SpaceX prejde skúškou ohňom pred cestou na Mars. NASA si ich vybrala, aby im pomohli pristáť na Mesiaci

Americkej NASA pomôže s pristaním na Mesiac spoločnosť SpaceX.

NASA Mesiac_spaceX
Zdroj: NASA, SpaceX

Misia Artemis je v súčasnosti jedným z najambicióznejších projektov nás ľudí v spojitosti s vesmírom naokolo nás. Ide o projekt, za ktorým stojí americká NASA a za cieľ si dala vybudovať trvalú mesačnú základňu na prirodzenej družici našej planéty. Dlhodobým cieľom tejto misie okrem iného je vybudovať základňu, ktorá by slúžila ako odrazový mostík pre hlbšie misie do vesmíru. Spolu s týmto cieľom, NASA a jej partneri, chcú využiť nerastné suroviny, ktoré sú na mesiaci.

K cieľu vybudovania mesačnej základne nás však delí ešte niekoľko medzikrokov. Jedným z nich je vrátiť ľudskú nohu na povrch Mesiaca. To by sa v dohľadnej dobe už mohlo zmeniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

SpaceX pomôže americkej NASA pristáť na Mesiaci

Americká NASA prostredníctvom tlačovej správy oznámila, že si vybrala spoločnosť SpaceX, za ktorou stojí známy vizionár Elon Musk, aby im pomohli vrátiť ľudí na povrch Mesiaca. V súvislosti s touto témou NASA dodala, že SpaceX dostane prostriedky v objeme takmer 2,9-miliardy dolárov, aby im pomohli tento plán premeniť v realitu.

„Týmto ocenením NASA a naši partneri dokončia prvú demonštračnú misiu s posádkou na povrch Mesiaca v 21. storočí, keď agentúra urobí krok vpred v oblasti rovnosti žien a dlhodobého prieskumu hlbokého vesmíru,“ uviedla Kathy Lueders, ktorá ďalej dodal: „Tento kritický krok posúva ľudstvo na cestu udržateľného mesačného prieskumu a upiera náš zrak na misie ďalej do slnečnej sústavy vrátane Marsu.“

Súbežne s týmto projektom, NASA má v pláne obstarať ďalšie služby spojené s letmi mimo našu planétu, aby zabezpečili pravidelné spojenie medzi Zemou a Mesiacom. V závere tlačovej správy NASA píše, že táto misia nie je konečnou. Dôvodom je, že ich dlhodobým cieľom je náš sused, Mars.

„Tieto a ďalšie inovácie a pokroky dosiahnuté v rámci programu Artemis zabezpečia, že NASA a jej partneri budú pripravení na ďalší veľký krok v prieskume vesmíru ľuďmi – prieskum Marsu.“

Len pre pripomenutie, americká NASA plánuje pristáť s ľudskou misiou na Mesiaci najneskôr v roku 2024. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre