Špehuje niekto váš smartfón? Takto hackeri využívajú váš telefón k tomu, aby vás sledovali!

Aj váš smartfón môže niekto špehovať a využívať ho tak ako prostriedok k narušeniu vášho súkromia. Pozrite sa, ako to prebieha.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Tým, že svoje smartfóny so sebou nosíme takmer všade a nedokážeme si bez nich predstaviť opustiť dom či byt z nich robíme ideálne prostriedky pre ľudí, ktorí nás chcú špehovať. Často to využívajú aj hackeri, ktorí naše zariadenie infikujú pomocou spyware, teda softvéru, ktorý slúži na špehovanie. Ako to však robia a ako sa tomu môžeme čo najlepšie vyhnúť? Na to sa teraz pozrieme v našom článku a prezradíme si, ako si svoj smartfón chrániť pred nechceným softvérom, ktorý by mohol slúžiť na špehovanie. Zabezpečíte tak nielen svoj telefón, no aj svoje súkromie, ktoré by ste si mali chrániť.

Hackeri najčastejšie využívajú aplikácie

Aj keď to môže znieť nepríjemne, tak za väčšinu problémov vo svojom telefóne si môžeme sami. Nikto nám totiž do nášho telefónu nenainštaluje aplikáciu, ktorá nás bude špehovať bez toho, aby sme k tomu podnikli kroky. Hackeri pritom najčastejšie ako prostriedok pre šírenie špehovacieho softvéru využívajú práve aplikácie, ktoré si do zariadenia nainštalujeme dobrovoľne. Nikdy však nevieme, ktorá aplikácia môže náš smartfón napadnúť a ako ju môžu hackeri využívať ku špehovaniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Tieto aplikácie v našich smartfónoch častokrát vyžadujú povolenia, ktoré im bez problémov udelíme. Keď si ale inštalujeme aplikáciu, mali by sme si dať pozor, kde všade môže pristupovať. Tieto povolenia ale mnohí vôbec nekontrolujú, čím robia veľkú chybu. Pri našej neopatrnosti môžeme svoj smartfón aj naše súkromie vystaviť špehovaniu. Tieto aplikácie pritom najčastejšie vyžadujú nasledovné povolenia.

  • Prístup ku kamere vášho smartfónu
  • Prístup k mikrofónu
  • Využívanie vašej polohy
  • Prístup a úprava kontaktov
  • Čítanie kalendáru
  • Prístup ku správam alebo notifikáciám

Tieto povolenia pritom nemusia vždy nutne znamenať problém, no niekedy by sme sa mali mať na pozore. Ide napríklad o prípady, kedy aplikácia nemá žiadny dôvod k tomu, aby túto súčasť sledovala. Aplikácia pre počasie teda nemusí mať prístup k vášmu mikrofónu a rovnako ani každá hra nemusí sledovať vašu polohu. Na pozore by ste sa mali mať aj vtedy, keď chce aplikácia sledovať vašu polohu neustále. Každý prípad aplikácie je individuálny a vždy by ste mali zvážiť, čo všetko váš smartfón sprístupní danej aplikácii.

Obzvlášť pozor by ste si ale mali dať na špeciálne povolenia, ktoré umožňujú vykonávať v telefóne zmeny, prípadne inštalovať do zariadenia ďalší softvér. Tento typ povolení patrí medzi najnebezpečnejšie, aké môžete aplikácii udeliť.

Ako svoj smartfón ochrániť?

V prípade, že vo svojom telefóne identifikujete špehovacie aplikácie alebo máte podozrenie, že by vás mohla sledovať, mali by ste ju okamžite odinštalovať. Musíme však spomenúť, že tieto aplikácie sa najčastejšie šíria prostredníctvom obchodov s aplikáciami tretích strán, teda nie prostredníctvom oficiálneho Obchodu Play alebo App Store. Nie je to však pravidlom a váš smartfón môžu špehovať aj aplikácie z týchto zdrojov.

aplikacie android smartfón
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Predtým, než si nejakú aplikáciu do telefónu nainštalujete, pozrite sa na jej hodnotenia. Ak sa vám nepozdávajú, určite si ju neinštalujte. Skontrolujte aj samotného vývojára a pozrite sa či v minulosti so špehovaním používateľov nemal problém. Vždy si teda radšej inštalujte overené aplikácie od dôveryhodných vývojárov, ktorých poznáte. Pre lepšie zabezpečenie však platí aj to, aby ste svoj smartfón pravidelne aktualizovali a udržiavali ho s aktuálnou ochranou proti škodlivým súborom či aplikáciám.

Zaregistrovali ste niekedy vo svojom smartfóne podozrivú aplikáciu? A sledujete aké povolenia si aplikácie vyžadujú pri ich inštalácii? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre