.

Staroveké diela literatúry a história nám poskytujú pohľad na dlhodobé sociálne dopady chorôb a ako nekonzistentná politika môže ohroziť úsilie o riešenie verejného zdravia. Ukazujú nám, ako môže byť hrdinský postoj k chorobám ohrozený nejednotnou politikou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre