Spravodajstvo

Spoločnosť s názvom „X“ žaluje spoločnosť X Elona Muska za porušenie ochrannej známky

Reklamná spoločnosť žaluje sociálnu sieť X (predtým Twitter) pre porušenie ochrannej známky. Odborníci predpokladajú, že ďalšie žaloby budú nasledovať.

Keď Elon Musk premenoval populárnu platformu Twitter na X a zmenil jej logo modrého vtáčika, nie každý bol so zmenou spokojný. Veľa ľudí vyjadrilo rázny nesúhlas s Muskovým krokom, no najhoršie to asi zobrala jedna floridská marketingová spoločnosť, ktorá žaluje platformu pre porušenie ochrannej známky.  

Tou spoločnosťou je X Social Media LLC, ktorá v žalobe vysvetľuje, že registrovanú ochrannú známku XSOCIALMEDIA používali už sedem rokov. Spoločnosť X Social Media je marketingovou a reklamnou spoločnosťou, ktorá ponúka svoje služby pre právnické firmy a ľudí, ktorí potrebujú advokátov. Tieto služby ponúka od roku 2016. Spoločnosť zároveň tvrdí, že písmeno X je výraznou súčasťou ich marketingových materiálov, informuje Techspot.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Za krátky čas si X Corp (pozn. redakcie: Twitter) získal vďaka svojmu logu X pozornosť na sociálnych médiách, marketingové zdroje a celkovo pozornosť celej krajiny,” píše sa v žalobe.  

Marketingová spoločnosť X Social Media zároveň tvrdí, že si bývalý Twitter vyplnil ochrannú známku aj na služby, ktoré možno porovnať s ponukou X Social Media. Dobre ale vedeli o existencii tejto marketingovej spoločnosti, ktorá im ešte v auguste poslala list, aby túto známku prestali používať. Na list marketingová spoločnosť nedostala odpoveď. X Social Media zároveň žiada, aby sociálna sieť prestala používať svoje logo X.  

Vzdanie sa Twitteru nedáva podľa odborníkov logiku

Keď Musk zmenil Twitter na X, mnohí odborníci hovorili o kroku, ktorý vo svete nemal obdobu. Elon Musk sa vzdal zaužívanej, obľúbenej a silnej známky Twitter, ktorá bola registrovaná globálne a vymenil ju za novú. Šanca, že krajiny príjmu ochrannú známku na “X”, je v tomto prípade veľmi malá. 

Odborník na ochranné známky, Josh Gerben, pred pár mesiacmi tvrdil, že na 100% sa objavia žaloby, legitímne aj nelegitímne, ktoré napadnú nové logo X. Gerben v tomto smere predpovedal, že spoločnosť môže ľahko prísť o desiatky, ak nie stovky miliónov dolárov pri riešení týchto legálnych problémov. Zdá sa, že sa Gerbenova predpoveď vyplnila. Zároveň môžeme očakávať, že sa v budúcnosti objaví viac podobných sporov.  

Uvidíme, čo sa bude diať ďalej. Čoraz častejšie sa budú objavovať aj žaloby z iných krajín. Je otázne, či si platforma X svoju značku ponechá, alebo ju zmení ešte raz. Odborníci sa však zhodujú na tom, že Elon Musk mal nechať Twitter Twitterom a spoločnosti by ušetril nielen obrovské množstvo starostí, ale hlavne peňazí. Dôležité je, že pod značkou Twitter mohol Musk tak či tak poskytovať v podstate hocijaký produkt alebo službu. Teraz má na krku boj o registráciu novej obchodnej známky, ktorý sám o sebe nie je vôbec jednoduchý. Registrovanie značky X v iných kútoch sveta sa pravdepodobne bude ťahať ešte veľa rokov.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close