Spojené štáty dostanú nové jadrové bomby: Ministerstvo obrany chce začať s vývojom modernej verzie B61

Americké Ministerstvo obrany oznámilo svoje plány s vývojom jadrovej gravitačnej bomby B61-13.

navadzane rakety a bomby
Zdroj: Bordovski Yauheni / shutterstock.com a Romolo Tavani / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

V roku 1963 americké Národné laboratórium Los Alamos vytvorilo pod názvom 1TX-1 jadrovú bombu, ktorá bola jadrovou verziou tradičnej vojenskej pumy BLU-113. Neskôr táto bomba získala označenie B61.  

Táto puma, alebo inak aj letecká bomba, má široko nastaviteľnú silu, od 0,3 až do 340 kiloton. Vyznačuje sa aerodynamickým krytom, vďaka ktorej ju môžu v pumovnici transportovať nadzvukové stíhače, alebo stealth bombardéry ako B2 Spirit. Puma B61 vznikla vo viacerých verziách, mimo iné aj vo verzii B61 Mod 11, ktorá je bombou schopnou preniknúť hlboko do zeme a tým zneškodniť aj odolné podzemné bunkre.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes sa predpokladá, že Spojené štáty vlastnia približne 400 bômb B61, pričom polovica z nich je rozmiestnená v Európe u spojencov NATO. B61 je takzvanou gravitačnou bombou, inak nazývanou aj hlúpou bombou. Ide o typ zbrane, ktorá je zhodená z lietadla a nasleduje prirodzenú balistickú trajektóriu. Inými slovami povedané, ide o bombu, ktorá neobsahuje žiadny systém navádzania.  

Gravitačné bomby sa používali vo veľkom do polovice druhej svetovej vojny. S postupom času sa začali vyvíjať navádzané zbrane a spolu s tým sa začali rozlišovať “múdre a hlúpe” bomby. Termín hlúpa bomba však nevydržal dlho, pretože pre armádu znel zvláštne. Neskôr sa preto nenavádzané bomby začali označovať ako gravitačné bomby.  

Americké ministerstvo obrany nedávno oznámilo, že začne s vývojom modernej verzie jadrovej gravitačnej bomby B61. Táto nová verzia sa nazýva B61-13 a momentálne čaká na schválenie kongresom.  

“Dnešné oznámenie je odrazom meniaceho sa bezpečnostného prostredia a rastúcej hrozby od potenciálnych nepriateľov. Spojené štáty majú zodpovednosť vyhodnocovať možnosti, akými odradíme a v prípade nutnosti aj odpovieme na strategické útoky,” vyjadril sa 27. októbra John Plumb z Ministerstva obrany. 

Moderná jadrová bomba

Jadrová gravitačná bomba B61-13 by mohla byť prepravovaná modernými lietadlami. Táto zbraň by čiastočne nahradila zásoby jadrových bômb B61-7 a mala by aj podobnú silu, teda až do 360 kiloton. Sila B61-7 je vyššia ako sila jadrových bômb B61-12. Podľa slov Plumba predstavuje B61-13 rozumný krok k vysporiadaniu sa s výzvami, ktoré so sebou prináša dynamicky sa meniace prostredie bezpečnosti. Táto jadrová bomba má priniesť Spojeným štátom a ich spojencom vyššiu mieru flexibility.  

Ministerstvo obrany zároveň upozorňuje, že krajina nenavyšuje svoje zásoby jadrových zbraní. Nová bomba má nahradiť existujúce a staršie jadrové zbrane. B61-13 využije už vytvorené produkčné schopnosti a zároveň dostane moderné bezpečnostné a navádzacie vymoženosti modelu B61-12.  

Ministerstvo obrany zároveň vo svojom vyhlásení povedalo, že vývoj novej jadrovej bomby nie je reakciou na súčasné dianie vo svete. Namiesto toho ide o rozhodnutie, ktoré padlo na základe vyhodnotenia vyvíjajúcej sa bezpečnostnej sféry.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre