SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX pokoruje ďalší míľnik. Raketa Falcon 9 sa už po 10-krát úspešne vrátila na Zem. Koľko ešte vydrží?

Na obežnú dráhu Zeme sa len pred pár dňami podarilo spoločnosti SpaceX dostať ďalších 60 satelitov Starlink.

Spoločnosť SpaceX má za sebou rekordne nabité obdobie čo sa vesmírnych misií a „vzletov“ na obežnú dráhu Zeme týka. Nabitý časový harmonogram však nie je jediným úspechom, ktorý sa americkej súkromnej vesmírnej spoločnosti v posledných týždňoch podaril. SpaceX totižto už po 10-krát úspešne opätovne použila raketu Falcon 9, ktorá bola tentokrát súčasťou ďalšej misie Starlink.

Raketa Falcon 9 má za sebou ďalší úspešný štart a autonómne pristátie

Raketa Falcon 9 bola len pred pár dňami opätovne použitá pri ďalšom lete na obežnú dráhu Zeme, kam dopravila ďalších 60 satelitov, ktoré budú použité v satelitnej konštelácii Starlink. Raketa sa po 10-krát za sebou aj úspešne vrátila na Zem, keď úspešne autonómne pristála na „dronovej“ lodi v Atlantickom oceáne. Pri pohľade na doterajšie štatistiky by sa mohlo zdať, že raketa má toho za sebou viac než dosť. Optimistický Elon Musk však uviedol, že raketa Falcon 9 by mohla byť použitá aj viac než stokrát. Samozrejme, pri tak obrovskom počte štartov však treba rátať s adekvátne veľkými opravami komponentov a ďalším servisom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Falcon 9 má za sebou viac menej všetky hlavné misie spoločnosti SpaceX

Falcon 9 má toho na rováši už naozaj mnoho. V minulosti bola tá istá raketa súčasťou hneď 7 misií Starlink, pôvodnej misie Crew Dragon bez posádky a následne aj súčasťou misie s posádkou. Množstvo týchto misií pritom v čase rozdeľovalo iba doslova pár týždňov. Taktiež treba mať na pamäti, že raketa Falcon 9 nie je jedinou raketou, ktorá sa zúčastňuje veľkého počtu misií, kde je opätovne použitá. Pri náročnejších misiách využíva SpaceX aj prídavné menšie rakety, ktoré majú za sebou tiež niekoľko úspešných opätovných štartov. SpaceX tak jednoducho dokazuje, že znovu používanie rakiet je dobrá cesta ku tomu, ako znížiť celkové náklady a čiastočne aj zlepšiť ekologické zaťaženie, i keď na tento aspekt sa pri cestách do vesmíru príliš veľký ohľad neberie.

Ďalšia misia je naplánovaná už o pár dní

Spoločne s posledným spomínaným štartom misie Starlink má SpaceX za sebou už 27. úspešných štartov, pri ktorých sa jej podarilo na obežnú dráhu Zeme vyslať satelity, ktoré sú už dnes súčasťou tejto konštelácie. Ďalšia misia je pritom naplánovaná už na 15. mája, no po tejto misii by sa malo tempo čiastočne spomaliť. V najbližších mesiacoch sa totižto uvažuje iba o jednej misii Starlink. Do konca tohto roka však spoločnosť SpaceX počíta s tým, že jej satelitná konštelácie bude úspešne „dokončená“ a začne poskytovať širokopásmové satelitné internetové pripojenie vo všetkých kútoch sveta.

Zdroj: TechCrunch.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close