Špehuje vás niekto cez webkameru počítača? Tieto znaky vám môžu napovedať, že vás sleduje cudzia osoba

Určite nie je príjemné, keď vás niekto špehuje cez webkameru. Útočník to môže neskôr zneužiť a napríklad vás vydierať. Pozrite sa, čo by ste si mali všímať, aby ste sa vyhli tomu, že sa niekto cudzí na vás pozerá.

spehovanie webkamera_titulka sukromie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak máte podozrenie, že vaša webkamera môže byť hacknutá, tak tento článok je presne pre vás. Túto situáciu by ste nemali podceňovať. Útočník môže zachytiť to, čo robíte a následne vás vydierať. Prípadne iným spôsobom využiť informácie a zábery, ku ktorým sa dostal, napríklad sa vás môže pokúsiť diskreditovať. Pozrime sa nižšie spolu na niekoľko znakov toho, že vás niekto špehuje.

Ako odhaliť, že sa vám hacker nabúral do webkamery

Zvýšená sieťová aktivita

Prihláste sa do vášho routera, mali by ste vidieť rýchlosť akou router prijíma a odosiela súbory. Následne urobte test, vypnite si Wi-Fi na všetkých zariadeniach. Ak uvidíte, že router stále odosiela nejaké súbory, nie je to určite dobré a môže ísť aj o to, že je vaša webkamera hacknutá. Rovnako môžete ale aj cez vstavaný nástroj vo vašom počítači, Reource Monitor, pozrieť, ktoré aplikácie odosielajú a prijímajú dáta. Ak zaznamenáte zvýšený tok dát pri aplikácii, ktorú nepoznáte (a nemá na to dôvod, aby odosielala alebo prijímala dáta), tak existuje riziko, že máte v počítači Spyware či iný nebezpečný softvér. Samozrejme, nemusí to hneď znamenať, že vás niekto natáča a odosiela videá, no nemali podceňovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Software pripajajuci sa k internetu Windows 10
Zdroj: vlastný

Kontrolka webovej kamery svieti, keď by nemala

Akonáhle je webová kamera zapnutá, kontrolka svieti, aj ak máte notebook a zapnete si fotoaparát na ňom, kontrolka by mala svietiť. Ak však svieti aj keď by nemala, určite tomu venujte pozornosť. Hoci je pravdou, že tie sofistikovanejšie útoky, dokážu obísť aktivovanie tejto ikonky. Ale aj napriek tomu, tento znak môže odhaliť, že niečo nie je v poriadku.

kamera notebooku zapnuta.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Objavili sa vám v počítači neznáme súbory

Ak vidíte na vašom zariadení nejaké súbory, ktoré neviete ani odkiaľ sa tam zobrali a vy ich vidíte prvýkrát, pravdepodobne ste hacknutý. Môžete vidieť v nejakom priečinku aj povedzme videá, ktoré ste nenatočili a vidíte ich prvýkrát. Taktiež môžu byť ale tieto dáta aj šifrované, že ich nebudete vedieť otvoriť. Útočník zväčša na to, aby odoslal zachytené videá s vami, tak ich musí uložiť do zariadenia a následne odoslať. Samozrejme, to platí len za podmienky, že nesleduje „živý stream“, ktorý si ukladá.

Aktualizácie softvéru a ovládačov nepodceňujte

Ak máte podozrenie, že vás niekto špehuje, môže za týmto účelom využívať rôzne chyby vo softvéri. Určite preto nepodceňujte aktualizácie softvéru a ovládačov. Ovládače zväčša aktualizujete cez nastavenia vášho počítača, konkrétne cez sekciu Windows Update. No môžete ich aktualizovať aj manuálne.

Spúšťajú sa vám neznáme aplikácie po reštarte počítača

Skúste reštartovať váš notebook a následne si otvorte správcu úloh. Ak vidíte, že nejaký proces už beží, ktorý by nemal, a to ste zariadenie práve spustili a nezapínali žiadnu inú aplikáciu, je veľká šanca, že v zariadení máte malvér. Aké aplikácie máte spustené, resp. ktoré sa vám zapínajú pri štarte zariadenia, sa môžete pozrieť cez vstavaného Správcu úloh. Prípadne sa k aplikáciám, ktoré sa spúšťajú na pozadí pri spustení systému, dostanete aj cez Nastavenia vášho počítača.

ako aplikacie sa spustaju pri starte pocitaca vo Windows navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V prehliadači máte podozrivé rozšírenia

Najprv si otvorte prehliadač, pozrite sa na kontrolku webovej kamery, ak nesvieti, nemáte (pravdepodobne) problém. Ak sa však naopak rozsvieti pri otvorení prehliadača, ihneď skontrolujte rozšírenia prehliadača. Ak sú nainštalované nejaké rozšírenia, o ktorých nič neviete, bezodkladne ich odstráňte.ň

Neobvyklé zvuky pri videohovoroch

Ak počas videohovorov cez Skype, Zoom alebo iné komunikačné platformy počujete nezvyčajné zvuky, ozveny alebo oneskorenia, môže to naznačovať prítomnosť škodlivého softvéru monitorujúceho vaše hovory. Toto určite nepodceňujte. Útočník môže vás monitorovať a v tomto prípade maskovať to, že vás natáča, za regulárnu činnosť, kedy telefonujete

Počítač sa chová nezvyčajne

Ak váš počítač začne z ničoho nič spomaľovať, zamŕzať, alebo sa neočakávane reštartuje, môže to byť znak, že je zaťažený škodlivým softvérom, ktorý by mohol zahŕňať aj softvér na diaľkové ovládanie webkamery. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete identifikovať nechcený vírus či malware vo vašom počítači.

Použite antivírus na identifikovanie nebezpečného softvéru

Spoľahlivý antivírus je v tomto svete hádam liekom (takmer) na všetko. Ak máte hocijaké podozrenie, nemusí sa týkať len kamery, určite vykonajte kontrolu zariadenia. Ak stále máte pochybnosti, či sa oplatí antivírus, keď sa za neho platí, uvedomte si, že ani neviete, ako a práve antivírus vás dokáže doslova zachrániť. Ani neviete, ako a môžete sa stretnúť s malvérom. Prinajmenšom používajte vstavané riešenie. To znamená antivírus v počítači, resp. smartfóne.

Došlo k zmene nastavení súkromia a zabezpečenia

Taktiež sa môžete pozrieť aj nastavenia vášho počítača, konkrétne na aplikácie, ktoré majú povolené pristupovať ku kamere vášho notebooku či zariadenia. Ak pristupujú k vašej kamere aj také aplikácie, ktorým ste toto povolenie nedali, tak zvážte odstránenie takéhoto softvéru.

ktore aplikacie pristupuju ku kamere pocitaca
Zdroj: Vosvetiet.sk

Prelepte si kameru notebooku či webkamu

Mimochodom, čiastočným riešením môže byť aj prelepenie vašej kamery notebooku či webkamery, aby vás niekto nesledoval, no ide o krajné riešenie. Prípadne, keď máte externú webkameru, tak ju majte odpojenú od zariadenia, keď ju nepoužívate. Rovnako vám odporúčame používať aj VPN služby, ktoré dokážu zvýšiť bezpečnosť vášho súkromia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre