Spln Mesiaca a jeho vplyv na naše správanie: Väčšina mu prikladá veľkú silu, veda má trochu iný názor

Aj dnes sa vedú vášnivé diskusie o tom, či sa pri splne Mesiaca správajú ľudia inak. Dôkazy existujú, no nie sú jednoznačné.

Spln mesiaca a jeho vplyv na naše správanie
Zdroj: YouTube (Crunch)

Náš Mesiac má obrovský vplyv na morský život, ktorý sa riadi prílivmi a odlivmi, alebo môže reagovať na viac svetla pri splne. Ovplyvňuje však Mesiac aj nás? V minulosti sa verilo že áno a táto povera má svoje miesto aj v modernej spoločnosti, píše portál Healthline.

Ide však o tvrdenie, ktoré nemá pevné vedecké základy, teda až na jednu štúdiu, podľa ktorej až 81% psychológov verí, že spln Mesiaca môže pôsobiť na zdravie človeka. Čo je ale na tom pravdy? Toto si myslí veda o vplyve Mesiaca na naše fyzické, či duševné zdravie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už od roku 400 p.n.l. boli lekári a filozofi presvedčený, že gravitácia našej prirodzenej družice má vplyv na zmeny v ľudskom správaní. Od toho je odvodené aj slovo „lunatic“ čo znamená v anglickom jazyku šialenec. Čo sa týka histórie dokonca aj slávny britský sudca, William Blackstone raz napísal, že ľudia buď strácajú, alebo opäť získavajú schopnosť racionálne uvažovať na základe fáz Mesiaca.

Ako už bolo vyššie spomínané, morské živočíchy a ich život sa úzko spája s lunárnym cyklom. Korále, morské červy, či niektoré druhy rýb majú svoje reprodukčné cykly v súlade s lunárnym cyklom. Predstava, že sme Mesiacom ovplyvnený aj my nie je až tak pritiahnutá za vlasy ako by sa mohlo zdať.

Príkladom je štúdia z roku 2014, ktorá dokázala, že počas splnu bola fáza hlbokého spánku kratšia a REM fáza nastupovala pomalšie. To znamená, že spln Mesiaca môže mať dopad na kvalitu nášho spánku. O rok neskôr vznikla štúdia, ktorá ešte viac priblížila spánok počas splnu. Vedci v roku 2015 zistili, že spln Mesiaca vplýva inak na mužov ako na ženy. Nežnejšie pohlavie počas blížiaceho sa Splnu zažilo kratšiu REM fázu spánku, zatiaľ čo muži mali túto fázu dlhšiu.

Ovplyvňuje nás Mesiac? Niektorí tvrdia áno, iní nie

Aj napriek týmto dôkazom je zložité povedať, či má na nás Mesiac vôbec nejaký vplyv. Množstvo štúdií objaví nejaké prepojenie no vedci nedokážu vysvetliť, prečo sa naše správanie mení na základe fáz Mesiaca. K tomu sa pridáva fakt, že taktiež existuje veľa štúdií, ktoré nedokázali nájsť žiadne zmeny v ľudskom správaní počas splnu. V roku 2015 totiž vznikla štúdia, ktorá nenašla žiadne zmeny v našom správaní.

Lenže čo naše duševné zdravie? Celé veky sa človek prispôsoboval dávke denného svetla a tmy. To viedlo k vytvoreniu rôznych rytmov, nie len spánkového cyklu. S príchodom umelého osvetlenia sa však zmenilo naše vnímanie svetla a tmy, čo viedlo k narušeniu množstva našich rytmov. Práve toto narušenie môže spôsobovať úzkosť, depresie, či v krajnom prípade schizofréniu.

Mesiac však v tomto prípade vinníkom nie je. Mesiac rozjasní oblohu len o 0.1 ž 0.3 lux, čo je jednotka intenzity svetla. Pre porovnanie, pouličná lampa má intenzitu 15 lux a obrazovka smartfónu 40 lux.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre